Fretki - jak o nie poprawnie dbać?

Fretki pochodzą z tej samej rodziny co borsuki, rosomaki, wydry, norki, łasice i tchórze. Odległe pochodzenie fretki domowej stanowi pewną tajemnicę, chociaż są one bardzo blisko spokrewnione z tchórzem europejskim. Fretki zostały udomowione prawdopodobnie około 2000 lat temu. Żyją od 8 do 13 lat i w tym czasie będą wymagały regularnych szczepień i badań weterynaryjnych, aby utrzymać się w doskonałej formie
Fretki to bardzo inteligentne i towarzyskie zwierzęta, które najlepiej radzą sobie w małych grupach. Zdecydowanie zaleca się rozważenie adopcji pary fretek, aby zawsze miały towarzysza, z którym mogą wchodzić w interakcję, które pozornie mogą wydawać się brutalne. Naturalna zabawa fretek obejmuje podgryzanie, naskakiwanie na siebie wzajemnie, przewracanie, kopanie by zrzucić z siebie kompana, piski itp. Podobne zachowania fretki przenoszą na zabawę z ludźmi, często nie mając wyczucia, co może okazać się nieprzyjemnym doświadczeniem, dlatego tak ważnym aspektem jest nauczenie fretki, że ludzie niekoniecznie lubią być gryzieni. Te małe zwinne zwierzęta są również bardzo ciekawskie i lubią sprawdzać wszystko do czego mają dostęp.
Podczas gdy fretki są stosunkowo wytrzymałe podczas zabawy ze sobą, jako małe zwierzęta domowe, nie są zwierzętami odpowiednimi dla małych dzieci. Po pierwsze, fretki mogą być łatwo zranione przez młodego opiekuna, który nie ma jeszcze wykształconej odpowiedniej zręczności manualnej i koordynacji ruchowej. Po drugie, dzieci łatwo mogą przestraszyć się tego, że fretka je podgryza, pokazuje ząbki itp. W takim wypadku dziecko może zranić fretkę przez upuszczenie jej z wysokości lub przypadkowe uderzenie zwierzaka w odwecie.
Jak powinna wyglądać klatka dla fretek?
Zasada jest prosta: im większa klatka tym lepsza - to zapewni zwierzęciu komfort. Należy pamiętać o tym, że klatka ma być jedynie miejscem w którym fretki będą jeść, spać i załatwiać potrzeby fizjologiczne. Fretka powinna mieć możliwość swobodnego wybiegania się poza klatką, w kontrolowanych, odpowiednio przygotowanych pod jej potrzeby warunkach. Klatka dla dwóch fretek powinna mieć minimum 150 cm wysokości, 80cm szerokości i 60 cm głębokości. Warto zwrócić uwagę na to by odstępy między prętami klatki nie były zbyt duże, maksymalnie 2 cm. Klatka powinna mieć odpowiednio duże drzwiczki z dobrym zabezpieczeniem przed otwarciem, stabilne półki oraz rampy.
Co powinno znaleźć się w klatce fretek?
W dobrze wyposażonej klatce powinniśmy umieścić:
- Kuwetę z dobrym żwirkiem - ponieważ fretki to bardzo czyste zwierzęta i zazwyczaj załatwiają się w jednym miejscu.
- Ceramiczna miseczka na pokarm
- Poidło
- Drewniany domek, odpowiednio duży by fretki mogły się tam ukryć
- Hamak, lub jeśli jest taka możliwość to dwa, lub trzy.
Co może jeść fretka?
Fretki to małe drapieżniki, a więc podstawą ich diety jest mięso wraz z kośćmi oraz podrobami. Można powiedzieć, że najlepszą dietą dla fretki będzie dieta BARF, jednakże dobra jakościowo, mokra kocia karma powinna wystarczyć by utrzymać fretkę w dobrym zdrowiu. Urozmaicona dieta zdecydowanie lepiej przyczyni się do tego by nasz zwierzak był zdrowy i silny przez długie lata.
Fretce można podawać zarówno surowe jak i gotowane mięso wysokiej jakości (poza surową wieprzowiną - podanie takowej może skończyć się dla zwierzaka nawet śmiercią). Uzupełnieniem diety fretki może być dedykowana karma sucha. Należy pamiętać, że ze względu na specyficzny układ pokarmowy, który jest relatywnie krótszy cały proces trawienny trwa ok. 2 godzin więc nie można podawać fretkom suchej karmy przeznaczonej dla innych zwierząt.
Niewielkie ilości mleka koziego lub owczego, twaróg, jogurt naturalny to świetne uzupełnienie białka w diecie fretki- należy jednak pamiętać iż nie podajemy tych produktów często a ich ilość nie powinna przekraczać około pół łyżeczki produktu na jedną fretkę. Zwierzak musi mieć również stały dostęp do świeżej, czystej wody.
Czego absolutnie fretki jeść nie mogą?
- Białko roślinne, a więc podawanie warzyw i owoców oraz zbóż jest zdecydowanie niewskazane jeśli chcemy by nasz zwierzak był zdrowy. Nie wolno podawać cebuli, czosnku, awokado, ananasa, ziemniaków itp.
- Fretkom nie powinniśmy podawać również surowego białka jaj ze względu na salmonellę.
- Zepsute, nieświeże mięso.
- Zakazane jest karmienie fretki ludzkim jedzeniem w tym: alkohol, czekolada, kakao, chipsy, kawa, herbata, grzyby, cukier, sól, krowie mleko, wędliny, kiełbasy i inne wysokoprzetworzone, pełne soli i konserwantów produkty.
Czy z fretką muszę chodzić do weterynarza?
Owszem. Fretki potrzebują regularnych wizyt u weterynarza nie tylko ze względu na to, że są to dość chorowite zwierzęta ze skłonnościami do poważnych nowotworów, ale i przez to, że te małe drapieżniki muszą być szczepione na podobne choroby, na które szczepimy psy i koty.
Fretki szczepimy na na nosówkę oraz wściekliznę raz do roku. Należy pamiętać, że nie samic w trakcie rui czyli okresu rozrodczego - czyli między styczniem a wrześniem. Ta zasada tyczy się również samic kastrowanych chirurgicznie jak i chemicznie. O ile nie planujesz rozmnażania swoich fretek, ważne jest, aby przed osiągnięciem dojrzałości płciowej (pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia) zostały wykastrowane. To nie tylko zmniejsza zapach gruczołów rozrodczych fretek, ale jest również niezbędne, aby zapewnić zdrowie samicom, które, gdy są w rui, pozostają takie do momentu krycia. Może to prowadzić do powstania ropomacicza który może mieć poważne, a nawet śmiertelne konsekwencje. Dodatkowo przed szczepienie należy pamiętać o odpowiednim odrobaczeniu i zabezpieczeniu zwierzaka przeciwko pchłom.