Rośliny toksyczne dla zwierząt domowych

Nie wszystkie rośliny są dla królików i gryzoni bezpieczne, a niektóre mogą być nawet toksyczne. Co więcej, nasze zwierzęta nie zawsze będą w stanie rozpoznać które rośliny są dla nich bezpieczne, a które nie, dlatego naprawdę ważne jest, aby mieć podstawową wiedzę na ich temat. Przedstawiona poniżej lista trujących roślin odnosi się również w większej części do psów i kotów.
Zwierzęta domowe, takie jak świnki morskie i króliki, są znane jako roślinożerne, co oznacza, że potrzebują dużo naturalnej paszy w swojej diecie, a na wolności skubią różne rośliny, owoce i korzenie. Dostarczają one niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik i białko.
Jednak w naszych ogrodach i okolicach jest wiele roślin, które mogą być dla nich niezwykle szkodliwe. Karmienie niewłaściwymi roślinami, ziołami i owocami może powodować choroby, stres, dyskomfort i potencjalnie śmierć. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś był w stanie zidentyfikować każdą roślinę, warzywo lub owoc przed podaniem.
Jeśli nie masz pewności co do tego, jakie rośliny i zioła rosną w twoim ogrodzie i najbliższym otoczeniu nie próbuj karmić nimi swojego zwierzaka, ponieważ możesz nieumyślnie zrobić mu krzywdę. Ogólna zasada, którą kieruje się większość właścicieli małych zwierząt: jeśli roślina jest bluszczem, lilią, rośliną cebulkową, ma jagody, jest zimozielona lub wydaje owoc z pestką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest w pewnym stopniu trująca i należy ich unikać. Karmienie niebezpiecznymi roślinami może mieć wiele skutków ubocznych w tym wyniszczenie organizmu, pogorszenie stanu zdrowia, a nawet śmierć pupila.
- acokanthera
- agapanthus
- agawa (liście)
- akonit
- aksamitka
- aloesam
- aryllis
- anemony
- anthurium
- asparagus
- baccharis
- barwinek
- begonia
- belladonna
- brugmansia
- bukszpan
- bez
- chryzantema
- ciemiernik
- cis
- clematis
- cyklamen
- cykuta
- czarna wilcza jagoda
- dalie
- dereń
- diefenbachia
- dracena
- dąb (żołędzie, liście)
- epimedium
- filodendron
- fiołek
- gałka muszkatołowa
- geranium
- gladiola
- goździk
- goździk
- gwiazda betlejemska
- halogeton
- hiacynt
- hortensja
- indygowiec
- irys
- jaskry
- jatrofa
- jałowiec
- jaśmin
- kaladium
- kalendula
- konwalia
- lilia azjatycka
- lilia z barbados
- lobelia
- mandragora
- maniok
- marihuana
- migdałowiec
- modrzewnica pospolita
- monstera
- narcyz
- nawłoć
- niebiański bambus
- oleander
- opuncja
- ostróżka
- paproć
- pejotl
- pierwiosnek
- piwonia
- psianka
- rabarbar (liście)
- sagowce
- stokrotki
- storczyki
- sumak
- szałwia (niektóre odmiany)
- szczaw ogrodowy
- szczawik
- trzmielina
- tulipan
- tytoń
- wawrzynek
- wilczomlecz
- winorośl
- wrotycz
- wyżlin
- yucca
- świbka
- żonkile
Powyższa lista ma jedynie charakter informacyjny i nie zastępują właściwej konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli martwisz się o zdrowie swojego zwierzaka, natychmiast się skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania porady lub leczenia.
Typowe oznaki zatrucia toksynami
Jeśli Twój zwierzak wykazuje te objawy, mógł zjeść coś trującego. Natychmiast zadzwoń do weterynarza i umów się na wizytę, albo zabierz zwierzaka na ostry dyżur. Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą próbkę rośliny, którą zjadło Twoje zwierze i poinformuj personel, jaką ilość pupil mógł spożyć.
- Nadmierne wydzielanie śliny
- Wymioty
- Omdlenie
- Szybkie oddychanie
- Łomotanie serca, nieregularny puls
- Zimne kończyny