Żwirek dla kota - rodzaje i który wybrać

Żwirki kukurydziane są to żwirki roślinne, które w wyniku przetwarzania mechanicznego uzyskują lekką, nieco gąbczastą strukturę charakteryzującą się wysoką chłonnością. Żwirki kukurydziane szybko i skutecznie wchłaniają zapach kociego moczu, łatwo się zbrylają i można je bez problemu spuszczać w toalecie. Żwirki te nie pylą i nie przyklejają się do kocich łapek, dzięki czemu koty korzystające z kuwet nie rozniosą żwirku po całym pomieszczeniu. To, co wyróżnia ten rodzaj żwirku na tle innych, to jego bardzo wysoka wydajność, dzięki czemu doskonale się on sprawdzi tam, gdzie z jednej kuwety korzysta kilka kotów. Żwirek kukurydziany jest dobrze akceptowany przez koty, może się zatem okazać właściwym wyborem dla wybrednego czworonoga. Dodatkowo żwirek jest bezpieczny do spożycia przez zwierzęta, więc jeśli w danym domostwie są kocięta lub psy, które mogą podjadać żwirek, ten kukurydziany będzie w takiej sytuacji bezpiecznym wyborem. 10 litrów żwirku kukurydzianego waży około 6,5 kg.
Żwirki bentonitowe, tworzone z osadowej skały ilastej o nazwie bentonit, także charakteryzują się dużą chłonnością, wydajnością, szybko pochłaniają zapachy oraz dostępne są w wersji zbrylającej się i nie. Poza tymi zaletami, żwirek bentonitowy ma też kilka wad. Żwirek bentonitowy, zwłaszcza ten drobny, może się pylić, co wiąże się z tym, że meble czy inne przedmioty znajdujące się w pobliżu kuwety będą regularnie pokryte pyłem. Żwirku bentonitowego nie można usuwać w toalecie z uwagi na to, że pod wpływem wilgoci przyjmuje on postać gęstej gliny. Co za tym idzie, zbrylone kocie odchody, które nie zostaną stosunkowo szybko usunięte, także zamienią się w glinę, której ciężko będzie się pozbyć z kuwety. Dodatkowo ten rodzaj żwirku nie jest bezpieczny do spożywania przez zwierzęta i może prowadzić do zapchania jelit kociąt czy psa, dlatego - używając ten rodzaj żwirku - należy zachować ostrożność w obecności małych kotków i psów. Żwirek bentonitowy jest też stosunkowo ciężki, ale stanowi jedną z tańszych opcji. 10 litrów żwirku bentonitowego waży około 8 kg.
Żwirek drewniany jest biodegradowalny i w małych ilościach można usuwać go w toalecie lub rozsypać w ogrodzie. Na rynku dostępny jest w wersji zbrylającej się i nie, jest bardzo wydajny i pochłania zapachy. Charakteryzuje go świeży zapach żywicy, który przyciąga koty. Żwirek ten sprawdzi się także jako podłoże dla gryzoni, królików i ptaków. Jednocześnie zaletą i wadą jest lekkość tego żwirku, zwłaszcza gdy jest on w postaci trocin. Jest on wtedy łatwy w przenoszeniu, ale także roznosi się po pomieszczeniu, gdyż z łatwością przyczepia się do kocich łapek. Nie jest to także najlepsza opcja dla kociąt czy psów, które podjadają żwirek. 10 l żwirku drewnianego waży zaledwie 4,2 kg.
Żwirki silikonowe, wytwarzane z krzemionki, nieorganicznego związku chemicznego, to najbardziej popularna grupa żwirków zaraz obok bentonitowych. Żwirek ten ma odmienną postać od innych typów żwirków, nie występuje w postaci granulatu czy trocin, a w postaci twardych, przezroczystych kuleczek lub kryształków. Żwirek sylikonowy nie zbryla się i nie rozpada się, pochłania on wilgoć do wewnątrz, dzięki czemu na co dzień trzeba tylko usuwać kocie odchody, a cały żwirek można wymienić w kuwecie raz na kilka tygodni, w zależności od potrzeby. Wiąże się to niestety także z minusami tego typu żwirku - po jakimś czasie żwirek wygląda nieestetycznie z uwagi na wchłonięty mocz i może także nieprzyjemnie pachnieć. 10 l żwirku silikonowego waży ok. 4,2 kg.
Żwirki tofu to stosunkowo nowy rodzaj żwirków dla kota dostępnych na rynku. Żwirki te są naturalne i bezpieczne dla środowiska, dlatego też bez problemu można je usunąć w toalecie lub rozrzucić w ogrodzie. Żwirek tofu jest delikatny dla kocich łapek, nie pyli się, bardzo dobrze wchłania wilgoć i absorbuje nieprzyjemne zapachy. Żwirek tego rodzaju dobrze się zbryla, tworząc niewielkie, łatwe do usunięcia kulki. Żwirek ten jest także jadalny i nietoksyczny, dlatego też świetnie się sprawdzi w domach z kociętami lub psami zjadającymi żwirek. Jedyny minus w tym wypadku to stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi rodzajami żwirku. 10 l żwirku tofu waży około 4,2 kg.
Żwirki słomiane są naturalne, lekkie, delikatne dla kocich łap i można je usuwać w toalecie, ale delikatnie się pylą i nie zbrylają się, przez co mogą być nieco problematyczny przy usuwaniu z kuwety. Żwirek słomiany niestety nie pochłania nieprzyjemnych zapachów tak dobrze jak to robią inne rodzaje żwirków. Żwirek ten jest jednak bezpieczny dla środowiska, dlatego też zużyty można wykorzystać do kompostowania czy nawożenia. Dodatkowo żwirek jest hipoalergiczny i można go wykorzystać jako podłoże dla gryzoni, królików i ptaków. 10 l żwirku słomianego waży około 4,5 kg.
Wśród sześciu przedstawionych wyżej rodzajów żwirków dla kota z pewnością znajdzie się chociaż jeden, który spełni wymagania nawet wybrednego kota i wymagającego właściciela. Na naszej liście znalazły się żwirki bezpieczne do spożywania przez zwierzęta, które doskonale sprawdzą się w tam, gdzie są kocięta lub dodatkowo psy lubiące podjadać żwirek. Poznaliśmy także żwirki, które można łatwo usunąć w toalecie lub wykorzystać jako kompost, żwirki hipoalergiczne, żwirki, które możemy także wykorzystać jako podłoże dla gryzoni, żwirki cięższe i lżejsze, tańsze i droższe. Poza zaletami, omówiliśmy także wady poszczególnych rodzajów żwirku, dzięki czemu decyzje zakupowe możemy teraz podjąć bardziej świadomie i dokonać najlepszego dla nas i naszego kota wyboru.