Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Świąteczne zagrożenia dla psa i kota

2020-12-03
Świąteczne zagrożenia dla psa i kota

Święta Bożego Narodzenia to radosny czas, który większość z nas spędza z rodziną i przyjaciółmi, w tym ze zwierzętami. W końcu są one częścią naszej rodziny i chcemy, aby cieszyły się świętami tak samo jak my. Jednak okres świąt może być dla naszych psów i kotów nieco stresujący, a może nawet niebezpieczny. Ich zwykłe środowisko domowe jest wypełnione dziwnymi, nieznanymi dźwiękami, zapachami i przedmiotami, które mogą je przestraszyć. Na stołach pojawiają się potrawy, wypieki i słodycze, które zdecydowanie mogą naszym zwierzętom zaszkodzić. Psy i koty są jak dzieci - niesamowicie ciekawskie i mają sto pomysłów na minutę. Ciężko za nimi nadążyć, dlatego zawsze musimy starać się być o krok przed nimi i robić wszystko, by zapewnić im bezpieczną przestrzeń do życia.

Mając świadomość, jakie zagrożenia czyhają na naszych podopiecznych, zdecydowanie łatwiej będzie ich uniknąć. Wszystko po to, aby Twój pupil w bezpieczny sposób mógł dołączyć do wspólnego cieszenia się świąteczną atmosferą. 

1. Czekolada/kakao

 

Produkty zawierające kakao są trujące dla psów i kotów, a dostatecznie duże ilości mogą niestety być śmiertelne. Toksycznym składnikiem zawartym w kakao jest teobromina. Chociaż ludzie mogą ją łatwo metabolizować, nie tyczy się to naszych zwierząt. Poziom toksyczności czekolady zależy od jej rodzaju  - tudzież zawartości kakao. 

 

Jakie są objawy, zatrucia? Początkowo zatrucie czekoladą zwykle objawia się silną nadpobudliwości, dyszeniem, niemożnością uspokojenia się, natomiast w skrajnych przypadkach duże ilości teobrominy mogą wywołać drżenie mięśni, drgawki, nieregularne bicie serca, krwawienie wewnętrzne, uszkodzenie narządów lub zawał serca. Przede wszystkim teobromina uszkadza wątrobę i upośledza jej funkcję, a za tym idzie szereg innych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli obawiasz się lub podejrzewasz, że Twój zwierzak mógł zjeść dużą ilość czekolady i wykazuje którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

2. Alkohol

Większość opiekunów wie, że nie wolno podawać zwierzętom napojów alkoholowych. Spożycie alkoholu przez zwierzę może spowodować niebezpieczne spadki poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i temperatury ciała.

3. Winogrona/rodzynki

 

Wystarczy niewielka ilość winogron lub rodzynek, aby spowodować poważne problemy zdrowotne (niewydolność nerek, wątroby), a w konsekwencji w skrajnych przypadkach nawet śmierć zwierzęcia. W przeciwieństwie do czekolady, problem z tymi owocami polega na tym, że nie ma korelacji między ilością spożywanych owoców a wielkością zwierzęcia. Jeden pies może zjeść dziesięć winogron i nic się nie stanie, a drugi może zjeść jedno i trafi do weterynarza z ciężkimi objawami zatrucia. Nasza rada jest prosta: wszystkie produkty, które mogą zawierać rodzynki, trzymaj poza zasięgiem pupila. Świeże owoce trzymaj w lodówce lub pod przykryciem.

Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak zjadł winogrona lub rodzynki, skontaktuj się natychmiast z weterynarzem, ponieważ szybkie leczenie ma kluczowe znaczenie dla korzystnych rokowań.

4. Cebula, czosnek, szczypiorek i por:

Dlaczego te rośliny są tak niebezpieczne dla naszych zwierząt? Substancje w nich zawarte mają zdolność niszczenia czerwonych krwinek, powodując ciężką anemię. Spożycie cebuli lub czosnku powyżej 0,5% masy ciała psa jest potencjalnie toksyczne. Co ciekawe, koty i niektóre japońskie rasy psów, takie jak Akita, są bardziej wrażliwe.

