Jak zadbać o psie łapy zimą?

Niektóre rasy psów zostały obdarzone przez naturę grubym, gęstym futrem, które naturalnie utrzymuje ciepło ich ciała, nawet w bardzo niskich temperaturach. Natomiast psy pozbawione podszerstka, o krótkiej sierści, nie mają już takiego komfortu w okresie jesienno-zimowym, więc wymagają tego, by na spacery ubierać je w ciepłe bluzy, sweterki lub kurtki dostosowane do ich potrzeb. Dobrze dobrane ubranie powinno sięgać od szyi do nasady ogona, nie krępować ruchów psa, a jednocześnie odpowiednio przylegać do ciała zwierzęcia. Należy pamiętać, że nawet najlepiej dobrana odzież nie zapobiegnie odmrożeniom uszu, łap bądź ogona. Jeśli temperatura spadnie o kilka stopni poniżej zera, lepiej nie trzymaj zwierzęcia zbyt długo na zewnątrz, nawet jeśli odziany będzie w najcieplejszy sweterek.
Sól używana do topienia lodu na drogach i chodnikach jest zagrożeniem dla łap Twojego psa, a przyjemne zimowe spacery mogą stać się wręcz niebezpieczne, dlatego przygotowaliśmy dla Was pięć wskazówek, w jaki sposób dbać o łapy czworonoga w tym okresie.
1. Pielęgnacja
Przede wszystkim upewnij się, że łapy Twojego psa są gotowe na zimę. Dobra pielęgnacja jest niezbędna ku temu, by opuszki psich łap nie były szorstkie i popękane. Jeśli Twój psiak należy do tych ras o dłuższym włosie, upewnij się, że futro spomiędzy palców jest przycięte krótko - to zminimalizuje przyleganie do sierści kulek ze śniegu, kryształków soli i innych chemikaliów rozpuszczających lód.
2. Higiena
Kiedy spacerujesz po mieście, uniknięcie soli i innych odmrażaczy jest praktycznie niemożliwe, dlatego tak ważne jest opłukanie psich łap zaraz po przyjściu do domu. Możesz to zrobić w wannie pod bieżącą ciepłą wodą lub możesz też nalać wodę do miski i opłukać w niej łapy, pamiętając, by w obu przypadkach wytrzeć je do sucha.
Jeśli nie oczyścisz psu łap, on zrobi to sam, wylizując je, a co za tym idzie, zwierzę może się podtruć. Glikol etylenowy zawarty w różnego rodzaju odmrażaczach jest toksyczny zarówno dla psów, jak i kotów, a jego spożycie może nawet skutkować śmiercią zwierzęcia!
Ponadto pies, wylizując łapy, doprowadza do tego, że między palcami wciąż jest wilgotno, co sprzyja namnażaniu się różnego rodzaju grzybów i bakterii, które z kolei powodują, iż skóra między palcami staje się podrażniona. To skłania psa do ciągłego wylizywania tych miejsc, czasami nawet wygryzania do krwi. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie leczenie.
3. Odpowiednie nawilżenie
Zdrowe opuszki psich łap są miękkie, elastyczne i gładkie, nie ma na nich pęknięć i zgrubień - dlatego warto smarować łapki specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do ich pielęgnacji przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem po ostatnim spacerze, kiedy będą już czyste i suche. Z reguły preparaty do smarowania łapek stworzone są z naturalnych składników, więc jeśli nasz pies będzie miał ochotę zlizać odrobinę specyfiku, nie musimy się bać, że mu zaszkodzi.
4. Krótkie spacery z psami
Psy pozostawione na zewnątrz przy minusowych temperaturach przez dłuższy czas są narażone na odmrożenia łap i hipotermię. Nie zaleca się, aby psy spędzały dużo czasu na mrozie. Zimą częste krótkie spacery są lepsze dla Twojego psa niż jeden długi spacer. Oczywiście mowa tu o psach, które nie są przystosowane do życia w trudnych warunkach atmosferycznych.
5. Buty dla psa
Może to wydawać się dziwne, może zostać uznane za fanaberię, ale niejednokrotnie obuwie dla psa jest jedynym wyjściem, jeśli nasz czworonożny przyjaciel ma bardzo wrażliwe łapki bądź problemy dermatologiczne i każdorazowe wyjście na spacer sprawia mu ból, kiedy jego skóra wejdzie w kontakt z solą. Na początku psiak może nie lubić butów, poruszać się w zabawny sposób, całkowicie zesztywnieć i odmówić jakiejkolwiek współpracy - należy dać mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Kiedy zwierzę już przywyknie do obuwia na swoich łapach, nie zauważysz żadnych zmian w jego sposobie poruszania się, a będziesz mieć przynajmniej pewność, że jego łapy są bezpieczne.
Jaki z tego wniosek? Dbajmy o łapki naszych psów tak samo, jak dbamy o nasze własne stopy, w końcu pies to najlepszy przyjaciel człowieka, niezastąpiony towarzysz długich wędrówek i domowego lenistwa.