Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka ściółka będzie odpowiednia dla gryzoni i królików?

2022-09-19
Jaka ściółka będzie odpowiednia dla gryzoni i królików?

Ściółka to ściółka — tak mógłby powiedzieć każdy, kto nie ma na co dzień do czynienia z gryzoniami i królikami. Wybór złego podłoża dla zwierzaka to częsty błąd osoby, która dopiero zamierza zakup lub adopcję. Nikt nie jest nieomylny i nie staje się specjalistą w danej dziedzinie ot tak, na pstryknięcie palcami. Warto więc zacząć od zebrania podstawowych informacji na temat zwierzęcia, jakim mamy zamiar się opiekować, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazy takie jak: odpowiedni pokarm dla królika, co może jeść szczur, jak opiekować się świnką morską? To tylko nieliczne przykłady.

Powiedzmy sobie szczerze — klatka to miejsce, w którym chomik, myszoskoczek, kawia domowa, szczur, myszka czy królik, spędzają większość swojego życia. W klatce jedzą, śpią, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Tak dużo jak jest rodzajów podłoży, tak wiele jest także różnych półek cenowych, na jakich możemy je znaleźć, ale bardzo często niska cena nie idzie w parze z jakością. Nam zależy na komforcie, bezpieczeństwu i higienie zwierząt, co zapewni im długie i zdrowe życie, dlatego poniższe zestawienie prezentuje wszystkie dostępne na rynku podłoża dla gryzoni i królików z wypisanymi w nich zaletami i wadami.

Warto zacząć od informacji, że ściółki różnią się od siebie w zależności od surowca czy tego, jakie zastosowanie zostało przewidziane. Gruby drewniany pellet nie sprawdzi się jako główne podłoże do klatki czy akwarium dla małych i wrażliwych łapek myszki, prawda? Przyjrzyjmy się, na początku jakie właściwości powinna mieć każda ściółka do klatek i akwariów:

  • wysoka chłonność
  • perfekcyjne odpylenie
  • odpowiednia frakcja (wielkość poszczególnego elementu ściółki tj. wiór, włókno czy zrębek)
  • odpowiednia miękkość
  • wystarczające naśladowanie podłoża z naturalnego środowiska
  • biodegradowalność

Siano — nie nadaje się jako podstawowa ściółka. W ogóle nie wchłania wilgoci, szybko namnażają się w nim bakterie, grzyby i pleśnie co jest realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia pupila. Ponadto siano jako ściółka w klatce zwierząt, którym głównym pokarmem jest właśnie siano to bardzo zły pomysł. Wyobraź sobie, że zwierzak zjada wilgotne, pokryte moczem siano. W najlepszym przypadku rozchoruje się tylko na chwilę, a najgorszym doprowadzi to nawet do zgonu. Słaba chłonność siana powoduje to, że mocz przelatuje na dno klatki, nie ma możliwości odparować. Zapach moczu wżera się w plastik lub szkło i jest go potem bardzo trudno wywabić. Dla pupila sytuacja jest bardzo niekomfortowa, opary kwasu moczowego skondensowane na małej powierzchni mogą powodować podrażnienia układu oddechowego.

Trociny — to kolejny z bardzo słabo chłonnych materiałów do wyściełania klatki. Ten rodzaj ściółki polecany jest dla bardzo małych zwierząt, które nie wydalają z siebie dużych ilości moczu. Co ważne - nie wybieramy trocin wyprodukowanych z drzew iglastych tylko z liściastych. Trociny z drzew iglastych pod wpływem wilgoci wydzielają bardzo drażniący zapach. Istotna przy trocinach jest również frakcja, czyli wielkość pojedynczego wiórka. Wybieramy taką ściółkę, aby wiórek był średnich rozmiarów i zwracamy uwagę na poziom odpylenia — jest to doskonale widoczne, kiedy spojrzymy na dół opakowania. Jeśli na dnie znajduje się dużo pyłu, należy zrezygnować z zakupu. 

Żwirek drewniany — możemy rozróżnić żwirek w postaci zrębków drewnianych lub żwirek w postaci pelletu tj. sprasowanych trocin. Ten rodzaj żwirku wykazuje zdecydowanie większą chłonność i pochłanialność nieprzyjemnych zapachów. Tego rodzaju podłoże ma jednak minus, że pod wpływem wilgoci pellet się rozpada i gdy schnie, robi się z niego pył. Tego efektu nie ma przy zrębkach bukowych. Ten typ wyściółki nadaje się dla większych zwierząt takich jak szczur, świnka morska, szynszyla czy królik.

