Psie sporty cz.III - Dogtrekking, IPO, Mondioring

Dogtrekking
Piesze wędrówki to fantastyczne sposób na spędzanie wolnego czasu zarówno w samotności jak i w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Dogtrekking, bo o tym jest tu mowa, nie wymaga od Ciebie posiadania specjalistycznego sprzętu - potrzebujesz tylko wygodnych butów dla siebie, a dla swojego psa solidnej obroży z adresówką lub szelek i długą smycz. Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym spacerowiczem, przydatny może okazać się specjalistyczny pas, do którego przypniesz smycz z amortyzatorem, doczepisz miskę na wodę, uzupełnisz przysmakami saszetkę lub schowasz do niej telefon.
Sport ten przeznaczony jest dla wszystkich, bez względu na wiek, wielkość czy kondycję fizyczną - dystans dostosowujesz pod siebie i swojego psa. Musisz jednak pamiętać, że nie wszędzie możesz spacerować z psem. Zawsze sprawdź, czy Twój pies może Ci towarzyszyć, zanim wyruszysz na wycieczkę. Jeśli nie, możesz spotkać się z wysoką grzywną, nie wspominając o złości innych wędrowców. Zakaz przebywania psów w parkach może wydawać się dziwny, ale pamiętaj, że Twój pies może mieć wpływ na środowisko.
Bezpieczeństwo podczas pieszych wędrówek
Zapewnienie psu bezpieczeństwa podczas wędrówki zawsze powinno być najwyższym priorytetem, a pierwszym krokiem jest upewnienie się, że pies jest wystarczająco sprawny do wykonania zadania, jakie przed nim stawiasz, musisz mieć pewność, że oboje dacie radę przejść dystans, który zaplanowałeś. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku młodych i starych psów, ponieważ mogą nie być w stanie nadążyć za tobą podczas długich, trudnych wędrówek, a obciążenie związane z rosnącymi kośćmi może być zbyt duże dla szczeniąt. Należy unikać pieszych wędrówek podczas upałów, psy nie pocą się tak, jak ludzie.
Dyszenie to ich główna metoda na utrzymanie chłodu, przez co są bardziej narażone na przegrzanie niż Ty.
Dlatego tak istotne jest zabranie ze sobą wody i miski dla psiaka. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje ryzyko, że pies będzie pił ze stawów, strumieni lub stojących kałuż, co może wiązać się z wysokim ryzykiem. Nieznana woda może być skażona pasożytami, bakteriami, takimi jak Leptospiroza lub innymi patogenami, które mogą powodować poważne choroby Twojego psa.
Bardzo ważne jest również zabezpieczenie psa środkami odstraszającymi kleszcze, komary i meszki. Warto również wiedzieć, jak usunąć kleszcza z psa, ponieważ wczesne usunięcie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób odkleszczowych, aczkolwiek lepiej zapobiegać niż leczyć, zainwestować w obrożę, krople, lub tabletki odstraszające kleszcze. Dodatkowo warto używać naturalnych sprayów, którymi spryskuje się sierść zwierzęcia, zanim wyruszycie na wędrówkę.
Jakiego sprzętu potrzebujesz, by rozpocząć przygodę z Dogtrekkingiem?
Niektóre sugerowane przedmioty, które możesz zabrać ze sobą, to:
- Książeczka zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami,
- Worki na odchody,
- Obroża z adresówką i smycz z solidnym zaczepem,
- Komfortowe, dobrze dopasowane pod psa szelki,
- Butelkę z wodą i miskę turystyczną,
- Porcja karmy, by nabrać energii do dalszej wędrówki,
- Wartościowe przysmaki,
- Apteczka - nigdy nie wiesz co może spotkać Was na szlaku.
Twój psiak jest podatny na większość takich samych niebezpieczeństw jak ty. Bardziej niepokojące jest jednak to, że pies nie rozpozna wielu z nich ani nie będzie w stanie wyjaśnić ci, kiedy coś pójdzie nie tak. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, swojemu psu, otaczającej Was przyrodzie i innym ludziom na szlaku, zawsze należy pamiętać, że nie jesteśmy na nim sami i musimy zachować kulturę oraz poszanowanie dla terenu, w którym się poruszamy.
Twoim obowiązkiem jest zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w każdym miejscu, do którego zabierasz psa, zanim wyruszysz na szlak.
Jeśli chodzi o Parki Narodowe, obowiązują ogólne zasady dotyczące zwierząt domowych, ale każdy park może mieć również własne dodatkowe zasady. Aby chronić życie roślin i zwierząt, zawsze miej psa pod kontrolą, na smyczy lub długiej lince.
