Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przysmaki dla psa

2020-06-12
Przysmaki dla psa
Przysmaki dla psa to nic innego jak smaczne przekąski serwowane między głównymi posiłkami naszych czworonogów. W związku z mnogością ich rodzajów, wśród których znajdziemy m.in. ciastka dla psa, kostki, chipsy czy kabanosy, wybór tych właściwych dla naszego psa i jego potrzeb może okazać się nie lada wyzwaniem, ale jeśli będziemy trzymać się kilku prostych zasad, stanie się znacznie łatwiejszy.

Musimy pamiętać, że przysmaki dla psa, jakie by nie były, powinny stanowić maksymalnie 10% jego diety. Oznacza to, że dzienną porcję karmy psa musimy pomniejszyć o porcję zjadanych przez niego przysmaków tak, aby suma kalorii konsumowanych przez naszego czworonoga pozostała bez zmian. Zapobiegnie to przekarmianiu psa i jego przybieraniu na wadze. Natomiast jeśli nasz pies ma niedowagę, dokarmianie go przysmakami także nie jest właściwym rozwiązaniem. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w karmę o zwiększonej kaloryczności (np. taką dla psów o wysokim poziomie aktywności) lub podawać psu większe porcje jego ulubionej karmy niż przekarmiać go przysmakami. Przysmaki z założenia nie posiadają pełnej wartości odżywczej dla psa, dlatego też nigdy nie powinny stanowić podstawy czy większej części jego diety.

Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru przysmaków dla psa, jest ich przeznaczenie. Czy mają to być po prostu smaczne przekąski między posiłkami, czy może nagrody podczas tresury psa? Przekąski w formie nagród podczas tresury powinny mieć niewielkie rozmiary i być stosunkowo miękkie. Nagrody muszą mieć taką formę, która pozwala psu na szybkie ich zjadanie bez nadmiernego odciągania jego uwagi od tresury. Przysmaki w formie przekąsek mogą już być dowolne, ale te twardsze dodatkowo zaspokoją potrzebę gryzienia i zadbają o higienę jamy ustnej psa, hamując powstawanie płytki nazębnej.

To, na co zawsze musimy zwracać uwagę podczas wyboru przysmaków dla naszego czworonoga, jest ich pochodzenie i skład. Starajmy się wybierać przysmaki ze znanych źródeł, opatrzone informacją o ich producencie i składzie. Przysmaki niewiadomego pochodzenia niosą ze sobą ryzyko zawierania składników wręcz niebezpiecznych dla naszego psa. To, czego powinniśmy unikać w składzie przysmaków dla psa, to wszelkiego rodzaju wypełniacze, sztuczne konserwanty, barwniki i dodatki smakowe oraz substancje, których nazw nie rozpoznajemy. Przysmaki, tak jak dobra karma dla psa, powinny mieć naturalny i prosty skład. Skład przysmaków będzie dla nas również istotny wtedy, kiedy nasz pies ma specjalne potrzeby żywieniowe, np. cierpi na alergie pokarmowe. Na szczęście na naszym rynku są dostępne przysmaki stworzone specjalnie z myślą o psach alergikach, dzięki czemu dieta eliminująca alergeny może być zachowana nawet podczas serwowania czworonogom smacznych przekąsek. 

Ostatnią kwestią pozostaje wiek naszego psa i pytanie, czy przysmaki powinny jeść np. szczenięta czy psy seniorzy. Przysmaki mogą spożywać psy już od około 6 tygodnia ich życia, czyli od okresu, w którym szczenięta przechodzą już na żywienie stałym pokarmem. Jeśli szukamy przysmaków dla szczeniąt, szczególną uwagę musimy zwrócić na ich skład, gdyż to właśnie w tym okresie życia nasze czworonogi rozwijają się najintensywniej, a nieprawidłowe żywienie szczeniąt może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w późniejszym życiu psa (więcej na temat prawidłowego żywienia szczeniąt znajduje się tutaj). W wypadku psów seniorów zaś musimy szczególnie pilnować ilości zjadanych przez nie przysmaków. Z wiekiem spada aktywność psa, a co za tym idzie, także jego zapotrzebowanie kaloryczne, niedostosowanie diety psa do wieku może tutaj skutkować przybieraniem na wadze, co z kolei dodatkowo utrudni psu już i tak utrudnione wiekiem poruszanie się.

Przysmaki dla psa to nie tylko doskonałe narzędzie do tresury czy dodatkowa przekąska, ale także sposób na budowanie więzi z naszym czworonogiem. Pamiętajmy tylko o tym, że o ile wszystkie psy są sobie równe, o tyle przysmaki dla psów już niekoniecznie i wybór tych właściwych będzie od nas wymagał nieco uwagi i wysiłku, ale z pewnością wynagrodzi nam to radość naszych czworonogów.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-11
Bardzo szybka przesyłka. Dobre produkty. Polecam.
2022-11-07
Kontakt super, przesyłka dotarła szybko :-)
pixelpixel