Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Królik sika na czerwono - co to znaczy? Wszystko o króliczym moczu

2021-09-30
Królik sika na czerwono - co to znaczy? Wszystko o króliczym moczu

 

Zazwyczaj barwa moczu królika waha się od jasnożółtego do złocisto pomarańczowego, jednakże jeśli jest on czerwony, brązowy lub przeźroczysty to również może być całkiem normalnym zjawiskiem, natomiast jeśli cokolwiek niepokoi cię względem zdrowia Twojego królika, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się, w momencie gdy zobaczysz w moczu cząstki przypominające piasek lub krew, ponieważ mogą one wskazywać na większe problemy zdrowotne.

 

Mocz królika może mieć wiele różnych kolorów i nadal być w normie, nie zwiastując, że ze zdrowiem pupila dzieje się coś niedobrego. Króliki zazwyczaj oddają mocz od 2 do 8 razy na dobę, a kolor uryny waha się od jasnożółtego po bursztynowy. Kolor moczu uzależniony jest od jego diety — np. jeśli królik zjadł buraczka, kolor jego sików będzie ciemniejszy, ale sytuacja analogiczne wygląda w momencie kiedy zwierzak jest odwodniony, w tym wypadku mocz staje się gęstszy, bardziej skoncentrowany, a co za tym idzie, jego kolor jest ciemniejszy. Normalny mocz królika będzie nieco mętny, nie powinien być zupełnie przejrzysty, ponieważ wraz z moczem zwierzę wydala z organizmu nadmiar wapnia. Jeżeli mocz jest całkowicie mętny lub biały a jego konsystencja jest stosunkowo gęsta to wyraźny sygnał poważniejszych chorób, a to wymaga interwencji lekarza weterynarii. 

Przyczyny czerwonego moczu u królików

Barwniki roślinne: u zdrowych królików czerwony kolor moczu może być spowodowany porfirynami i innymi barwnikami roślinnymi, które nie zostały zidentyfikowane. Czasami dieta z dużą ilością roślin bogatych w beta-karoten, takie jak marchew i szpinak, mogą powodować zabarwienie uryny. Dwa króliki mogą być na identycznej diecie, jeden może mieć czerwony mocz, a drugi nie — to zjawisko jest nieprzewidywalne. Zmiany koloru moczu spowodowane dietą są sporadyczne i trwają tylko 2-3 dni.

Antybiotyki: podawanie niektórych antybiotyków może zwiększyć poziom pigmentów w moczu.

Stres: niektórzy sugerują, że stres lub nawet zmiana pory roku może powodować czerwone zabarwienie moczu u niektórych królików.

Odwodnienie: odwodnienie powoduje koncentrację moczu, powodując jego ciemniejszy kolor i intensyfikację występującej pigmentacji.

Krew: jeśli czerwone zabarwienie jest spowodowane krwiomoczem (obecność krwi w moczu), jest to oznaka choroby dróg moczowych, taka jak:

  • Infekcja nerek lub pęcherza moczowego
  • Kamienie nerkowe lub pęcherza moczowego
  • Rak nerki lub pęcherza moczowego
  • Polipy pęcherza

 

Bilirubina i urobilinogen: w bardzo rzadkich przypadkach czerwone zabarwienie moczu może być spowodowane obecnością substancji chemicznych zwanych bilirubiną i urobilinogenem. Podwyższony poziom bilirubiny i urobilinogenu można wykryć we krwi i moczu, jeśli królik ma chorobę wątroby lub komórki krwi są niszczone przez wzgląd na inne choroby. 

Weterynarz może szybko przetestować mocz, aby ustalić, czy czerwone zabarwienie moczu jest spowodowane krwią, bilirubiną lub urobilinogenem. Jeśli jeden z czynników zostanie wykryty, konieczne jest pełne badanie fizykalne. Jeśli zwierzę stara się oddawać mocz, próbuje częściej oddawać mocz lub za każdym razem oddaje mocz w mniejszych ilościach (czasem tylko kilka kropli), prawdopodobny jest problem z pęcherzem moczowym. Stan ten może być bardzo poważny u królików, które są zatkane (mają niedrożność dróg moczowych, np. kamieniem w pęcherzu moczowym lub moczowodzie).W celu potwierdzenia diagnozy można zastosować różne badania krwi i moczu, w tym posiew. USG i RTG  mogą być również pomocne w ustaleniu przyczyny.

Leczenie

Jeśli przebarwienie moczu jest spowodowane pigmentami dietetycznymi, leczenie nie jest konieczne. Jeśli występuje niedrożność, królik może wymagać sedacji lub znieczulenia podczas usuwania niedrożności. Odwodnione króliki będą musiały otrzymać płyny dożylnie lub podskórne. W zależności od diagnozy leczenie może obejmować operację, antybiotyki lub inne leki.

Najważniejsze to nie panikować, jednak jeżeli martwisz się o stan zdrowia Twojego królika, nie szukaj porad w Internecie, udaj się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu gryzoni i królików. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-02
Mata węchowa świetna, pies bardzo zadowolony.
2023-01-11
Szybko i sprawnie
pixelpixel