Wymioty u psa - co robić, jakie są ich przyczyny?

Psy są znane z jedzenia rzeczy, które nie są uważane za jadalne według ludzkich standardów i dlatego zdarza się, że wymiotują, ale to nie jedyna przyczyna. Psy wymiotują przez różne czynniki, niektóre z nich są błahe, a inne niestety są powodem do zmartwień i są oznaką poważnego problemu zdrowotnego, który wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.
Kiedy pies wymiotuje, jest to dla niego sposób na pozbycie się z organizmu wszystkiego, co jest niestrawne, ale czasami może to być oznaką dopiero rozpoczynającej się lub już trwającej, nieco poważniejszej niż nam się może wydawać choroby.
Jaka jest różnica między wymiotami a zwracaniem pokarmu?
Po pierwsze, musisz zrozumieć różnicę między tym, kiedy Twój pies wymiotuje, a kiedy zwraca pokarm.
Jeśli Twój pies wymiotuje, oznacza to, że na siłę usuwa zawartość żołądka, która zwykle jest częściowo strawionym pokarmem.
Psy mogą również wcześniej wykazywać pewne oznaki, takie jak ślinienie się, niepokój, mlaskanie, silne miarowe kurczenie i rozkurczanie brzucha, po którym następują wymioty.
Z drugiej strony zwracanie pokarmu, który zwykle dopiero co dotarł do żołądka lub nadal znajduje się w przełyku, nie jest tak poważne jak wymioty, chyba że zdarza się nagminnie, co może sugerować niedomykalność wpustu żołądka. Generalnie do takiej sytuacji dochodzi dość często, jeśli Twój pies zbyt szybko pochłonął jedzenie. Wtedy to, co zwierzak zwrócił, będzie wyglądało na niestrawione, może mieć walcowaty kształt (taki jak przełyk) i nie będzie nieprzyjemnie pachnieć. Zazwyczaj do zwrócenia pokarmu dochodzi krótko po posiłku, kiedy pies zbyt zachłannie go zje. Jeśli zauważysz, że dzieje się to dość często, należy się zastanowić nad zakupem miski spowalniającej jedzenie,lub wydawaniem psu pokarmu z ręki, by jadł powoli.
Dlaczego mój pies wymiotuje?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies wymiotuje. Wiek, rasa i zachowanie zwierzęcia mogą sprawić, że pies będzie bardziej podatne na wymioty.
Oto lista możliwych przyczyn wymiotów u psów, zarówno ostrych (jednorazowych, nagłych), jak i przewlekłych (zdarza się często):
- Nagła zmiana diety
- Guz mózgu
- Nowotwory
- Picie zanieczyszczonej wody
- Jedzenie trawy (co może być spowodowane czymś innym)
- Jedzenie kupy (koprofagia)
- Zbyt szybkie pochłanianie posiłku
- Natychmiastowa aktywność fizyczna po jedzeniu
- Alergie lub nietolerancja pokarmowa (więcej na temat alergii i nietolerancji pokarmowych u psa znajdziesz tutaj)
- Zapalenie błony śluzowej żołądka lub rozstrój żołądka spowodowany jedzeniem śmieci, lub zepsutej żywności
- Zapalenie żołądka i jelit
- Wrzody żołądka
- Wstrząs mózgu
- Udar cieplny
- Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit
- Infekcje (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze)
- Spożycie toksycznych roślin lub innych toksyn
- Niedrożność jelit spowodowana ciałem obcym
- Pasożyty jelitowe
- Choroba nerek
- Choroba wątroby
- Rozszerzenie przełyku
- Zapalenie opon mózgowych
- Problem z uchem środkowego
- Choroba lokomocyjna
- Zapalenie trzustki
- Reakcja na leki
Jak wyglądają wymioty twojego psa?
Wygląd zwróconej treści żołądka może pomóc w ustaleniu przyczyny wymiotów.
Żółte wymiociny - są bardzo częste, gdy pies ma pusty żołądek, a żółty kolor, który widzisz, jest spowodowany wydzielaniem żółci. Dzieje się to najczęściej w środku nocy lub wczesnym rankiem. Może to być spowodowane gromadzeniem się kwasu, refluksem lub jakimkolwiek innym stanem ogólnoustrojowym, który powoduje nudności na pusty żołądek.
Białe, pieniste wymiociny - mogą być spowodowane nagromadzeniem kwasu żołądkowego. Spieniony wygląd może być spowodowany kontaktem wymiocin z powietrzem. Dodatkowo pieniste wymioty mogą sugerować, iż pies ma zapalenie gardła - to bardzo częsty objaw tej choroby.
Śluzowate wymiociny - pojawiają się, gdy pies ślini się intensywnie, połyka ową ślinę, która gromadzi się w żołądku w odpowiedzi na poważne jego podrażnienie. Pies łagodzi nudności, gdy wymiotują śluzem, który w trakcie opuszczania żołądka obkłada jego ściany i ściany przełyku.
