Mój pies ma łupież. Przyczyny, diagnostyka, leczenie łupieżu u psów.

Na początek musimy zadać sobie pytanie: czym właściwie jest łupież?
Łupież to przypadłość polegająca na przyspieszonym podziale komórek naskórka na owłosionej skórze, co w efekcie prowadzi do zbyt szybkiego jego złuszczania się. Objawia się najczęściej jako charakterystyczny biały pył na sierści. Najłatwiej dostrzec go na sierści w ciemnych kolorach, u psów z jasnym futrem może pozostać on długo niezauważalny.
Okazuje się, że łupież psa jest w dużej mierze taki sam jak łupież ludzki pod względem przyczyn, objawów i metod leczenia. Ale to nie znaczy, że powinieneś używać szamponu przeciwłupieżowego na swoim czworonożnym przyjacielu. Prawdopodobnie będziesz musiał użyć kombinacji dobrej pielęgnacji, kąpieli ze specjalnym szamponem stworzonym specjalnie dla psów, a nawet leczenia weterynaryjnego, aby poradzić sobie z łupieżem u Twojego psa.
Rodzaje łupieżu u psów:
Nie każdy łupież u psów wygląda jak białe płatki. Może być suchy lub tłusty, a może nawet nie być prawdziwym łupieżem. Skóra może, ale nie musi, być czerwona lub podrażniona, sierść nie musi być przerzedzona z powodu wypadania włosów.
Najczęstsze typy łupieżu u psów to:
- Seborrhea sicca (suchy łojotok): ten rodzaj łupieżu wygląda jak białe płatki, mogą być drobne, lub większe. Skóra jest przesuszona i podrażniona.
- Seborrhea oleosa (tłusty łojotok): skóra oraz sierść psa wydaje się przetłuszczona, może wydzielać nieprzyjemny zapach. Łupież potrafi być biały, jasnożółty lub bardzo żółty i tworzyć na skórze skorupę.
- Cheyletiellosis: to tak zwany łupież się poruszający. Dlatego, jeśli wydaje ci się, że łupież twojego psa przemieszcza się z miejsca na miejsce, to ten łupież jest faktycznie roztoczami, które rzeczywiście poruszają się po sierści i skórze twojego zwierzaka.
Co powoduje łupież u psa?
Łupież u psów może być spowodowany kilkoma czynnikami, w tym:
- Infekcje bakteryjne
- Infekcje drożdżakowe
- Alergie, w tym alergie środowiskowe i pokarmowe
- Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak choroba Cushinga lub niedoczynność tarczycy
- Infekcje grzybicze
- Czynniki środowiskowe, takie jak suche powietrze/niska wilgotność
- Niedobór witamin
- Niedobór kwasów Omega 3 i 6
- Brak równowagi hormonalnej
- Problemy związane z odpornością
- Uwarunkowania genetyczne (podane na łupież są takie rasy jak: Amerykański Cocker Spanieli, West Highland White Terier, Angielski springer spaniel i Basset)
- Cukrzyca
- Okres intensywnego linienia
- Cheyletielloza, wywoływana przez białe roztocza, które można zobaczyć gołym okiem. Roztocza składają jaja w sierści psa i powodują silne swędzenie.
Diagnozowanie łupieżu u psów
Aby zdiagnozować przyczynę łupieżu konieczne będzie udanie się do weterynarza, który podda psa stosownej diagnostyce.
Przede wszystkim:
- Przeprowadzi wywiad z opiekunem psa: zapyta, jak długo występuje łupież, czy pies się drapie (lub wykazuje inne objawy wskazujące na dyskomfort), co dostaje do jedzenia, czy w diecie ostatnio pojawiło się coś nowego, czy środki czystości używane do sprzątania domu zostały w ostatnim czasie zmienione itp.