5. Kości poddane obróbce termicznej


Nigdy i pod żadnym pozorem nie pozwól na to, by Twój pies lub kot został poczęstowany kośćmi poddanymi obróbce termicznej. Tyczy się to wszystkich kości, nie tylko tych drobiowych. Takie kości stają się kruche i łatwo rozpadają się na ostre drzazgi. Ich odłamki mogą wyrządzić wiele szkód! Może zacząć się niewinnie od drobnych uszkodzeń w jamie ustnej, ale to nie wszystko. Drzazgi mogę doprowadzić do perforacji przełyku, uszkodzenia delikatnych ścian żołądka, nieodwracalnych uszkodzeń jelit - co niestety może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. 

6. Ksylitol

 

W okresie świąt Bożego Narodzenia często spożywamy zdecydowanie więcej słodyczy. W produktach tych często znajduje się słodzik zwany ksylitolem. Ważne jest, aby trzymać te produkty poza zasięgiem zwierząt domowych, zwłaszcza psów. Ksylitol jest dla nich trujący. Należy mieć świadomość, że objawy zatrucia ksylitolem są różne i mogą pojawić się szybko lub z opóźnieniem.

 

Typowe oznaki zatrucia: 

  • senność
  • omdlenie
  • wymioty
  • drgawki
  • żółtaczka

7. Poinsecja


W okresie świątecznym gwiazdy betlejemskie są bardzo popularną rośliną ozdobną, która często gości w naszych domach jako dekoracja. Poinsecja może być lekko toksyczna dla kotów i psów. Roślina wydziela mlecznobiały sok, który po spożyciu przez nasze koty lub psy może wywołać lekkie objawy zatrucia: ślinienie się, wymioty, biegunkę. Jeśli mleczny sok wejdzie w kontakt ze skórą zwierzęcia, może powodować podrażnienia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie. Nie ma antidotum na zatrucie poinsecją, na szczęście objawy są zwykle łagodne i ustępują z czasem.

8. Orzechy makadamia 

 

Nie wszystkie orzechy są toksyczne dla naszych zwierzęcych towarzyszy, ale warto wiedzieć, że orzechy makadamia takie są. W zależności od ilości spożytych orzechów, mogę wystąpić następujące objawy:

  • omdlenie, 
  • podwyższona temperatura ciała, 
  • wymioty, 
  • drgawki,
  • sztywności stawów i niemożności chodzenia.

Mechanizm toksyczny jest nieznany, ale może wpływać na funkcjonowanie nerwów i mięśni. U niektórych zwierząt może również rozwinąć się zapalenie trzustki, ze względu na wysoką zawartość oleju w tych orzechach. 

9. Jemioła

Jagody z tej świątecznej rośliny zawierają polisacharydy, alkaloidy i lektyny. W sytuacji przypadkowego spożycia przez nasze zwierzęta, zatrucie jemiołą może powodować łagodne objawy podrażnienia przewodu pokarmowego np. ślinienie się, wymioty, biegunkę czy ból brzucha. W przypadku spożycia w dużych ilościach może dojść do zaburzeń rytmu serca, niedociśnienia, ataksji, drgawek, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia.

10. Ostrokrzew

Odmiany angielskiego, japońskiego i chińskiego ostrokrzewu zawierają toksyczne dla naszych zwierząt związki. Spożycie ostrokrzewu może spowodować poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

11.  Glikol etylenowy (odmrażacz)

 

Środek przeciw zamarzaniu zawiera substancję chemiczną o nazwie glikol etylenowy, która jest silnie toksyczna dla kotów i psów. Nawet niewielka ilość połknięta przez zwierzę może okazać się dla niego śmiertelna. W przypadku narażenia psów lub kotów na działanie glikolu etylenowego konieczne jest natychmiastowe i bezzwłoczne leczenie!

