Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jesień — jak przetrwać? Zabawy z psem w domu

2020-09-09
Jesień — jak przetrwać? Zabawy z psem w domu

Zmęczony pies to szczęśliwy pies.

Nie tylko ruch jest dla naszego pupila najważniejszy — potrzebne są również aktywności umysłowe, które bez przeszkód możemy mu zapewnić, również nie wychodząc z mieszkania.

Jak wiadomo nie od dziś, najważniejszym psim zmysłem jest węch — to za jego pomocą zwierzę odbiera najwięcej komunikatów z otoczenia. Ludzie mają zaledwie sześć milionów receptorów węchowych, co w porównaniu do psa jest niczym. Psi aparat węchowy wyposażony jest w trzysta milionów takich receptorów, a część mózgu odpowiedzialna za analizę zapachów jest czterdzieści razy większa niż u człowieka.

Zabawy węchowe są jednym ze sposobów na psią jesienną nudę niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami szczeniaka, psa niepełnosprawnego czy psiego seniora.
 • Oto kilka korzyści, jakie płyną ze stymulacji psiego nosa:
 • Świetny sposób na zwiększenie mentalnej mobilizacji psa.
 • Zapewnia Twojemu psu dodatkową fizyczną aktywność.
 • Praca nosem buduje pewność siebie psa.
 • To łatwy i przyjemny sposób na budowanie lepszej więzi z pupilem.
 • Praca nosem jest zabawna i satysfakcjonująca dla psów.
Nie masz pomysłu na tego typu aktywności? Przychodzimy z pomocą.

Zamiast podawać psu kolację w misce — podaj ją w macie węchowej/pomponie węchowym - psy mają naturę zdobywcy i jedzenie serwowane w ten sposób, nie dość, że zmęczy psi nos oraz głowę, to jeszcze sprawi, iż satysfakcja ze zdobytego posiłku będzie dużo większa — szacowany czas zabawy, w zależności od temperamentu psa, to od 5 do nawet 20 minut.

Jeśli chcemy brać aktywny udział w zabawie ze zwierzakiem, to najprostszą aktywnością, jaka pozwoli nam wejść w interakcję z pupilem, będzie zabawa w ukrywanie karmy bądź przysmaku w jednej dłoni i pozwolenie na odnalezienie go. Jaka płynie z tego korzyść? Pies pracuje nosem, ale to my jesteśmy kimś, kto wydaje pożywienie, co zdecydowanie buduje naszą pozycję w oczach czworonoga, przekłada się to na polepszenie relacji i budowanie pewności siebie u naszego psa. By uniknąć frustracji u psa, zabawa nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Kolejną zabawą, już dla nieco bardziej doświadczonych wąchaczy jest poszukiwanie skarbów:

Rozłóż w różnych częściach mieszkania małe cząstki ulubionych przysmaków pupila (bądź karmy) - część schowaj w łatwo dostępnych miejscach, tak by zwierzę nie miało problemu z odnalezieniem. Drugą część ukryj w miejscach, do których może się łatwo dostać, jednak nie są one już tak widoczne i oczywiste. Jeśli nasz pies nie jest do końca zmotywowany do pracy na jedzenie, równie dobrze możemy ukryć gdzieś w mieszkaniu jego ulubioną zabawkę. Szacowany czas zabawy w zależności od stopnia trudności i zaawansowania: 5-40 minut 

Jeżeli spodoba nam się praca z psem na poziomie węchowym, możemy nawet pokusić się o naukę wyszukiwania konkretnych zapachów. Bardzo popularnymi aromatami używanymi w sporcie zwanym Nose Work są: goździki, cynamon, pomarańcza lub olejek z drzewa herbacianego.

Prócz pracy węchowej fantastyczną aktywnością dla naszych czworonożnych przyjaciół jest nauka nowych sztuczek

Psy bardzo lubią się uczyć, nieważne czy są małym Yorkiem, czy wielkim Dogiem niemieckim — cała psia egzystencja polega na nauce, a później powielaniu konkretnych, wypracowanych zachowań. Jest wiele sztuczek, które psiak może opanować w trakcie tych długich jesiennych wieczorów. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:
 • Pierwsze sesje treningowe nie powinny być długie — początkowo wykonujemy trzy do pięciu powtórzeń danej komendy i nagradzamy każdą próbę wykonania ćwiczenia. Później stopniowo możemy zwiększać ilość powtórzeń, pamiętając, by we wszystkim zachować umiar. My też przecież nie lubimy wykonywać jednostajnie tych samych czynności.
 • Żadna sztuczka nie powinna sprawiać psu dyskomfortu — jeśli zauważysz oznaki zniecierpliwienia, zdenerwowania — odpuść. Być może metoda nauki, którą obrałeś, nie jest odpowiednia. Prawdopodobnie trzeba do konkretnej komendy podejść w inny sposób. Frustracja właściciela przekłada się na psa i odwrotnie.
 • Nagrodą w trakcie nauki nie zawsze musi być jedzenie — może to być również zabawka bądź nagroda socjalna w postaci entuzjastycznej pochwały lub kontaktu fizycznego z pupilem.
 • Nigdy nie trenuj kilku sztuczek jednocześnie, pozwól utrwalić się dokładnie jednej komendzie po to, by móc wprowadzić kolejną.
Oto kilka przykładów sztuczek, jakich możesz nauczyć swojego psa:
 • Suseł
 • Przybijanie piątki
 • Czołganie się
 • Zdechł pies
 • Zamykanie otwartej szuflady/szafki
 • Podawanie konkretnej rzeczy — np. zabawki, której nadasz specyficzną nazwę.I wiele, wiele innych, ogranicza nas tylko wyobraźnia i oczywiście dbałość o bezpieczeństwo psa oraz nasze własne.
Natomiast jeśli nie boisz się wyzwań, nie jest ci straszny chłód i wilgoć, wyznajesz zasadę, że nie ma złej pogody, tylko są złe ubrania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać czworonoga na spacer, w którego trakcie można podziwiać piękne jesienne kolory. Może to dobry czas, by wybrać się na wycieczkę do lasu? Żaden spacer z psem nie może obyć się bez solidnych akcesoriów spacerowych, a takie znajdziecie w naszym sklepie.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-11
super
2023-01-04
Tak jak ostatnio szybko i bez komplikacji. Pozdrawiam
pixelpixel