Podłoże bawełniane — to typ podłoża, który nie bardzo nadaje się do wyłożenia całej kuwety. To z reguły dodatek, z którego zwierzaki mogą budować sobie gniazda i ścielić powierzchnię do spania. Chłonność podłoża jest dobra, materiał nie pyli, jest miękki i przyjemny. Jest to jeden z najdroższych rodzajów ściółki, dlatego należy go traktować jako dodatek do głównego podłoża. Nie należy do klatki wkładać zwykłej waty! Włókna mogą owijać się wokół łapek zwierzaka, co może doprowadzić do ich niedokrwienia. 

Ściółka konopna — ten rodzaj ściółki staje się coraz bardziej popularny. Ściółka jest naturalna, w 100% wykonana z włókien konopi siewnych. Podłoże jest dobrze odpylone, wolne od kurzu, charakteryzuje się wysoką chłonnością i bardzo dobrą zdolnością do maskowania nieprzyjemnych zapachów. Jest lekka, miękka i przyjemna dla łapek królików i gryzoni, nie przykleja się do nich, dzięki czemu łatwiej utrzymać czystość w samej klatce zwierzaka, jak i wokół niej.  Dzięki luźnej strukturze i porowatą budowę tworzywa ma miejsce stała wymiana powietrza, przez co bardzo trudno o procesy fermentacji, a zatem nie odczuwamy nieprzyjemnych zapachów. Ściółkę swobodnie można kompostować. 

Ściółka lniana — kolejny rodzaj ściółki, który jest w 100% naturalny, hipoalergiczny, biodegradowalny i bardzo chłonny. Ściółka lniana jest produktem ubocznym powstającym w zakładach przerobu lnu przy obróbce nasion lnu oraz włókna lnianego. Zaletą tego rodzaju podłoża jest wysoka absorpcja wilgoci nawet do 500%. Tak samo jak w przypadku ściółki konopnej podłoże lniane charakteryzuje się wysoką chłonnością i bardzo dobrą zdolnością do maskowania nieprzyjemnych zapachów. Ściółka jest lekka, miękka i przyjemna dla łapek królików i gryzoni, nie przykleja się do nich, dzięki czemu łatwiej utrzymać czystość w samej klatce zwierzaka, jak i wokół niej. Odpylona ściółka lniana nadaje się dla chomików, myszy, szczurów, królików świnek morskich oraz innych gryzoni,

Ściółka kukurydziana – ściółkę wykonuje się z kaczanów kukurydzianych, czyli rdzeni kukurydzy, które zostają wysuszone i pokruszone. Jest to produkt naturalny, biodegradowalny i niczym nieperfumowany. Bardzo dobrze wchłania wilgoć i wiąże zapachy. Ten rodzaj żwirku pachnie kukurydzą, co jedni mogą lubić, innym może przeszkadzać. Żwirek kukurydziany jest dla zwierząt bardzo przyjemny w użytkowaniu — jest mięciutki, nie przykleja się do łapek, nie pyli i nie uczula, dlatego nadaje się dla każdego gryzonia, królika czy fretki. 

Żwirek bentonitowy — tego typu żwirek nie nadaje się w ogóle jako ściółka dla gryzoni i królików.  Żwirek bentonitowy nadaje się do kuwet dla zwierzaków, które potrafią z nich korzystać i załatwiają swoje potrzeby tylko w jednym miejscu. Bentonit bardzo dobrze wiąże wilgoć, ale kiepsko chłonie zapachy. Żwirek pod wpływem wilgoci zmienia się w błoto, które po wyschnięciu staje się pyłem, co nie wpływa dobrze na układ oddechowy zwierzaka.

Żwirek silikonowy- wykazuje doskonałą chłonność wilgoci i zapachów. Tak jak w przypadku żwirku bentonitowego nie nadaje się jako podłoże na całą powierzchnię klatki tylko do kuwety,  której zwierzak załatwia potrzeby fizjologiczne.  Tego typu żwirku należy używać tylko i wyłącznie do latek z rusztem lub dry bed’em tj. dywanikiem ochronnym, który pięknie przepuszcza płyny, a wierzch pozostaje suchy. 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-29
Bardzo sprawna wysyłka
2023-01-11
Szybko i sprawnie
pixelpixel