Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przegrzanie, udar cieplny u zwierząt domowych - objawy, pierwsza pomoc

2021-06-10
Przegrzanie, udar cieplny u zwierząt domowych - objawy, pierwsza pomoc

Większość zwierząt, które trzymamy w naszych domach, nie poci się tak jak ludzie, dlatego w upalne dni tak ciężko jest im funkcjonować. Zwierzęta wykształciły w sobie inne mechanizmy termoregulacji niż ludzie: psy dyszą, wydychając ogrzane powietrze, kocie ślinianki zaczynają wydzielać dużą ilość śliny, którą zwierzę rozprowadza po swoim ciele, a wilgoć, która paruje i je schładza. Ptaki natomiast starają się schłodzić przez szerokie otwarcie dzioba. Każde zwierzę, jeśli nie jest w stanie wystarczająco się ochłodzić, jest zagrożone udarem cieplnym. Najprościej mówiąc: hipertermia jest zespołem objawów, które prezentuje ciało zwierzęcia w reakcji na brak możliwości odprowadzenia z niego ciepła, w konsekwencji uszkadzane są narządy wewnętrzne.

 

Jakie są objawy udaru cieplnego?

 1. Nadmierne dyszenie lub trudności w oddychaniu, intensywne rozszerzanie się i kurczenie klatki piersiowej. Jeśli twoje zwierzę dyszy stale lub szybciej niż zwykle (hiperwentylacja), istnieje ryzyko omdlenia.
 2. Nadmierne ślinienie się - śliny jest znacznie więcej niż zwykle, staje się gęstsza bardziej lepka.
 3. Gorączka. Jeśli nos twojego zwierzęcia jest suchy i gorący, zachodzi możliwość, że temperatura jego ciała jest znacznie podwyższona.
  ● Prawidłowa temperatura ciała psa: od 37,5 do 39 °C, powyżej tych wartości - gorączka.

  ● Prawidłowa temperatura kota: 38,1-39,2 °C. Jeżeli kot ma więcej niż 39,5°C gorączka.
  ● Prawidłowa temperatura królika: 38,5 - 39,5 °C, niższa temperatura 37° i poniżej występuje przy wychłodzeniu organizmu, krwotoku wewnętrznym, wycieńczeniu i szoku, natomiast wyższa niż 39,6 °C sugeruje nam gorączkę. (więcej na temat zdrowia i opieki nad królikami, możecie przeczytać tutaj)
  ● Prawidłowa temperatura świnki morskiej: 38,6–39,4 °C. - powyżej tych wartości zwierzę ma gorączkę (więcej na temat zdrowia i opieki nad Cavią domową, możecie przeczytać tutaj)
  ● Prawidłowa temperatura szczura: 37,5-39,0 °C - powyżej tych wartości mówimy już o gorączce.
 4. Odwodnienie. Oznaki odwodnienia to suchy nos, widoczne zmęczenie, wiotka skóra, suche błony śluzowe pyszczka. Jasnoczerwone, szare, fioletowe lub niebieskawe dziąsła również mogą wskazywać na odwodnienie, podobnie jak brak oddawania moczu. To kolejny symptom odwodnienia, organizm wykorzystuje wszystkie rezerwy wody do prób schłodzenia się.
 5. Wymioty lub biegunka. Nienormalnie miękki stolec lub stolec z krwią jest znakiem ostrzegawczym sugerującym udar cieplny.
 6. Drżenie mięśni, znacznie przyspieszony puls, niemożność samodzielnego utrzymania się na nogach, dezorientacja, silne osłabienie, utrata przytomności, drgawki.

Są to najczęstsze i najłatwiejsze do wykrycia objawy wskazujące, że nasze zwierzę doznało udaru cieplnego. Jeśli twój zwierzak zachowuje się w inny sposób niż zwykle podczas gorących letnich miesięcy, nie ignoruj ​​tego!

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę może mieć udar cieplny?

 • Przenieś pupila w zacienione, chłodne miejsce.
 • Podaj mu świeżą, chłodną, ale nie lodowatą wodę.

Jeśli objawy się pogorszą w przeciągu kilku minut lub uważasz, że zwierzak cierpi na udar cieplny, musisz podjąć natychmiastowe działania.
Kroki do podjęcia obejmują:

 • Jeśli nie masz możliwości samodzielnego zawiezienia pupila do weterynarza wezwij pomoc - taksówkę, znajomego, jakikolwiek inny transport do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.
 • Zacznij schładzanie zwierzaka od zwilżania go wodą - najlepiej robić to stopniowo, zaczynając od dystalnych części ciała, czyli łapek - można je delikatnie zamoczyć - nigdy nie polewaj zwierzęcia bezpośrednio z wiadra, butelki czy węża ogrodowego - może to wywołać szok. Mokrą szmatką przetrzyj futro zwierzęcia, skup się również na uszach i brzuszku.
 • Zapewnij pupilowi dostęp do świeżego powietrza!
 • Nie zaleca się umieszczania mokrych ręczników na ciele, ponieważ zatrzymają one ciepło, które próbuje uciec, dlatego lepiej jest położyć zwierzę na mokrym materiale.
 • W trakcie jazdy do gabinetu weterynaryjnego zadzwoń tam i poinformuj, że przywieziesz pacjenta, który jest pilnym przypadkiem.