IPO - obrona sportowa
IPO (Schutzhund) to wymagający sport składający się z trzech faz: posłuszeństwa, tropienia i obrony. Został pierwotnie opracowany jako test rasy dla owczarków niemieckich, ale stał się popularnym sportem dla wszystkich ras pracujących. IPO jest nadal używany jako test dla ras pracujących, w tym rottweilera, dobermana i owczarka belgijskiego. Próby odbywają się w różnych krajach na poziomie klubowym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. W Niemczech co roku odbywa się Bundessiegerprüfung, a także mistrzostwa świata WUSV, które odbywają się co roku zgodnie z międzynarodowymi przepisami FCI.
Niektórzy uważają, że trenowanie IPO sprawi, że ich pies będzie agresywny w stosunku do ludzi, ale jest to w dużej mierze nieprawdą. IPO nie zmienia wrodzonego charakteru psa: psy, które nie są agresywne dla ludzi, nie stają się nagle agresywne po treningu IPO; socjalizacja, szkolenie i genetyka psa decydują o tym, czy pies jest agresywny.
IPO nie jest delikatnym hobby i wymaga dużego poświęcenia, czasu i konsekwencji; wymaga również psa, który ma odpowiednią psychikę i kondycję do pracy na tak wysokim poziomie. Zespołem powinien kierować doświadczony trener, pozorant też odgrywa kluczową rolę. Owczarki niemieckie, dobermany, owczarki belgijskie i inne rasy, takie jak rottweilery i boksery, często uczestniczą w tego typu treningach i zawodach. Próby Schutzhund składają się z trzech faz - tropienia, posłuszeństwa i obrony przewodnika.
Trening służy nie tylko ocenie zdolności użytkowych psów, ale także ukazaniu charakteru psa. Zamiast wychowywać agresywne i niebezpieczne psy, szkolenie ma na celu identyfikację psów, które mają cechy, które czynią je odpowiednimi do pracy jako psy policyjne i służbowe, a także do poszukiwań i ratownictwa.
Te cechy obejmują:
- Silna chęć do pracy
- Odwaga
- Inteligencja
- Podatność na szkolenie
- Silna więź z przewodnikiem
- Wytrwałość
- Instynkt obronny
Mondioring
Mondioring (mondioring - „ring światowy”) to specyficzny trening, na który składają się główne elementy kilku innych: posłuszeństwo, obrona, ćwiczenia sprawnościowe (np. skoki). Ogólnie rzecz biorąc, Mondioring jest jednym z najpopularniejszych i aktywnie rozwijających się psich sportem.
Jako odrębny system szkolenia, Mondioring zawdzięcza swoje pojawienie się przede wszystkim psim ekspertom z Belgii, Holandii i Szwajcarii. To połączenie nie jest przypadkowe: głównym celem Mondioring było ujednolicenie kilku krajowych europejskich systemów szkoleniowych (French Ring, holenderski KNPV, niemiecki Schutzhund), tak aby ludzie z różnych krajów mogli uczestniczyć w zawodach międzynarodowych organizowanych zgodnie z na tych samych zasadach.
Charakterystycznymi cechami Mondioring są nasycenie i złożoność, połączenie dużej liczby różnorodnych elementów, a także czynniki rozpraszające (strzał lub głośny hałas w pobliżu psa, spadające przedmioty, lejąca się woda).
Oprócz regularnych ćwiczeń posłuszeństwa pies podczas Mondioringu musi wykonać kilka ataków: z chwytem oraz bez, w przód i w pościgu, atak przerywany (na polecenie trenera). Tak złożony zestaw czynności wymaga ciągłej czujności psa, jego bliskiej interakcji z przewodnikiem.
Mondioring doskonale ujawnia ogólny poziom inteligencji i możliwości fizycznych psa, pokazuje jego charakter i umiejętności.
Zaczynając przygodę z tym sportem należy jednak pamiętać o tym by wybrać odpowiedniego szkoleniowca, który nie zniszczy psa psychicznie.
Dodatkowo najważniejszą informację odnośnie wszystkich psich sportów jest fakt, że każdy psiak przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu powinien zostać przebadany przez lekarza weterynarii, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania konkretnych czynności. Najważniejszy jest rozsądek i wspólne bezpieczeństwo. Jak widać, świat psich sportów jest naprawdę bogaty i każdy znajdzie coś dla siebie, nie koniecznie trenując wyczynowo, a jedynie hobbystycznie.