Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak bezpiecznie podróżować z psem samochodem

2021-07-08
Jak bezpiecznie podróżować z psem samochodem

 

 

Jeśli planujesz podróż z psem, czy to dla przyjemności, czy z konieczności, będziesz musiał podjąć pewne kroki, aby po drodze przygotować się każdą ewentualność. Podróżowanie może być bardzo stresujące, zarówno dla Ciebie, jak i psa. Jeśli planujesz wycieczkę ze swoim podopiecznym mamy kilka wskazówek, które pomogą zapewnić wszystkim jej uczestnikom bezpieczeństwo i komfort.

 

Pamiętaj, że bez względu na to, dokąd zmierzasz i jak planujesz się tam dostać, musisz upewnić się, że Twój pies ma mikrochip z aktualnymi danymi w celu identyfikacji oraz nosi obrożę z zawieszką z Twoimi danymi kontaktowymi. To bardzo ważne, ponieważ mimo najlepszych zabezpieczeń i przy najwyższym stopniu odpowiedzialności, pupil może się zgubić. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie danych kontaktowych na obroży i szeklach od spodu, w razie gdyby zawieszka się zgubiła.

Przed wyjazdem warto odbyć wizytę kontrolną u weterynarza, aby upewnić się, że psiak jest zdrowy, jego szczepienia są aktualne oraz uzupełnić potrzebny zapas leków jeśli przyjmuje jakieś regularnie. Lepiej jest mieć ich trochę w zapasie, w ten sposób wyruszysz w podróż ze spokojniejszą głową i nie będziesz się martwić tym, że twojemu pupilowi może coś dolegać, a jak wiadomo, w trakcie podróży zazwyczaj jest ciężko o dostęp do opieki weterynaryjnej. Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki psa, która zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat jego stanu zdrowia.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Istnieje kilka środków bezpieczeństwa i produktów, które pomogą Ci bezpiecznie podróżować ze zwierzęciem w samochodzie. Ważne jest, abyś wybrał rozwiązanie odpowiednie i wygodne dla Twojego pupila, a system był właściwie zainstalowany i przymocowany do pojazdu. Polskie prawo nie definiuje konkretnie, jak powinno wyglądać przewożenie zwierzęcia w aucie, natomiast w Kodeksie drogowym znajduje się następująca informacja: art. 60 pkt 1 - Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Co można interpretować na wiele różnych sposobów, w tym taki, że zwierzak, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, może stwarzać takie zagrożenie.

 1. Klatka: to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, jakie możesz zastosować w trakcie przewozu psa samochodem. Na rynku jest dostępnych wiele modeli klatek, od standardowych drucianych keneli, przez klatki materiałowe, które składają się jak namiot, po specjalistyczne klatki, które przeszły przez crash testy i wyposażone są w szereg rozwiązań, mających zapewnić maksymalną ochronę w trakcie jazdy. Dodatkowo, jeśli pies przyzwyczajony jest do spędzania czasu w kenelu, prawdopodobnie w trakcie podróży będzie spokojnie spać. Nie ma również ryzyka, że pies postanowi zwiedzić auto, rozpraszając przy tym kierowcę. Nie zostanie uderzony również żadnym przedmiotem w trakcie ewentualnego silnego hamowania. Klatka sprawdzi się fantastycznie dla psów każdej rasy i wielkości. Upewnij się, że klatka jest wystarczająco duża, aby pies mógł wstać, odwrócić się i położyć.
 2. Torba transportowa — dokładnie tak jak w przypadku klatki kenelowej, z tą różnicą, iż rozwiązanie odpowiednie jest dla psów ras małych, a torby transportowej nie trzymamy w bagażniku, tylko zabezpieczamy ją pasem na tylnym siedzeniu samochodu. Jeśli wybierzemy umiejscowienie torby na przednim siedzeniu, musimy pamiętać o tym, żeby wyłączyć poduszę powietrzną po stronie pasażera, maksymalnie odsunąć fotel od deski rozdzielczej. Dla nas poduszka powietrzna w trakcie kolizji jest elementem ratującym życie, dla naszego psa może okazać się wyrokiem śmierci.
 3. Odpowiednio dobrane szelki oraz specjalny pas bezpieczeństwa — należy pamiętać, iż nie powinno się zapinać pasów bezpieczeństwa do obroży psa. Nie zapewni mu to odpowiedniego komfortu jazdy, a w trakcie kolizji uszkodzeniu może ulec odcinek szyjny kręgosłupa. Szelki dużo lepiej spiszą się w roli utrzymania psa na miejscu, ciężar zupełnie inaczej się rozkłada i naprężenia działające na ciało psa są bardziej równomierne. Jakie akcesoria spacerowe wybrać na spacery pisaliśmy: tutaj.
 4. Siatka/kratka oddzielająca psiaka od kierowcy — to dobre rozwiązanie kiedy jesteśmy opiekunami psów o dużych gabarytach, dla których ciężko jest dostać odpowiednią klatkę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku użycia kratki/siatki, nie zwalnia nas to z zabezpieczenia psa odpowiednio dobranymi szelkami i pasem bezpieczeństwa. Siatka/kratka uniemożliwi zwierzakowi, przedostanie się na front samochodu i rozpraszanie kierowcy próbą polizania czy domagania się uwagi w postaci trącania łapą, czy psykiem.

Jak inaczej zapewnić psu komfort w trakcie jazdy?

Niektóre zwierzęta nie mają problemu z podróżowaniem samochodem, a inne go nienawidzą! Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby podróż była bardziej relaksująca i komfortowa dla Twojego zwierzaka:

 • Przyzwyczajaj psa do samochodu od początku. Zwierzęta, które są przyzwyczajone do podróżowania samochodem od najmłodszych lat, znacznie częściej są zrelaksowane i szczęśliwe w trakcie jazdy. Jest to pewnego rodzaju etap socjalizacji. Należy zacząć małymi krokami — na początek zabierz psa do samochodu i spędź z nim tam trochę czasu, upewniając się, że będzie to dla niego pozytywne doświadczenie. Ulubione przysmaki lub zabawka mogą w tym pomóc. Kiedy pies przywyknie już do auta, możemy zacząć robić krótkie wycieczki i stopniowo wydłużać czas podróży, jednak zawsze należy upewnić się, że każda jazda zakończy się dla psa pozytywnym bodźcem — przysmak, zabawa, fajne miejsce na spacer. Spraw, aby te doświadczenia były jak najbardziej pozytywne.
 • Jeśli zauważysz, że Twój pies wymiotuje w trakcie jazdy, może to oznaczać, że cierpi na chorobę lokomocyjną. Pierwszym i najważniejszym krokiem do zniwelowania dyskomfortu jest brak posiłku przed podróżą. Jeżeli to nie pomoże, a pies wymiotuje, mając pusty żołądek, warto odwiedzić weterynarza i zapytać o dostępne preparaty niwelujące nudności. Bywa tak, że niektóre psy wyrastają z choroby lokomocyjnej i nie ma konieczności podawania im środków przeciwwymiotnych przed każdą wycieczką autem, ale zdarzają się też takie przypadki, gdzie do końca życia leki będą musiały być podawane.
 • Jeśli wybierasz się w dłuższą trasę, warto robić przerwy na rozprostowanie kości, uzupełnienie płynów i toaletę. Zrobi to dobrze zarówno Tobie jak i Twojemu psu.
 • W podróż zabierz ulubioną zabawkę lub kocyk psiaka, aby czuł się bezpieczny. Posiadanie przy sobie znajomego zapachu zapewni mu psychiczny komfort.
 • Temperatura powietrza w trakcie podróży jest bardzo ważna, nasze psy dość szybko się przegrzewają, zwłaszcza nie mając możliwości zmienić miejsca leżenia. Warto jest włączyć klimatyzację, lub uchylić okna, aby była zapewniona cyrkulacja powietrza.
 • Nie pozwalaj psu wystawiać głowy przez okno. Może uderzyć o coś głową, wypaść przez okno lub odwrócić uwagę innych kierowców. Może również przeziębić uszy bądź mięśnie szyi jeśli jazda w takiej pozycji trwa zbyt długo.
 • Nie zostawiaj psa samego w samochodzie! Psy nie mogą się ochłodzić w taki sam sposób, jak ludzie, więc mogą się bardzo szybko przegrzać. O udarze cieplnym pisaliśmy tutaj. Opuszczenie szyby lub zaparkowanie samochodu w cieniu nie wystarczy. Przy 30° temperatury powietrza, wnętrze samochodu w ciągu 30 minut nagrzewa się do 46° - mózg zdrowego człowieka jest w stanie wytrzymać temperaturę do 45° więc strach pomyśleć co dzieje się w takich warunkach z ukochanym zwierzakiem.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-27
Wszystko sprawnie i szybko
2022-11-07
Kontakt super, przesyłka dotarła szybko :-)
pixelpixel