Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szkodliwe składniki w karmie dla psa

2020-03-16
Szkodliwe składniki w karmie dla psa

Jak często zapoznajemy się ze składem karmy, jaką kupujemy dla naszego psa? Czy w ogóle wiemy, czego w składzie takiej karmy szukać, a czego unikać? Niestety bardzo dużo popularnych karm na naszym polskim rynku, nie tylko tych z dolnej półki cenowej, ma w swoim składzie szkodliwe dla zdrowia psów składniki. My - właściciele czworonogów - często nawet nie wiemy, co nie powinno się znaleźć w takiej karmie. A więc czego unikać w karmie dla psa

Sztuczne barwniki - są to składniki zupełnie zbędne, mając na celu wyłącznie poprawę wygląda pożywienia, na czym Twojemu psu z pewnością nie zależy. Sztuczne koloranty mogą mieć swój udział w wywoływaniu nadpobudliwości i reakcji alergicznych, a także mogą negatywnie wpływać na szereg biochemicznych procesów zachodzących w organizmach zwierząt. W produkcji pożywienia dla psów z powodzeniem można wykorzystać naturalne barwniki, takie jak niektóre warzywa czy owoce. 

Chemiczne konserwanty BHA/BHT - chemiczne konserwanty wykorzystywane do utrwalania zawartości tłuszczów w pożywieniu dla zwierząt i ludzi. Badania nad efektami spożywania tych konserwantów u zwierząt i ludzi nie są rozstrzygające, ale istnieje ryzyko, że chemiczne konserwanty przyczyniają się do rozwoju raka, tak więc do czasu bardziej jednoznacznych wyników badań lepiej ich unikać. Alternatywą są tutaj naturalne konserwanty, takie jak witaminy (np. C czy E) lub zioła (np. rozmaryn czy szałwia), które są bardzo dobrze tolerowane przez psy.

Biała mąka - jest to węglowodan prosty, który w wyniku oczyszczania (stąd jej biały kolor) traci większość wartości odżywczych. Jej spożywanie sprawia, że poziom cukru we krwi gwałtownie podnosi się i równie gwałtownie spada, powodując powrót uczucia głodu w krótkim czasie, co z kolei przyczynia się do powstawania nadwagi i cukrzycy. Aby uniknąć tego typu problemów, warto zadbać o to, aby karma dla psa zawierała mąkę pełnoziarnistą lub w ogóle nie zawierała zbóż, czyli np. miała w składzie ziemniaki, bataty lub ryż (Gluten Free).

Gluten - o ile gluten nie jest toksyczny dla psów, to niestety niektóre psy mogą reagować na niego alergicznie. Jeśli Twój pies cierpi na częste biegunki, traci na wadze bez wyraźnej przyczyny, jego futro jest w złym stanie, często się drapie i wymiotuje po posiłku, warto w takiej sytuacji sięgnąć po karmę bez glutenu (Gluten Free). 

Cukry i alkohole cukrowe - spożywanie cukrów jest tak samo szkodliwe dla psów, jak dla ludzi. Cukry przyczyniają się do powstawania nadwagi, cukrzycy i problemów z uzębieniem psa. Są wykorzystywane przy produkcji nie tylko karmy, ale także przysmaków dla psów w celu poprawienia ich smaku. Najbardziej niebezpieczne dla psów są jednak alkohole cukrowe, takie jak np. ksylitol, maltitol i sorbitol. Ich spożycie przez psa może doprowadzić do śpiączki, napadów padaczkowych, niewydolności wątroby, a nawet śmierci. Z uwagi na szkodliwość cukrów i toksyczność alkoholi cukrowych, właściciele psów powinni upewnić się, że karma, którą kupują, jest całkowicie od nich wolna (Sugar Free).  

Mięso - jest oczywiście zdrowe dla psów i powinno być głównym składnikiem ich diety, ale jeśli w składzie karmy znajduje się informacja typu produkty pochodzenia zwierzęcego czy mączka mięsna, może to oznaczać, że karma nie zawiera pełnowartościowego mięsa, a zawiera odpady mięsne, takie jak np. przeterminowane mięso z marketów spożywczych czy mięso pochodzące od chorych zwierząt. Takie odpady mięsne są następnie obrabiane przy użyciu wysokich temperatur, aby zabić szkodliwe patogeny (np. wirusy, bakterie, pasożyty), co jednocześnie pozbawia je jakichkolwiek wartości odżywczych. W składzie karmy taka masa mięsna podwyższa zawartość białka, ale jest to białko, którego pies w żaden sposób nie wykorzysta. Produkty pochodzenia zwierzęcego nie muszą być składnikiem szkodliwym, ale o tym będzie decydować źródło, z którego pochodzą oraz ich jakość, dlatego też, jeśli zauważysz je na liście składników karmy, upewnij się, że ufasz jej producentowi. Jednak aby mieć większą pewność, że kupujemy dobrą karmę, w jej składzie mięso powinno być dokładnie oznaczone np. jako świeże mięso kurczaka lub dehydratyzowany kurczak.  

Azotan sodu (E251) - kolejny konserwant, z tym, że azotan sodu poprawia także smak i kolor pożywienia. W wysokich dawkach może być toksyczny dla psa, może wywoływać chorobę krwi o nazwie methemoglobinemia oraz prowadzić do powstania raka, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmowany jest razem z witaminą C i E. Najlepiej po prostu w ogóle go unikaj i upewnij się, że nie znajduje się na liście składników karmy Twojego psa.

