Jak często zmieniać żwirek dla kota i jak go utylizować

Niektóre żwirki faktycznie można usuwać w toalecie, należy natomiast pamiętać, że usuwać w ten sposób można jednorazowo tylko niewielkie ich ilości. Oznacza to, że żwirek taki usuwać w toalecie najlepiej na bieżąco, po każdorazowym użyciu przez kota, aby nie doprowadzić do zapchania odpływu. Wśród najpopularniejszych rodzajów żwirków dla kota znajdują się cztery, które można spuszczać w toalecie:
- żwirek kukurydziany,
- żwirek drewniany,
- żwirek tofu,
- żwirek słomiany.
Jeśli konkretny żwirek nadal budzi nasze wątpliwości co do sposobu jego utylizacji, informacja na ten temat powinna znajdować się na jego opakowaniu. Jeśli na opakowaniu nie ma wyraźnej informacji, że żwirek można usuwać w toalecie, po prostu tego nie róbmy.
Wiemy już, jak i gdzie wyrzucać żwirek dla kota, ale jak często należy go zmieniać? Na to, z jaką częstotliwością należy wymieniać żwirek w kuwecie kota, wpływa wiele czynników i jest to kwestia bardzo indywidualna. To, jak często musimy zmieniać żwirek na świeży, zależy od ilości kotów, które korzystają z danej kuwety, intensywności używania kuwety, rodzaju żwirku, wielkości kuwety itp. Żwirki zbrylające się, czyli takie, które w kontakcie z odchodami zwierzęcia tworzą bryłki, pozwalają na znacznie łatwiejsze utrzymanie czystości w kuwecie. Na bieżąco wystarczy usuwać powstałe bryłki żwirku i uzupełniać kuwetę niewielkimi ilościami ściółki tak, aby poziom żwirku był stały. Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od potrzeb i stopnia zanieczyszczenia kuwety, warto ją wymyć i wymienić całość żwirku na świeży. W zależności od poziomu pochłaniania wilgoci i niwelowania zapachów konkretnego żwirku, potrzeba wymiany go może pojawiać się częściej, dlatego też żwirek i zachowanie kota w kuwecie warto obserwować. Jeśli kot niechętnie korzysta z kuwety, wokół której dodatkowo roznosi się nieprzyjemny zapach, jest to znak, że przyszła pora na jej czyszczenie, niezależnie od tego, kiedy ostatni raz to zrobiliśmy. Żwirki niezbrylające się sprawiają, że dbanie o czystość w kuwecie jest nieco bardziej problematyczne. W wypadku tych rodzajów żwirków całą kuwetę należy czyścić regularnie, czyli wymieniać w niej całą ściółkę codziennie lub co drugi dzień.
Jeśli - po lekturze tego posta - nasunął Ci się pomysł na zmianę żwirku na taki, który bardziej odpowiada potrzebom Twojego kota i Twoim, pamiętaj, aby nowy żwirek stopniowo dosypywać do obecnego tak, aby kot miał możliwość przyzwyczajenia się do niego. Jeśli natomiast nie masz pewności, który żwirek najlepiej się sprawdzi w Twojej sytuacji, zapoznaj się z naszym zestawieniem najpopularniejszych rodzajów żwirku, ich właściwości i przeznaczenia tutaj.