- Wykona badanie fizykalne
- Pobierz próbki ze skóry, tj. zrobi zeskrobinę oraz zbierze materiał do badania z sierści psa, aby sprawdzić je pod mikroskopem w poszukiwaniu oznak bytności roztoczy, świerzba lub innych pasożytów skórnych.
- Jeśli podejrzewaną przyczyną łupieżu jest alergia, weterynarz zaproponuje wykonanie testów alergicznych z krwi lub skórnych i na podstawie ich analizy zaleci wprowadzenie diety eliminacyjnej.
- Zbada komórki skóry i zanieczyszczenia z uszu psa pod kątem infekcji drożdżakowej lub bakteryjnej.
- Wykona badania krwi w celu wykrycia: cukrzycy, choroby Cushinga, Niedoczynność tarczycy (niski poziom hormonu tarczycy)
Jak wyleczyć łupież u psa?
Na to pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ leczenie będzie różne w zależności od przyczyny pojawienia się łupieżu. W przypadku alergii pokarmowej/środowiskowej będzie to wyeliminowanie z otoczenia psa alergenu. W przypadku choroby skóry spowodowanej grzybicą, roztoczami czy infekcją bakteryjną, będą to kąpiele w specjalistycznych preparatach zaleconych przez weterynarza oraz czasami leki doustne. W przypadku problemów z hormonami będzie to długotrwały proces ustabilizowania gospodarki hormonalnej oraz kąpiele lecznicze mające na celu odżywienie i nawilżenie skóry zwierzęcia.
Jak poradzić sobie z łupieżem u psa w domu?
Wszystko zależy od tego, co jest przyczyna łupieżu, nie ze wszystkim poradzimy sobie w zaciszu domowym, bez konsultacji u lekarza weterynarii. W prostych przypadkach łupieżowi można zapobiegać poprzez odpowiednią dietę i regularną pielęgnację oraz suplementację. Zbilansowana, zdrowa dieta to klucz do dobrej kondycji sierści oraz paznokci naszego psa. Każdą, nawet najlepszą karmę warto suplementować i dorzucać do niej dobre kwasy tłuszczowe, których źródłem mogą być np. olej z wątroby dorsza, olej z łososia, olej z lnu i czarnuszki. Suplementacja olejami nie jest wskazana w przypadku psów z problemami z trzustką, przy których dieta musi być niskotłuszczowa.
Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim weterynarzem o domowych środkach, które pasują do sytuacji twojego psa. Nigdy nie używaj produktów przeciwłupieżowych dla ludzi; te produkty mogą być szkodliwe dla psów.
Inne zalecenia dotyczące leczenia mogą obejmować:
- Regularne kąpanie psa przy użyciu szamponu dla psów na bazie płatków owsianych lub szamponów łagodzących, szamponów z siarką lub chlorheksydyną.
- Uporczywy łupież może wymagać szamponu na receptę, aby uspokoić swędzącą, podrażnioną skórę.
- Częste szczotkowanie jest ważne, aby masować skórę i rozprowadzać naturalny płaszcz lipidowy na ciele psa.
- Ważne jest również używanie odpowiedniej szczotki (o odpowiedniej dla psa twardości).
- Roztocza (cheyletielloza) wymagają intensywnego leczenia, ponieważ na przedmiotach codziennego użytku mogą przeżyć nawet 10 dni, dlatego może być konieczne wypranie legowisk, pranie tapicerki meblowej, dywanów, dokładne wysprzątanie całego otoczenia psa. Wszystkie zwierzęta, na które wprowadziły się roztocza, powinny być kąpane kilka razy w tygodniu. . Weterynarz może przepisać płukanki zawierające środek owadobójczy i siarkę wapienną, a także leki doustne.
Jeśli zauważysz u swojego psa łupież: nie czekaj, zabierz psa do weterynarza. Pozornie błaha rzecz, może okazać się czyś znacznie bardziej poważnym i tylko lekarz będzie w stanie pomóc rozwiązać problem.