Czerwone/różowe wymiociny - krew w wymiocinach zawsze należy traktować poważnie. Jeśli wymioty nie są długotrwałe ani obfite, różowy odcień nie zawsze jest oznaką pilnej sytuacji. Jeśli jednak w wymiocinach występują skrzepy krwi, świeża krew lub coś, co przypomina kawowe fusy, mogą one wskazywać na krwawienie w żołądku. Krwawienie może być wynikiem pękniętego wrzodu, guza, lub efektem zjedzenia trucizny na szczury. Wszystkie te schorzenia wymagają jak najszybszego leczenia w gabinecie weterynaryjnym.
Zielone wymioty - mogą być spowodowane jedzeniem trawy. Może to być również spowodowane skurczem pęcherzyka żółciowego przed wymiotami (zwykle na pusty żołądek), co skutkuje pojawieniem się żółci w żołądku.
Robaki w zwracanej treści żołądka - do takiej sytuacji dochodzi w momencie, w którym inwazja pasożytów jest naprawdę zaawansowana. Wymaga to natychmiastowej konsultacji z weterynarzem, ponieważ to zagraża zdrowiu i życiu psa.
Czy musisz iść do weterynarza, jeśli Twój pies wymiotuje?
Najważniejszą rzeczą do ustalenia jest, to kiedy trzeba zabrać psa do weterynarza, a kiedy można sytuację przeczekać do samoistnego ustania wymiotów. Jeśli wymioty trwają krócej niż 12 godzin, poczekaj i monitoruj sytuację. Jednym z największych zagrożeń związanych z wymiotami jest odwodnienie. Kiedy pies jest odwodniony, zaczynają się pogarszać podstawowe funkcje organizmu.
Udaj się do weterynarza, jeśli Twój pies:
- Jest szczeniakiem (może dojść do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu i hipoglikemii)
- Jest psem w zaawansowanym wieku - w tym wypadku trzeba dmuchać na zimne i być wyczulonym na wszelkie symptomy pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia.
- Próbuje wymiotować, ma charakterystyczne torsje, natomiast żadna treść nie opuszcza żołądka.
(może to sugerować skręt żołądka, który zagraża życiu psa) - Wymiotuje krwią
- Podejrzewasz, że mógł zjeść coś toksycznego.
- Nie ma energii, bardzo dużo śpi i niechętnie się rusza.
- Mniej oddaje mocz (objaw odwodnienia)
- Ma bolesny lub powiększony obrys brzucha.
- Odmawia jedzenia
- Nie może zatrzymać niewielkich ilości wody i natychmiast po spożyciu je zwraca
- Wykazuje oznaki odwodnienia (skóra nie wraca na swoje miejsce po delikatnym pociągnięciu; suche dziąsła i język)
- Ma biegunkę (może szybko doprowadzić do odwodnienia)
- Stan psa nie poprawia się po upływie 24 godzin od wystąpienia objawów.
- Pogarsza się w wyglądzie i ogólnym zachowaniu (w tym utrata masy ciała, pogorszenie masy mięśniowej)
Jak radzić sobie z wymiotami u psa?
Wielu opiekunów czworonogów, zanim udadzą się do weterynarza, próbuje pomóc zwierzęciu na własną rękę, stosując domowe sposoby, które już wcześniej sprawdzili na sobie. Zazwyczaj jest to kilkunastogodzinna głodówka - zazwyczaj kiedy pies się źle czuje, samoistnie odmawia przyjmowania pokarmu.
Warto również posiadać w swojej apteczce węgiel aktywowany - wykazuje on silne właściwości adsorpcyjne bakterii i ich toksyny.
Należy też pamiętać o podawaniu zwierzęciu małych ilości wody co jakiś czas, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
Niestety w wielu przypadkach nie można zapobiec wymiotom, jest to swojego rodzaju naturalna reakcja obronna organizmu, można jednak ograniczyć ryzyko ich zaistnienia.
Wystarczy przestrzegać następujących zasad:
- Nie zmieniaj nagle diety swojego psa. Zawsze stosuj stopniowe przejście na nową karmę. Nagłe zmiany w diecie są częstą przyczyną zaburzeń jelitowych u psów.
- Nie dawaj psu zabawek, które mogą połknąć lub rozerwać na kawałki i zjeść, powodując podrażnienie lub zablokowanie przewodu pokarmowego.
- Nie dawaj psu kości poddanych obróbce termicznej. Ostre kawałki mogą poranić delikatne ściany przełyku i żołądka.
- Unikaj podawania psu ludzkiego jedzenia. Niektóre pokarmy dla ludzi są wręcz niebezpieczne dla psów (np. winogrona, rodzynki, czekolada, ksylitol, cebula, czosnek, szczypiorek, orzechy makadamia i produkty o dużej zawartości tłuszczu).
- Jeśli wiesz, że Twój pies jest amatorem zjadania wszystkiego, co napotka na swojej drodze - dla jego bezpieczeństwa wyprowadzaj go na spacery w fizjologicznym kagańcu.