 

12. Ozdoby świąteczne

Choinka to standardowy element świąt w każdym polskim domu - im bardziej kolorowa i bogato ubrana, tym lepiej. Drzewko może być bardzo atrakcyjne dla naszych kotów, które lubią kolorowe piłeczki, błyszczące wstążki, poruszające się elementy. W domu, w którym mieszka kot, lepiej jest zrezygnować ze szklanych bombek na rzecz tych plastikowych - wtedy nie ma ryzyka, że ozdoba się zbije, a zwierzak zrani się szkłem. Trzeba się również upewnić, czy choinka stoi stabilnie, być może warto rozważyć przymocowanie jej do czegoś, by kot jej nie przewrócił, kiedy będzie chciał się na nią wspinać. Niebezpieczne na choince są również światełka, gdy zwierzak będzie chciał ugryźć żarówkę lub kabelek, może dojść do porażenia prądem. Kiedy wychodzisz z domu i nie masz świątecznego drzewka na oku, upewnij się, że wyjmiesz wtyczkę światełek z kontaktu.

Porażenie prądem może spowodować oparzenia, trudności w oddychaniu, nieprawidłowy rytm serca, utratę przytomności, a nawet śmierć.

13. Baterie

 

Nic dziwnego, że jedna trzecia całej sprzedaży baterii przypada na okres świąteczny. O tej porze roku wielu z nas kupuje baterie do światełek LED czy zabawek dla dzieciaków. Jeśli bateria zostanie przekłuta lub połknięta, istnieje ryzyko wycieku toksycznych substancji, które mogą powodować bardzo poważne problemy zdrowotne u Twojego zwierzęcia. Upewnij się, że przechowujesz baterie poza zasięgiem zwierząt i małych dzieci - zwłaszcza te małe do zegarków, które zdecydowanie łatwiej połknąć niż te większe.

 

14. Goście

Psy i koty z natury są bardzo towarzyskie i ciekawskie, jednak ilość świątecznych bodźców, zapachów i dźwięków może być dla nich przytłaczająca i potencjalnie stresująca. Goście to nie tylko kolejne ręce do głaskania czy zabawy, ale i potencjalne ryzyko, iż zwierzak zostanie poczęstowany czymś, czym nie powinien. Na nas maślane oczy naszego pupila mogą już nie robić wrażenia, możemy być odporni na urok zwierzaka, ale nasi goście już tej odporności mieć nie muszą. Należy uprzejmie i stanowczo zakomunikować gościom, iż nie wolno dokarmiać naszego zwierzaka niczym, co znajduje się na świątecznym stole. Jeśli już bardzo chcą dać zwierzęciu coś do jedzenia, to pojemnik z jego przysmakami powinien być w pogotowiu. Chociaż to też nie jest rozwiązanie idealne, bo pupil, tak samo jak i my, po świętach może być zdecydowanie przejedzony, a to może doprowadzić do problemów trawiennych, bólu brzucha, biegunki czy wymiotów. 

 15. Petardy/Fajerwerki

Okres świąteczny to czas, kiedy ludzi już zaopatrują się w fajerwerki na Sylwestra i zaczynają strzelać zdecydowanie za wcześnie. Cierpią z tego tytułu zwłaszcza psy, które bardzo często boją się nagłych, głośnych dźwięków. Dwie najważniejsze kwestie: wyprowadzaj psa na smyczy/lince treningowej, najlepiej w szelkach i na obroży. Zabezpiecz zwierzaka adresatką z Twoim numerem telefonu, co w przypadku wystaraszenia się i ucieczki pupila znacznie ułatwi jego powrót do domu. 

Teraz, kiedy już wiesz, na co w trakcie świąt narażony jest Twój pies lub kot, zdecydowanie łatwiej będzie Ci tego wszystkiego uniknąć. Lepiej zapobiegać aniżeli później biegać ze zwierzęciem od lecznicy do lecznicy i stresować się jego zdrowiem. Święta mają być spokojne i przyjemne, a będą takie, jeśli zarówno my, jak i nasze zwierzęta, będziemy bezpieczni i zdrowi. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-11
Bardzo szybka przesyłka. Dobre produkty. Polecam.
2022-11-07
Kontakt super, przesyłka dotarła szybko :-)

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixelpixel