Jak długo kocięta powinny być przy matce?

Kocięta przy matce powinny przebywać minimalnie 12 tygodni i jest to potwierdzony przez wielu mądrych ludzi niezaprzeczalny fakt. 3 miesiące to odpowiedni wiek, aby zabrać kociaka do domu i cieszyć się jego towarzystwem. Tylko wtedy można mieć pewność, że zwierzak rozwinął się odpowiednio pod względem behawioralnym i fizycznym.Kotka mimo wszystko dość długo karmi swoje dzieci mlekiem i dostarcza im tym sposobem większości składników odżywczych. Jeśli kociaki zostaną zbyt szybko odstawione od matki, może to prowadzić do ryzyka przyszłych problemów zdrowotnych, a co za tym idzie częstszych wizyt u lekarza weterynarii. Dlatego hodowca lub opiekun musi pamiętać, by w odpowiednim momencie zacząć odsadzać kociaki od piersi matki, aby spokojnie mogły trafić do nowego domu.
Kocięta, które zostają przy matce przez 12-13 tygodni są zdrowsze, żywsze i lepiej odżywione niż koty zbyt szybko odebrane od matki. Zdarza się niestety tak, że już czterotygodniowe kotki są zabierane od matki, bo zaczynają już jeść samodzielnie i dla wielu osób jest to sygnał, że maluch jest gotowy do tego, by trafić do nowego opiekuna. Niestety to mit, bardzo krzywdzący na dodatek. Minimalny wiek kota, którego przynosimy do domu to te 12 tygodni i nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej.
Matka w tym okresie, oprócz odpowiedniego odżywienia, zapewnia swoim dzieciom naukę kociego języka, a więc kociaki uczą się poprawnej komunikacji ze sobą, zabawy z wyczuciem oraz budują pewność siebie, co zdecydowanie ułatwi mu odnalezienie się w nowej sytuacji, czyli w Twoim domu.
Co się dzieje, gdy kociak zostaje za wcześnie zabrany matce?
Jeśli kociak zostanie odebrany matce i zbyt wcześnie mogą wystąpić poważne konsekwencje zdrowotne i behawioralne. Pierwsze tygodnie przy matce są bardzo istotne dla malucha i jego rozwoju fizycznego i psychicznego. Siara i składniki odżywcze zawarte w mleku matki są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój kości, zdrowie oczu i pełny rozwój narządów, więc jeśli kociak zostanie zbyt wcześnie odstawiony od piersi, może zwiększyć się ryzyko wystąpienia u kota problemów zdrowotnych w przyszłości. Kociak zbyt wcześnie odebrany matce może potrzebować suplementacji żywienia i bacznej opieki weterynaryjnej na wczesnym etapie życia. Oprócz problemów zdrowotnych u kociąt, które zbyt wcześnie zostały odebrane matce, mogą pojawić się problemy behawioralne.
Kotka uczy swoje dzieci wielu przydatnych w dorosłym życiu rzecz, dodatkowo samica wydziela uspokajające feromony i kociaki są zdecydowanie bardziej zrelaksowane i pewne siebie aniżeli te zabrane od matki zbyt wcześnie. Dodatkowo kociaki, które zbyt wcześnie opuściły matki, mogą mieć problemy z pielęgnacją, nie wiedzieć jak zakopać odchody w kuwecie, bawić się zbyt ostro, nie wiedzieć, jak sprawnie polować na zabawki (pamiętajmy, że kotów nie wypuszczamy na zewnątrz z kilku ważnych powodów!) lub mieć inne problemy behawioralne.
Kociak, który zbyt wcześnie zostanie odebrany matce, może mieć również problemy z przystosowaniem się do nowego domu i do człowieka. Dorastanie z matką i rodzeństwem z miotu jest istotną częścią socjalizacji kota. Bez odpowiedniej socjalizacji w młodym wieku kociak może wyrosnąć na lękliwego i płochliwego, a nawet agresywnego, może również nie wiedzieć, jak prawidłowo komunikować się z innymi kotami.
W ciągu pierwszych 4 tygodni życia kocięta są całkowicie zależne od matki w zakresie żywienia i zaspokojenia podstawowych potrzeb. W tym wieku kocięta nie potrafią regulować temperatury własnego ciała, więc matka jest niezbędna, aby zapewnić im czystość, ciepło i bezpieczeństwo.Po 4 tygodniach matka zacznie uczyć kocięta podstawowych umiejętności, które pomogą im samodzielnie przetrwać. W tym czasie kocięta nauczą się samodzielnie jeść, polować i korzystać z kuwety.
Zanim kocięta osiągną wiek 8 tygodni, powinny być w stanie jeść pokarmy stałe, a mleko matki powoli zacznie zanikać. Niektóre kocięta kontynuują ssanie matki nawet do 12 tygodnia życia, chociaż zwykle karmienie do tego wieku ma na celu głównie pocieszenie kociąt, a nie zapewnienie żywienia.
Powszechnym błędem jest przekonanie, że kocięta można oddzielić od matek już w wieku 8 tygodni. Jednak kocięta zabrane w tym czasie nadal są zagrożone problemami rozwojowymi, społecznymi i zdrowotnymi. Zamiast tego kocięta powinny pozostać z matkami do 12-13 tygodnia życia. W tym wieku (i przy odpowiedniej interakcji i treningu) kocięta powinny być w stanie korzystać z kuwety, bawić się samodzielnie, zamiast potrzebować innych kociąt z miotu, będą miały w pełni rozwiniętą odporność, powinny być zaszczepione (Kalendarz szczepień kota: tutaj) i odrobaczone, a dzięki poprawnemu wychowaniu będą znacznie bardziej pewne siebie, otwarte i wesołe, dzięki czemu nie padną ofiarą niepotrzebnego stresu, który wynika z przedwczesnego oddzielenia od matki i rodzeństwa. Wniosek z tego nasuwa się jeden: dłuższe pozostanie kociąt przy matce, ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kociąt, przejdź to tego artykułu: Żywienie kociąt.