Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Psie sporty - agility, frisbee, flyball, pasienie, treibball

2021-04-29
Psie sporty - agility, frisbee, flyball, pasienie, treibball

 

 

Jeśli chodzi o sport i rekreację dla psów, opcji jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie, aktywności należy dobierać pod możliwości fizyczne czworonoga oraz własne preferencje. Dodatkowo angażując się z psem w coś wspólnie, zacieśniamy z nim więź, budujemy zaufanie, wzmacniamy pewność siebie zwierzęcia, a co najważniejsze zapewniamy odpowiednią dawkę ruchu lub stymulacji umysłowej.

 

Oczywiście, zanim przejdzie się do wyboru aktywności, jaką chcemy wykonywać ze zwierzakiem, należy upewnić się, że pies jest zdrowy, a weterynarz nie widzi przeciwwskazań do podjęcia danej formy ruchu. Rzecz jasna istnieją psie sporty, gdzie nawet niepełnosprawne psy oraz psi seniorzy doskonale sobie poradzą.

Agility

Agility to jeden z najbardziej popularnych sportów w psim świecie, polega on głównie na tym by pies, wraz z właścicielem pokonał ustawiony tor przeszkód w odpowiedniej, wcześniej ustalonej kolejności, w jak najkrótszym czasie. Kombinacji może być naprawdę nieskończona ilość. Slalom między słupkami, skoki przez przeszkody dostosowane do wielkości psa, przechodzenie przez tunel czy wspinanie się na rampę i schodzenie po drugiej stronie to tylko kilka przykładów, na którym opiera się ten sport. Najważniejsza w przypadku agility jest komunikacja opiekuna z psem, wymaga to wielogodzinnych ćwiczeń i nieustannego pogłębiana więź między zwierzęciem a jego przewodnikiem. W trakcie nie można używać żadnych przysmaków czy zabawek, a komunikaty psu wydawane są głosowo lub przy pomocy gestów. Agility to doskonała forma ćwiczeń i stymulacji umysłowej, dzięki czemu jest idealna dla psów o wysokiej energii, takich jak Border Collie, Owczarki Australijskie i Schipperkes, Jack Russel Teriery czy Owczarki szetlandzkie. Jednakże przy odpowiednim treningu i wytrwałej pracy każdy zdrowy pies powinien sobie z tym sportem poradzić. Intensywność i poziom trudności toru można zmienić, aby dostosować go do psów z ograniczeniami lub specjalnymi potrzebami. Praca zespołowa między psem a człowiekiem przy agility jest kluczowa.


Frisbee

Frisbee - czasami nazywane także sportem latających psów dlaczego?
Bardzo często pies, by złapać dysk, wyskakuje w powietrze, odrywając od podłoża wszystkie cztery kończyny i wtedy wygląda, jakby przez chwilę latał. Nazwa frisbee jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Wham-O, dla produktów opartych na pomyśle Amerykanina Freda Morrisona.
Konkurencji frisbee jest kilka i każda polega na czymś innym, ale najważniejsze jest to, by właściciel rzucał dyskami w odpowiedni sposób, tak by pies miał możliwość je złapać.

Klasyczne konkurencje frisbee obejmują:

 • Time trial - opiekun psa wykonuje dwa rzuty dyskiem, starając się rzucić go na około 20 jardów (18,3 m), a następnie motywuje psa do jak najszybszego przyniesienie mu tego dysku. To swego rodzaju wyścig z czasem, punktowane są: dokładność rzutu, precyzja chwytu i szybkość odniesienia dysku do przewodnika.
 • Dog dartbee: konkurencja dla miłośników precyzji, polega na łapaniu przez psa, dysku w odpowiednich strefach. Potrzeba tu doświadczenia w rzucaniu, punkty przyznawane są jedynie za dysk złapany w konkretnej strefie.
 • Toss & Fetch - konkurencja czasowa polegająca na zdobyciu jak największej ilości punktów (max. 25) w czasie 1,5 minuty. Pole startowe podzielone jest na strefy, każda strefa jest punktowana w inny sposób, dodatkowe punkty dostajemy kiedy pies łapie dysk z wyskoku.

Aby odnieść sukces jako drużyna pies-przewodnik, trzeba być w stanie prawidłowo rzucić dyskiem, kontrolując odległość i kierunek. Psa można nauczyć, aby ścigał i łapał dysk. Psy o wysokiej energii, takie jak Owczarki australijskie, Border collie czy Owczarki szetlandzkie są doskonałymi psami dyskowymi, jednakże każdy pies odpowiednio zmotywowany na współpracę z opiekunem i na sam dysk doskonale się sprawdzi. Należy pamiętać o tym, by nim przystąpimy do uprawiania tego sportu z czworonogiem, dokładnie go przebadać jeśli chodzi o stawy. Sport jest zależny od warunków pogodowych, ciężki do wykonywania przy silnym wietrze, niebezpieczny również w momencie kiedy podłoże jest mokre.
Sport nie jest zbyt odpowiedni dla ras dużych i olbrzymich ze względu na duże obciążenia stawów, tu sprawdzą się lekkie i z winne zwierzęta. 

Flyball

To rodzaj sztafety, w której biorą udział drużyny złożone z czterech psów. Jeden pies z każdej drużyny biegnie po torze, skacząc przez płotki, w kierunku pudełka, w którym umieszczona jest piłeczka tenisowa. Pies wchodzi na panel i uruchamia mechanizm uwalniający piłeczkę, musi ją złapać i jak najszybciej przenieść do swojego opiekuna. Gdy pies ukończy trasę, następny pies jest wypuszczany z linii startu. Pierwsza drużyna, której wszystkie cztery psy ukończyły trasę, wygrywa. Mecz rozgrywany jest w kilku biegach.
Flyball to świetny sposób na spędzenie czasu z innymi psami, a także na poznanie innych właścicieli psów. W tę grę może zagrać praktycznie każdy zdrowy pies, który uwielbia piłki.Sporty pasterskie

Sporty pasterskie pochodzą z dawnych czasów. To wtedy psy musiały zarabiać na życie, aby być uważane za część rodziny. Jednym z najczęstszych zajęć, jakie wykonywały wtedy psy to pilnowanie stad zwierząt, najczęściej były to owce i krowy.
Niektóre rasy psów bardzo naturalnie wykonują te zadania, inne rasy mogą nie być w tym tak dobre. Mowa tu oczywiście o grupie ras psów pasterskich mają one niesamowity instynkt, nawet jeśli nigdy nie postawiły stopy na farmie. Wiele z ras pasterskich nadal potrzebuje intensywnych ćwiczeń, które ich przodkowie wykonywaliby, pasąc owce lub inne zwierzęta gospodarskie przez cały dzień.

W ostatnim czasie najbardziej popularne rasy psów pasterskich to:

 • Border Collie
 • Owczarek Szetlandzki
 • Polski Owczarek Nizinny
 • Pembroke Welsh Corgi
 • Entlebucher
 • Australian Cattle Dog
 • Owczarek Australijski
 • Australijski Kelpie

Praca pasterska obejmuje takie umiejętności, jak kontrola nad stadem, wymuszenie przemieszczania się stada w określonych kierunkach, kontrola otoczenia. Jak we wszystkich sportach pasterskich, najważniejsza jest praca zespołowa między psem a przewodnikiem.
W trakcie prób psów pasterskich czworonogi muszą przejść przez szereg poleceń, aby wykonać różnorodne zadania, które odzwierciedlają ich codzienną pracę ze stadem. Każdy przewodnik może wydawać komendy głosem, gwizdkiem lub gestem bądź kombinacją trzech metod w zależności od preferencji. Większość uczestników prób z pasterskich to psy pracujące, które mają doświadczenie na farmie.

Treibball

Ten interesujący sport dla psów wywodzi się z Niemiec i stał się oficjalnym sportem w 2005 roku. Psy muszą zebrać 8 dużych piłek do ćwiczeń i umieścić je w jednym miejscu - zwykle w siatce do piłki nożnej, w czasie około 15 minut. Przewodnicy kierują psem za pomocą ruchów rąk, słów lub gwizdów.
Ciekawostka: piłki nazywane są toczącymi się owcami.
Treibball, który istnieje od około dekady, nie jest tak popularny jak niektóre tradycyjne sporty dla psów, ale zainteresowanie rośnie.
Ten sport nie opiera się na dużej ilości sprzętu, jest łatwy do uprawiania nawet we własnym ogródku czy w początkowych etapach z mniejszymi piłkami, nawet w domu. Oznacza to, że jest odpowiedni dla psów i przewodników w każdym wieku, wielkości i poziomie sprawności.
Treibball to fantastyczny sposób na dobrą zabawę i wzmocnienie więzi z psem, ponieważ zwierzę i człowiek muszą ściśle ze sobą współpracować, by osiągnąć zamierzony efekt.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-02
Mata węchowa świetna, pies bardzo zadowolony.
2023-04-29
Bardzo sprawna wysyłka
pixelpixel