Jak zmotywować psa do pracy?

Motywacja to termin odnoszący się do procesu, który wywołuje, kontroluje i podtrzymuje określone zachowania. Na przykład, jeśli nie jadłeś i jesteś głodny; jedzenie może być czynnikiem motywującym. Przymus to praktyka polegająca na zmuszaniu kogoś lub czegoś do zachowania się w określony sposób za pomocą gróźb lub innej formy nacisku - tego zdecydowanie nie polecamy. W dzisiejszych czasach na szczęście odchodzi się od negatywnych metod wychowawczych i z coraz większym powodzeniem stosuje się te oparte na pozytywnym wzmocnieniu.
Aby użyć pozytywnego wzmocnienia, musisz znaleźć motywator, który najbardziej pasuje twojemu zwierzęciu, zazwyczaj każdy pies ma ich kilka, ale oczywiście należy pamiętać, że nie ma dwóch takich samych czworonogów i co dla jednego będzie świetnym bodźcem do działania, na drugim w ogóle nie zrobi wrażenia.
Zastanów się co motywuje Twojego psa!
Czy on jest maniakiem piłek tenisowych, czy uwielbia swój szarpak, który może rzuć bez końca? Czy pragnie bawić się z innymi psami, czy raczej woli spędzać czas w ludzkim towarzystwie nieustannie domagając się głaskania, czy przytulania? Może jednak jedzenie przedkłada ponad wszystko?
Co ogólnie najczęściej motywuje psy do działania?
- Jedzenie - może być to sucha karma, którą je na co dzień, specjalne przysmaki treningowe, suszone mięso podzielone na małe kawałki, opcji jest bardzo dużo - w skrajnych przypadkach, jeśli żadne psie pożywienie nie robi na zwierzęciu wrażenia, w trakcie treningu można pokusić się o mały grzech i przygotowanie np. małych kawałków żółtego sera lub aromatycznej parówki. Fantastycznie sprawdzi się również gotowane mięso - indyk, wołowina, kurczak - oczywiście dbajmy o to, by nie podawać zwierzęciu pokarmu, na który ma alergię, mimo iż np. ten rodzaj motywuje go najbardziej.
- Zabawki - od piłek, przez szarpaki po fantazyjne pluszaki.
- Pochwała - niektóre psy są łase na Twoją uwagę, zrobią dla ciebie wszystko tylko po to, byś wszedł z nimi w interakcje- im wystarczy pochwała słowna, wyrażenie zachwytu jak świetnie wykonały swoją pracę, już samo to, że zwracasz na psa uwagę, jest dla niego nagrodą.
- Dotyk - niektóre psy kochają być głaskane, jest to dla nich tak silny motywator, że nie potrzebują innego. Jeśli fantastycznie wykonają zadanie, wystarczy
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmotywować psa:
- Istnieją dwa rodzaje nagród: podstawowe i warunkowe. Nagrodami podstawowymi są te, których pies naturalnie pragnie, ponieważ zaspokajają jego potrzeby. Mogą to być smakołyki, zabawa lub pieszczoty. Nagroda warunkowa będzie sygnałem, który w wyniku nauki będzie kojarzył się z jedzeniem lub zabawą. Podczas treningu sygnałem tym jest często dźwięk klikera lub pochwała, np.dobry pies lub OK. Kojarząc ten dźwięk z nagrodą, możemy precyzyjnie komunikować psu, jakie zachowanie jest nagradzane. Pozwala to psu szybko zrozumieć, czego się od niego oczekuje. Dlatego im częściej będzie nagradzany, tym chętniej będzie się uczyć. Od czasu do czasu należy przypominać o tym skojarzeniu. W praktyce oznacza to, że po sygnale należy zawsze lub prawie zawsze nagradzać psa. W przeciwnym razie Twój pies zacznie ignorować sygnał.
- Przestań używać miski do karmienia, wydawaj psu posiłek z ręki. Karma może być świetnym narzędziem treningowym, gdy Twój pies jest głodny, więc przestań dawać je za darmo i przećwicz chodzenie na luźnej smyczy lub zwykłe siad, czy samokontrolę. Smakołyki to najbardziej popularny sposób na zmotywowanie czworonoga. Są idealne do nauki posłuszeństwa, ponieważ możesz je szybko i łatwo podać. Smakołyki nie powinny być większe niż jeden kęs, abyś mógł kontynuować trening bez przerwy. Pamiętaj jednak, aby nie pokazywać psu nagrody przed lub w trakcie wydawania komendy, a dopiero po wykonaniu ćwiczenia. Jeśli pokażemy psu nagrodę, to nauczy się, że warto wykonywać polecenia tylko wtedy, gdy nagrodę mamy przy sobie. Pokazywanie jedzenia przed werbalnym sygnałem jest dozwolone tylko na początkowym etapie treningu. W zależności od stopnia trudności zadania warto mieć przysmaki o różnej wartości od suchej karmy po aromatyczną kiełbasę. Im trudniejsze zadanie, tym lepsza uczta!
- Naucz swojego psa bawić się z Tobą, spraw, że to ty będziesz dla niego atrakcyjny. Dlatego dobrym pomysłem jest używanie zabawek, którymi bawisz się razem z psem. Np. szarpak, lina do przeciągania, pluszowa maskotka. Zabawa w szarpanie zwiększa koncentrację psa na tobie i angażuje go na określony przez ciebie czas.
- Sesje treningowe nie powinny być zbyt długie. Każda sesja powinna kończyć się sukcesem Twojego psa. Jeśli przeciągniemy ćwiczenia zbyt długo, skończymy je, gdy nasz pies nie chce już ćwiczyć lub coś zaczyna mu nie wychodzić, może go to zniechęcić do kolejnego treningu. Czasami nawet lepiej jest cofnąć się o krok i na koniec treningu poprosić psa o komendę, którą dobrze zna, aby Twój pies był szczęśliwy, że mu się udało.
Istnieje wiele możliwości zmotywowania psa do treningu.
Wystarczy uświadomić sobie, co pies lubi najbardziej, a wtedy z pewnością nie będzie problemu z motywacją. Psy są przyzwyczajone do pracy z ludźmi, więc rozwiązywanie zadań i uczenie się nowych rzeczy zazwyczaj sprawia im przyjemność. Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście. Każdy pies jest inny i będzie motywowany czymś innym. Poświęć trochę czasu na poznanie swojego psa i ciesz się wspólnym treningiem, pamiętając o tym, że zarówno psu, jak i Tobie wspólne spędzanie czasu ma sprawiać przyjemność. Nie można robić niczego na siłę, być może komenda czy sztuczka, której próbujesz nauczyć psa na ten moment, jest dla niego zbyt trudna do wykonania. Czasami warto odłożyć jej naukę w czasie i wrócić do tego później, skupić się na czymś łatwiejszym. Zasada małych kroków i pozytywnych skojarzeń jest tu kluczowa.