Jesień — jak przetrwać? Zabawy z psem w domu
2020-09-09

Zmęczony pies to szczęśliwy pies.
Nie tylko ruch jest dla naszego pupila najważniejszy — potrzebne są również aktywności umysłowe, które bez przeszkód możemy mu zapewnić, również nie wychodząc z mieszkania.Jak wiadomo nie od dziś, najważniejszym psim zmysłem jest węch — to za jego pomocą zwierzę odbiera najwięcej komunikatów z otoczenia. Ludzie mają zaledwie sześć milionów receptorów węchowych, co w porównaniu do psa jest niczym. Psi aparat węchowy wyposażony jest w trzysta milionów takich receptorów, a część mózgu odpowiedzialna za analizę zapachów jest czterdzieści razy większa niż u człowieka.
Zabawy węchowe są jednym ze sposobów na psią jesienną nudę niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami szczeniaka, psa niepełnosprawnego czy psiego seniora.
- Oto kilka korzyści, jakie płyną ze stymulacji psiego nosa:
- Świetny sposób na zwiększenie mentalnej mobilizacji psa.
- Zapewnia Twojemu psu dodatkową fizyczną aktywność.
- Praca nosem buduje pewność siebie psa.
- To łatwy i przyjemny sposób na budowanie lepszej więzi z pupilem.
- Praca nosem jest zabawna i satysfakcjonująca dla psów.
Zamiast podawać psu kolację w misce — podaj ją w macie węchowej/pomponie węchowym - psy mają naturę zdobywcy i jedzenie serwowane w ten sposób, nie dość, że zmęczy psi nos oraz głowę, to jeszcze sprawi, iż satysfakcja ze zdobytego posiłku będzie dużo większa — szacowany czas zabawy, w zależności od temperamentu psa, to od 5 do nawet 20 minut.
Jeśli chcemy brać aktywny udział w zabawie ze zwierzakiem, to najprostszą aktywnością, jaka pozwoli nam wejść w interakcję z pupilem, będzie zabawa w ukrywanie karmy bądź przysmaku w jednej dłoni i pozwolenie na odnalezienie go. Jaka płynie z tego korzyść? Pies pracuje nosem, ale to my jesteśmy kimś, kto wydaje pożywienie, co zdecydowanie buduje naszą pozycję w oczach czworonoga, przekłada się to na polepszenie relacji i budowanie pewności siebie u naszego psa. By uniknąć frustracji u psa, zabawa nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Kolejną zabawą, już dla nieco bardziej doświadczonych wąchaczy jest poszukiwanie skarbów:
Rozłóż w różnych częściach mieszkania małe cząstki ulubionych przysmaków pupila (bądź karmy) - część schowaj w łatwo dostępnych miejscach, tak by zwierzę nie miało problemu z odnalezieniem. Drugą część ukryj w miejscach, do których może się łatwo dostać, jednak nie są one już tak widoczne i oczywiste. Jeśli nasz pies nie jest do końca zmotywowany do pracy na jedzenie, równie dobrze możemy ukryć gdzieś w mieszkaniu jego ulubioną zabawkę. Szacowany czas zabawy w zależności od stopnia trudności i zaawansowania: 5-40 minut
Jeżeli spodoba nam się praca z psem na poziomie węchowym, możemy nawet pokusić się o naukę wyszukiwania konkretnych zapachów. Bardzo popularnymi aromatami używanymi w sporcie zwanym Nose Work są: goździki, cynamon, pomarańcza lub olejek z drzewa herbacianego.
Prócz pracy węchowej fantastyczną aktywnością dla naszych czworonożnych przyjaciół jest nauka nowych sztuczek.
Psy bardzo lubią się uczyć, nieważne czy są małym Yorkiem, czy wielkim Dogiem niemieckim — cała psia egzystencja polega na nauce, a później powielaniu konkretnych, wypracowanych zachowań. Jest wiele sztuczek, które psiak może opanować w trakcie tych długich jesiennych wieczorów. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Pierwsze sesje treningowe nie powinny być długie — początkowo wykonujemy trzy do pięciu powtórzeń danej komendy i nagradzamy każdą próbę wykonania ćwiczenia. Później stopniowo możemy zwiększać ilość powtórzeń, pamiętając, by we wszystkim zachować umiar. My też przecież nie lubimy wykonywać jednostajnie tych samych czynności.
- Żadna sztuczka nie powinna sprawiać psu dyskomfortu — jeśli zauważysz oznaki zniecierpliwienia, zdenerwowania — odpuść. Być może metoda nauki, którą obrałeś, nie jest odpowiednia. Prawdopodobnie trzeba do konkretnej komendy podejść w inny sposób. Frustracja właściciela przekłada się na psa i odwrotnie.
- Nagrodą w trakcie nauki nie zawsze musi być jedzenie — może to być również zabawka bądź nagroda socjalna w postaci entuzjastycznej pochwały lub kontaktu fizycznego z pupilem.
- Nigdy nie trenuj kilku sztuczek jednocześnie, pozwól utrwalić się dokładnie jednej komendzie po to, by móc wprowadzić kolejną.
- Suseł
- Przybijanie piątki
- Czołganie się
- Zdechł pies
- Zamykanie otwartej szuflady/szafki
- Podawanie konkretnej rzeczy — np. zabawki, której nadasz specyficzną nazwę.I wiele, wiele innych, ogranicza nas tylko wyobraźnia i oczywiście dbałość o bezpieczeństwo psa oraz nasze własne.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2020