Soja - jest ciężkostrawna dla psów, powodując wzdęcia, gazy i reakcje alergiczne. Jest dość często stosowana w produkcji karmy z uwagi na jej niski koszt oraz zawartość białka. Dzięki jej wykorzystaniu, karma ma wyższą zawartość białka, natomiast nie jest to takie samo białko, jak to pochodzące z mięsa. Na rynku dostępne są karmy, które w ogóle w swoim składzie nie posiadają soi i warto sięgać właśnie po nie (Soy Free).

Trójfosforan sodu (STPP) - często wykorzystywany jest do produkcji detergentów, ale także jako konserwant w pożywieniu dla psów. Trójfosforan azotu jest drażniący podczas wdychania lub w kontakcie ze skórą, natomiast istnieją podejrzenia, że spożywany stanowi neurotoksynę. Jest to składnik zupełnie zbędny i pozbawiony jakiejkolwiek wartości dla żywienia Twojego psa, dlatego najlepiej go omijać i wybierać karmy z naturalnymi konserwantami.

Syntetyczna witamina K3 (menadion) - psy potrzebują niewielkich ilości witaminy K3, a ta u psów w głównej mierze jest wytwarzana naturalnie przez bakterie obecne w przewodzie pokarmowych. Nic nie przemawia z tym, aby do psiej karmy dodawać syntetyczną witaminę K3, zwłaszcza, że istnieją doniesienia o jej toksyczności dla wątroby psów oraz możliwości uszkadzania przez nią błon komórek. Warto zatem znaleźć taką karmę, która nie posiada w składzie menadionu.

Sól - jest niezbędna ludziom i zwierzętom do prawidłowego funkcjonowania, ale jej nadmiar może być szkodliwy. Sól występuje naturalnie w składnikach karmy, dlatego też nie ma żadnej potrzeby, aby ją sztucznie dodawać. Nadmiar soli u psa może prowadzić do odwodnienia, nadciśnienia, raka żołądka, udaru czy chorób układu krążenia. Dla zdrowia Twojego psa, unikaj karm z dodatkiem soli. 

Kukurydza - jest ciężkostrawna dla psów, w związku z czym jej spożywanie może prowadzić do szeregu problemów trawiennych u Twojego czworonoga. Stosowana jest w produkcji karmy dla psów z tego samego powodu, co soja - jest tania i podnosi zawartość białka, ale i tym razem jest to białko gorszej jakości niż to pochodzące z mięsa. Lepiej na kukurydzę uważać, jeśli występuje ona w składzie karmy dla psa, szczególnie jeśli u psa występują problemy trawienne. Karma powinna mieć w składzie wartościowe dla psów, odżywcze białko pochodzące z mięsa drobiowego, łososia, mięsa wołowego czy wieprzowego.

Olej roślinny - często składa się w dużej mierze z oleju kukurydzianego i sojowego oraz zawiera duże ilości kwasu tłuszczowego Omega 6, który w nadmiarze może prowadzić do ogólnego stanu zapalnego oraz problemów z biodrami i stawami u psów. Karma dla psa powinna zatem zawierać źródło kwasu tłuszczowego Omega 3, takie jak olej z łososia, olej z oliwy lub olej z siemienia lnianego

Dodatki smakowe - karma Twojego psa powinna być naturalnie smaczna, ale niestety często nie jest. Pod sformułowaniami typu aromat kurczaka obecnymi w składzie karmy mogą kryć się substancje sztuczne czy alergenne. O ile przy słowie 'aromat' nie ma słowa 'naturalny', należy założyć, że składnik ten jest sztuczny i nie mamy żadnej pewności, czym tak naprawdę on jest, dlatego też najlepiej w ogóle unikać dodatków smakowych w składzie karmy.

Białko zielonego groszku - zielony groszek jest bogaty w błonnik, węglowodany i białko w porównaniu z innymi warzywami, ale jeśli na liście składników pojawia się on właśnie jako białko czy proteiny groszku, nie jest to dobry znak. Proteiny groszku to wysuszony groszek, który nie posiada w takiej formie wysokich wartości odżywczych. Proteiny zielonego groszku wykorzystywane są jako źródło białka w wolnych od zbóż karmach dla psów, ale niestety ten typ białka jest dużo mniej odżywczy dla psa niż białko pochodzące z mięsa, dlatego zanim kupisz karmę, upewnij się, że proteiny zielonego groszku jeśli już są w jej składzie, to nie są jednym z głównych składników. 

Wiemy już zatem, czego unikać w karmie naszego czworonoga, a tym samym wiemy też, czego w niej szukać. Zdrowa karma powinna być naturalna, pozbawiona sztucznych i często niepotrzebnych dodatków, takich jak barwniki, konserwanty czy substancje smakowe. Pełnowartościowa karma powinna mieć w składzie dobrze opisane mięso i wartościowe źródło węglowodanów, nie powinna zaś zawierać glutenu, soi, kukurydzy czy protein groszku. Źródłem tłuszczu w karmie powinny być wysokiej jakości oleje, takie jak olej z oliwek czy z łososia, a nie ogólnie opisany olej roślinny. Karma nie powinna także zawierać dodatku cukru, soli i syntetycznej witaminy K3. Nieprawidłowo dobrana karma może powodować wiele problemów zdrowotnych u psów, takich jak nadwaga, powracające problemy trawienne, cukrzyca, problemy ze stawami, uszkodzenia wątroby, alergie, a nawet rak, warto zatem poszukiwaniom właściwej karmy poświęcić trochę czasu i upewnić się, że dajemy naszemu psu to, czego faktycznie potrzebuje. Zdrowa, naturalna karma wcale nie musi być droga. Tego typu karmy bardzo często mają doskonały stosunek ceny do jakości i mogą się dla nas okazać nawet tańszą alternatywą.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-02
Mata węchowa świetna, pies bardzo zadowolony.
2023-04-29
Bardzo sprawna wysyłka

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixelpixel