Kiedy i jak często kąpać psa?

Niezaprzeczalnym faktem jest, że psy się brudzą, a nie pielęgnowane w odpowiedni sposób najzwyczajniej w świecie zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, a dosadnie mówiąc: śmierdzieć. To kiedy i jak mocno nieprzyjemny zapach będzie nam towarzyszyć, w trakcie życia z psem, zależy od typu okrywy włosowej, jaki posiada nasz czworonożny przyjaciel. Psy z krótkim włosem potrzebują zdecydowanie mniej pielęgnacji niż te z obfitym i długim. Nie ważne jak duży jest pies i jak bardzo kudłaty, każdy wymaga dbania o skórę i sierść, aby były one jak najdłużej w dobrej kondycji.
Dbanie o higienę i czystość psa jest obowiązkiem każdego opiekuna. My ludzie z racji tego, iż nasze ciało pokryte jest gruczołami potowymi praktycznie na całej powierzchni, musimy się myć codziennie, psy gruczoły potowe mają jedynie w okolicy poduszek łap. Jak często kąpać psa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi — wszystko zależy od psa, jego okrywy włosowej i jej stanu, a także od stanu skóry. Psy z problemami skórnymi są kąpane zdecydowanie częściej, przy użyciu specjalnych, leczniczych preparatów, aniżeli psy zdrowe. Statystycznie zakłada się, że pies powinien być wykąpany minimum trzy razy do roku w przypadku psów z krótką i nieproblematyczną sierścią. W przypadku psów z dłuższym futrem zakłada się, iż kąpieli powinny zażywać od 4 do 6 razy na rok.
Najważniejszą zasadą przy pielęgnacji psa powinna być następująca: kąpiemy psa kiedy się ubrudzi, wytarza się w czymś śmierdzącym lub wytapla w brzydko pachnącym bajorze. Im rzadziej, tym lepiej dla skóry i sierści zwierzęcia — oczywiście zdrowego i bez problemów dermatologicznych, bo te kwestie należy rozpatrywać w zupełnie innych kategoriach. Tak naprawdę kąpiel psa jest zdecydowanie korzystniejsza dla ich opiekunów aniżeli samych psów. Jeśli kąpiemy psa zbyt często, możemy doprowadzić do tego, iż usuniemy zbyt dużą ilość naturalnie występujących na skórze olejów i dobrej flory bakteryjnej, a to prosta droga do zaburzenia równowagi i potencjalne powodowanie problemów z różnego rodzaju bakteriami, wirusami i grzybami, przed którymi chroni psa naturalny płaszcz lipidowy.
Co, oprócz higieny i pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, psu daje kąpiel? Otóż w trakcie kąpieli poza pozbyciem się nieczystości, brzydkich zapachów masz okazję dotykać psa, w miejscach, w których nie robisz tego na co dzień. Masz wtedy szansę na wyczucie ewentualnych zmian na ciele swojego psiego takich jak potencjalnie niebezpieczne guzy i wszelkie anomalie, których nie było czuć przy poprzednich kąpielach.
Jak kąpać psa?
Wszystko zależy od psa, są takie, które kąpiele akceptują z godnością, a dla innych jest to koniec świata i najgorszy dramat, dlatego wczasami zwykła kąpiel może nastręczyć opiekunowi i psu nie lada kłopotów. Jeśli nie radzisz sobie z własnym psiakiem w trakcie pielęgnacji najlepiej jest rozważyć wizytę u groomera, czyli profesjonalnego psiego fryzjera. Jeśli kąpiesz psa w domu samodzielnie, pamiętaj o kilku sprawach:
- Przed kąpielą dokładnie wyczesz psa. Wyczesanie psa przed włożeniem go do wanny pomaga usunąć nadmiar włosa, którego nadmiar zapobiega wniknięciu szamponu w głąb i przedostaniu się na skórę. Na tym etapie, jeśli posiadasz psa z dłuższą sierścią, jest wielce prawdopodobne, że znajdziesz jakieś drobne, lub większe kołtuny, które należy albo rozczesać, o ile jest taka możliwość, albo wyciąć, ponieważ kołtuny bardzo słabo schną. Jeśli przylegają mocno do skóry, to potraktowanie ich wodą może nie być mądrym ruchem, ponieważ wilgoć, która w kołtunach utrzymuje się bardzo długo, może spowodować namnożenie się pleśni i grzybów, które spowodują problemy skórne u psa. Szczotkowanie przed kąpielą oznacza również, że nie będziesz tracić czasu i myć szamponem sierści, która wyląduje w odpływie.
- Nigdy nie używaj szamponów i odżywek dla ludzi, ponieważ psy mają delikatną skórę, a kosmetyki nieprzeznaczone dla psów mogą powodować podrażnienia skóry, dodatkowo pH skóry ludzkiej i psiej znacząco się różni.
- Upewnij się, że pies stoi stabilnie w wannie lub brodziku i nie ma możliwości, aby się poślizgnął. W tym celu warto przeznaczyć jakiś stary ręcznik, którym wyłoży się dno wanny lub brodzika, ewentualnie można zainwestować środki w matę antypoślizgową. To pozwala zwierzęciu czuć się bardziej komfortowo, a jego łapki nie będą się ślizgać na gładkiej powierzchni, dodatkowo unikniemy zarysowań, mogących powstać w wyniku kontaktu z pazurami psa.
- Zawsze rozcieńcz odpowiednią porcję szamponu, zanim wylejesz go na psa.
- Umyj psa dwa razy — trochę tak jak na myjni samochodowej. Mycie wstępne i mycie właściwie. Pierwsze mycie nie musi się zakończyć bardzo dokładnym spłukaniem ciała psa z szamponu. W myciu wstępnym chodzi o rozpuszczenie nagromadzonego brudu, dopiero mycie właściwe ma się go kompletnie pozbyć.
- Unikaj kontaktu szamponu oraz wody z oczami i wnętrzem uszu Twojego psa.
- Pamiętaj, aby bardzo dokładnie spłukać ciało psa z całej piany jaka powstała w trakcie mycia. Nie zapomnij o brzuchu i łapach, a zwłaszcza ich opuszkach.
- Do mycia pyska i okolic uszu lepiej użyć wilgotnych chusteczek dla niemowląt.
- Upewnij się, że po kąpieli dokładnie wytrzesz psa chłonnym ręcznikiem. Nikt nie chce, aby po domu biegał mokry pies i otrzepując się, chlapał wodą po podłodze i meblach, dodatkowo istnieje ryzyko, że zwierzak się poślizgnie i uszkodzi którąś z kończyn. Lepiej nie ryzykować wypadków, którym można zapobiec.
- Nie zapomnij o ochronie psa przed pchłami i kleszczami. Prócz standardowych produktów jakimi są obroże, krople czy tabletki możesz uzyskać dodatkową ochronę stosując naturalne środki odstraszające pasożyty.
Powiedzmy sobie szczerze — mało który pies przepada za kąpielami i ogólną pielęgnacją. Większość to toleruje, znosi z godnością, ale wyjątkami są psy, które lubią tego typu zabiegi. Najzwyczajniej w świecie nie jest to dla nich coś naturalnego. Dlatego tak ważne jest zapewnienie zarówno sobie jak i psu bezpieczeństwa w trakcie kąpieli. Jeśli uważasz, że nie poradzisz sobie z pielęgnacją psa umów go na wizytę u groomera.