Jak weterynarz wyprowadza zwierzę z udaru cieplnego?

 • Po przybyciu do gabinetu weterynarz ocenia stan zwierzęcia, a następnie w razie potrzeby rozpoczną leczenie w nagłych wypadkach. Leczenie udaru cieplnego może być złożone i często zdarza się tak, że nasz pupil musi na jakiś czas zostać pod opieką personelu medycznego
 • Leczenie w gabinecie weterynaryjnym może obejmować:
 • Awaryjne chłodzenie, zwłaszcza jeśli temperatura ciała Twojego zwierzaka, mimo udzielenia mu pierwszej pomocy, jest nadal wysoka.
 • Płyny dożylne w celu nawodnienia i wyprowadzenia organizmu ze wstrząsu oraz wewnętrznego schładzania ciała.
 • Terapia tlenowa.
 • Znieczulenie i intubacja dróg oddechowych dla zwierząt, które mają trudności z oddychaniem lub są nieprzytomne.
 • Środki chroniące żołądek i leki przeciw nudnościom w przypadku wymiotów i leki przeciwbiegunkowe (ponieważ jelita mogą zacząć obumierać)
 • Antybiotyki zapobiegające wtórnym infekcjom bakteryjnym.
 • Leki przeciwbólowe.
 • W razie potrzeby leki nasercowe.
 • Badania krwi w celu oceny stopnia odwodnienia, badania krzepliwości krwi, oceny czynności narządów i monitorowania odpowiedzi na leczenie.
 • Transfuzja krwi lub osocza dla zwierząt, u których doszło do problemów z krzepnięciem.
 • Ciągłe monitorowanie na oddziale intensywnej terapii, w ciężkich przypadkach udaru cieplnego może być potrzebna wentylacja.

Jak zapobiec udarowi cieplnemu?

 • Nie zostawiaj żadnego zwierzęcia samego w samochodzie w ciepły dzień, nawet jeśli okna są otwarte, a ty chcesz wyjść tylko na minutę. Wnętrze samochodu działa jak piekarnik – temperatura może wzrosnąć do niebezpiecznie wysokiego poziomu w ciągu kilku minut.
 • Unikaj intensywnych aktywności fizycznych w upalne dni.
 • Zapewnij zwierzęciu dostęp do świeżej, chłodnej wody przez cały czas.
 • Zainwestuj w akcesoria chłodzące dla Twoich zwierząt. Doskonale sprawdzą się maty, kamizelki, obroże czy szelki chłodzące. Jeśli chodzi o gryzonie i króliki - trzymaj ich klatkę z daleka od bezpośredniego działania promieni słonecznych, warto umieścić w ich mieszkaniu płytkę granitową lub zwykły kafelek, dostosowany rozmiarem do wielkości zwierzaka by mogły się na nim położyć i schłodzić brzuszek.
 • Niektóre typy psów są bardziej wrażliwe na ciepło – zwłaszcza psy otyłe i rasy brachycefaliczne np. Buldogi angielskie czy Mopsy. Przy nich należy zachować szczególną ostrożność, bo nawet w trakcie krótkiego spaceru są w stanie bardzo szybko się przegrzać.
 • Nie wychodź na spacer ze zwierzęciem w godzinach, w których słońce praży najmocniej. Na wszelkie aktywności wybieraj bardzo wczesny ranek i późne popołudnie. Dodatkowo pamiętaj, że chodniki czy asfalt bardzo mocno się nagrzewają w ciągu dnia, co może doprowadzić do powstania bolesnych odparzeń i ran na łapach Twojego zwierzaka.
 • Nie stosuj na spacerach kagańca weterynaryjnego, który uniemożliwia psu ziajanie, przez co nie może w bezpieczny sposób schładzać swojego ciała. Lepszym wyborem będzie kaganiec fizjologiczny dopasowany odpowiednio do rozmiarów psa.
 • Na spacerze miej zawsze ze sobą butelkę z wodą i miseczkę, tak by móc napoić zwierzę w razie potrzeby.
 • Jeśli jesteś opiekunem zwierzaka seniora, na niego również musisz zwrócić szczególną uwagę w trakcie upałów, jeśli zapomina o piciu, koniecznie go do tego zachęcaj.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-23
Polecam towar zamówiony w sobotę wieczorem w środę rano już odebrałam .
2022-11-07
Kontakt super, przesyłka dotarła szybko :-)
pixelpixel