Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prawidłowo karmić szczeniaka

2020-04-20
Jak prawidłowo karmić szczeniakaKiedy zastanawiamy się nad żywieniem szczeniąt, przychodzi nam do głowy kilka pytań: Czym karmić szczeniaka? Jak często? W jakich ilościach? Te pytania z pewnością zaprzątają głowę niejednemu właścicielowi młodych czworonogów i słusznie, gdyż żywienie szczeniąt jest niezwykle istotne dla ich rozwoju.

Aby szczeniak mógł prawidłowo się rozwijać i cieszyć się pełnią zdrowia, niezbędne jest dostarczenie mu pełnowartościowego pożywienia, które doskonale odpowie na jego potrzeby. Najłatwiejszym sposobem, aby właśnie takie pożywienie zapewnić szczeniakowi, są gotowe karmy wysokiej jakości. Gotowe karmy są tworzone w taki sposób, aby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach, podczas gdy - przygotowując samodzielnie jedzenie dla naszego pupila - możemy niestety pominąć niektóre składniki lub dobrać je w niewłaściwych proporcjach czy dodać coś, czego nasz pies w ogólnie nie powinien jeść, co może odbić się negatywnie na jego rozwoju. To, jakim rodzajem gotowej karmy będziemy żywić szczeniaka, zależy od jego wieku oraz stanu zdrowia.

Za okres szczenięcy w życiu psa uznaje się czas od momentu urodzenia do 6. miesiąca życia w wypadku psów bardzo małych ras (np. Yorkshire Terrier, Chihuahua, Szpic Miniaturowy Pomeranian, do 5 kg wagi dorosłego psa), do 12. miesiąca życia w wypadku psów ras średnich (np. Beagle, Cocker Spaniel, Bokser, Samojed, Golden Retriever, do 39 kg wagi dorosłego psa) i aż do 24. miesiąca życia w wypadku psów ras olbrzymich (np. Bernardyn, Mastif tybetański, Nowofundland, Dog niemiecki, od 40 kg wagi dorosłego psa). Szczenięta ras miniaturowych dorastają najszybciej, podczas gdy szczenięta ras dużych potrzebują na to aż 2 lata. Szczeniaki w okresie największego wzrostu potrzebują najwięcej kalorii. U szczeniąt, które w dorosłości osiągną wagę do 10 kg, po 6. miesiącu życia spada nieco zapotrzebowanie na kalorie i do 12. miesiąca życia będą one jeść nieco mniej karmy niż przed 6. miesiącem. U szczeniąt, które jako dorosłe psy osiągną wagę 11-39 kg, zapotrzebowanie na kalorie rośnie przez cały okres rozwoju, tak że najwięcej karmy będą one zjadać od 11. miesiąca życia. Szczenięta ras olbrzymich, które w dorosłości osiągnął wagę powyżej 40 kg, są - z uwagi na ich rozmiar - narażone na problemy ze stawami, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o ich prawidłową wagę. Szczenięta te powinny stopniowo jeść coraz mniejsze ilości karmy dla szczeniąt od 11. miesiąca życia do końca okresu wzrostu.

Szczenięta w wieku do 4 tygodni powinny być karmione przez matkę, ale z różnych przyczyn może się tak zdarzyć, że nie będzie to możliwe. Należy w takiej sytuacji szczeniaczki karmić specjalnie do tego przeznaczonym mlekiem dla szczeniąt. Pieski w takim wieku karmimy mlekiem 8-10 razy dziennie, natomiast wielkość dziennej porcji powinna być wskazana na opakowaniu mleka przez jego producenta. Wskazaną przez producenta wielkość dziennej porcji mleka musimy następnie podzielić na ilość posiłków i w taki sposób uzyskamy wielkość pojedynczej porcji.

Szczenięta w wieku od 4 tygodni, jeśli wykazują zainteresowanie pokarmem stałym, mogą już przejść na suchą karmę dla szczeniąt lub sucha karma może być podawana pół na pół z mlekiem dla szczeniąt. W tym pierwszym okresie przejścia karmę suchą można moczyć w wodzie i blendować, dzięki czemu uzyskamy miękką papkę, którą szczeniak bez problemu będzie mógł zjeść. Jeśli zdecydujemy się nie namaczać karmy, musimy pamiętać o zapewnieniu szczeniakowi dostępu do czystej wody przy każdym posiłku, a od 6. tygodnia życia pies musi mieć stały dostęp do czystej wody. W okresie od 4. tygodnia pieska karmimy 3-6 razy dziennie. Psy ras małych i średnich powinny być karmione karmą przeznaczoną dla szczeniąt do 12. miesiąca życia, zaś psy ras dużych aż do 24. miesiąca życia z uwagi na to, że ich rozwój przebiega wolniej. Szczenięta od 6. miesiąca życia karmimy 2 razy dziennie, a szczenięta ras dużych po 12. miesiącu życia powinny być karmione 1-2 razy dziennie, w zależności od potrzeb. Jeśli szczeniak rasy dużej nie chce jeść dwa razy w ciągu dnia, należy odpowiednio zwiększyć mu porcję karmy podczas jednego posiłku.

Rodzaj karmy i jej dawkowanie będą zależeć od wielkości psa i jego wieku, a także od poziomu aktywności, temperatury pomieszczenia, w którym piesek przebywa i indywidualnych potrzeb. Im szczeniak większy i starszy, im więcej się rusza, tym więcej karmy będzie potrzebować do prawidłowego rozwoju. Szczenięta mogą przejawiać bardzo duży apetyt, nie znaczy to jednak, że należy je karmić bez umiaru, gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do nadwagi naszego pupila.

Jeśli szczeniak ma częste biegunki lub często się drapie i gryzie łapy, może to oznaczać, że cierpi on na nietolerancję, a nawet alergię pokarmową. W takiej sytuacji konieczne będzie sięgnięcie po karmy przeznaczone dla szczeniąt o wrażliwych żołądkach i z alergiami. Karmy takie w swoim składzie nie posiadają tych składników, które najczęściej psy uczulają. Więcej na ten temat znajduje się tutaj.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-27
Wszystko sprawnie i szybko
2022-11-07
Kontakt super, przesyłka dotarła szybko :-)
pixelpixel