Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kalendarz szczepień - kot

2020-10-15
Kalendarz szczepień - kot

Celem szczepionki jest uodpornienie kota na określone choroby. Szczepionki pomogą układowi odpornościowemu kota w rozpoznawaniu określonych wirusów i szybkim rozpoczęciu walki z infekcją, zanim choroba się rozwinie.

W jakim wieku zaszczepić kota po raz pierwszy?

Przyjmuje się, że nie należy szczepić kociąt poniżej 8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach, mogą neutralizować działanie szczepionki.

 

 

Podstawowy kalendarz szczepień dla kota powinien wyglądać mniej więcej tak:

 • 8-10 tygodni — Panleukopenia, Koci katar, Kaliciwirus
 • 11-13 tygodni — Panleukopenia, Koci katar, Kaliciwirus, Białaczka kotów, Chlamydioza
 • Okło  16-17 tygodnia życia zgodnie z najnowszymi zaleceniami koniecznie powinno się zaszczepić kocię po raz trzeci — Panleukopenia, Koci katar, Kaliciwirus, Białaczka kotów, Chlamydioza.
 • Kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim.


Do szczepień podstawowych należy zaliczyć:

 • Panleukopenia (FPLV) - zakaźne zapalenie jelit (koci tyfus) - zakaźna, wysoce zaraźliwa choroba wszystkich kotowatych. Przebiega z objawami zapalenia układu pokarmowego, wraz z towarzyszącą leukopenią- czyli zbyt małą ilością białych krwinek w całej objętości krwi.
 • Herpeswiroza -koci katar (FHV) - wywołuje ostre zapalenie jamy nosowej i tchawicy. Główne objawy u to kaszel, katar, zapalenie spojówek, gorączka, osłabienie. Jeśli kot zachoruje, staje się nosicielem wirusa, do końca życia.
 • Kalciwiroza (FCV) - u zarażonych kotów pojawiają się objawy z górnych dróg oddechowych. Może pojawić się katar, kaszel, kichanie, wypływ z oczu i nosa.


Szczepienia uzupełniające:

Stanowią one grupę szczepień związanych z trybem życia kota i zagrożeniami panującymi w jego środowisku.

 • FeLV — to jeden z najczęściej spotykanych wirusów kocich powodujących nieuleczalną chorobę nazywaną białaczką kotów. Należy do retrowirusów i jest specyficzny gatunkowo. Wirus FeLV jest wydalany przez chorego kota razem ze śliną, kałem, moczem i mlekiem. Najczęstszymi objawami choroby są apatia, utrata apetytu, spadek masy będące wynikiem niedokrwistości. Wraz z rozwojem choroby kot staje się bardziej podatny na nawracające infekcje układu oddechowego i pokarmowego. Pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się nawet kilka lat po zakażeniu.
 • Chlamydioza — bakteria wywołująca zapalenie spojówek zarówno u kociąt, jak i u kotów dorosłych.
 • Zakaźne Zapalenie Otrzewnej (FIP) - wywoływany jest przez Koronawirus kotów -wysoce śmiertelna choroba wirusowa kotów, o dwóch podstawowych postaciach: wysiękowej (mokrej), bezwysiękowej (suchej)
  •  Postać wysiękowa:
   Głównym objawem jest gromadzenie wysiękowego płynu w jamach klatki piersiowej i brzucha. Inne objawy to: spadek apetytu, gorączka, apatia, spadek masy ciała, umiarkowana gorączka, duszność i przyspieszone oddychanie.
  •  Postać bezwysiękowa:
   Również będzie się objawiać spadkiem apetytu, gorączką, posmutnieniem zwierzęcia, żółtaczką, ale nie występuje w niej gromadzenie się płynu w jamie brzusznej i piersiowej. Typowe objawy występują ze strony układu nerwowego niezborność, ataki padaczki, drżenia, niewyjaśniona gorączka, zmiany zachowania, zaburzenia równowagi, porażenia, oczopląs, utrata wzroku.

Czy muszę szczepić kota na wściekliznę?

W Polsce nie istnieje ustawowy obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, ale – dla bezpieczeństwa ludzi i samego zwierzęcia – powinno się takie szczepienie wykonywać u każdego wychodzącego kota.

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia kota?

 • Nie szczepimy kotów chorych — jeśli twój pupil ma biegunkę, wymiotuje lub wykazuje inne objawy choroby, lepiej odczekać aż dojdzie do siebie i dopiero wtedy po konsultacji z lekarzem weterynarii można kota zaszczepić.
 • Nie szczepimy kocic w ciąży i karmiących.
 • Ruja u kotki jest przeciwwskazaniem do szczepienia — należy odczekać do jej końca.
 • Nie szczepimy zwierząt zarobaczonych, zapchlonych.
 • W przypadku chorób przewlekłych musimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy podanie szczepionki jest bezpieczne.


Ile kosztuje szczepienie kota?

Cena szczepienia kota zależy od jego rodzaju. Zazwyczaj oscyluje między 50 zł a 120 zł – im bardziej złożony preparat, tym koszt szczepienia kota większy.
Podane ceny są uśrednione, mogą one się różnić w zależności od wielkości miasta, w którym zlokalizowana jest lecznica.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie to kosz około 30 zł.

Jak przygotować kota na szczepienie?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest odrobaczenie zwierzęcia oraz zabezpieczenie go przeciwko pchłom i kleszczom. Należy się również upewnić, że kot jest w stu procentach zdrowy.
Wielu ludzi dopytuje czy kot powinien być na czczo przed szczepieniem — nie ma takiej konieczności. Nie podajemy kotu jedzenia przez około 10-12 godzin tylko i wyłącznie przed planowanym badaniem krwi lub zabiegiem chirurgicznym, który wymaga ogólnego znieczulenia.

Jakie problemy mogą się wiązać ze szczepieniami?

Najczęściej występujące powikłania poszczepienne są bardzo łagodne i obejmują podniesienie temperatury ciała, brak apetytu lub tkliwość w miejscu wstrzyknięcia szczepionki. Skutkiem ubocznym, któremu w ostatnich latach poświęcono więcej uwagi, jest włókniakomięsak — jest to rodzaj złośliwego guza, który może rozwinąć się w miejscu wstrzyknięcia szczepionki. Obecnie dobrze wiadomo, że jest to bardzo rzadkie zjawisko — mniej niż 1 na 20 000 podanych szczepionek.

Gdzie mogę zaszczepić kota?

Zwierzę może zaszczepić tylko lekarza weterynarii, który dokona stosownego wpisu do książeczki zdrowia czworonoga, opatrzy informację o szczepieniu swoją pieczątką oraz podpisem. Szczepienia zazwyczaj dokonujemy w gabinecie lekarskim, aczkolwiek jeśli dany weterynarz oferuję w swoich usługach dojazd do pacjenta, jest możliwość zaszczepienia zwierzęcia w zaciszu domowym.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-11
Szybko i sprawnie
2023-01-04
Tak jak ostatnio szybko i bez komplikacji. Pozdrawiam
pixelpixel