Dlaczego psy jedzą kupę?

Nikt nie chce przyznać się do tego, że ich pies jest fanem zjadania kupy. Niestety ten problem jest znacznie częstszy niż może nam się wydawać. Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego psy jedzą odchody. Koprofagia to termin medyczny określający stałe lub okresowe zjadanie stolca. Nazwa ta pochodzi od greckiego copro, co oznacza odchody, a fag również z greckiego oznacza jeść. Niestety wiedza o tym, co to jest, nie czyni tego bardziej przyjemnym. To prawdopodobnie jeden z najgorszych nawyków, jakie mogą mieć nasze psy.
Dlaczgo pies zjada kupy
Dlaczego pies zjada kupy?
Najpierw zacznijmy od możliwych przyczyn medycznych.
1. Niedobór enzymów
Przed udomowieniem dieta dzikiego psa byłaby zależna od tego, co upoluje oraz od lokalnej roślinności. Kiedy pies zjada całą ofiarę, obejmuje to również przewód pokarmowy, który w naturalny sposób dostarcza odpowiednią ilość potrzebnych enzymów trawiennych. Niestety obecnie wiele psów jest karmionych dietą wysoko przetworzoną.
Enzymy trawienne pomagają psu prawidłowo wchłaniać pokarm, jeśli z jakichś przyczyn psu brakuje odpowiedniej ilości tych enzymów, jedzenie jest źle trawione, co w konsekwencji prowadzi do tego, iż zwierzę nie jest odpowiednio odżywione i kompensuje sobie niedobory konsumpcją już przetrawionych resztek.
2. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (ZNT)
ZNT to choroba przewlekła — cierpiące na nią psy nie są w stanie wytworzyć wielu, jeśli w ogóle, enzymów trawiennych w trzustce. Jeśli Twój pies ma ZNT, będzie potrzebował suplementacji enzymami trzustkowymi, ponieważ bez nich nie będzie w stanie trawić pokarmu, co w konsekwencji doprowadzi do śmierci głodowej, mimo podawania zwierzęciu posiłków. Charakterystycznymi objawami zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki są zaburzenia oddawania kału (oleista biegunka), nawracające wzdęcia, utrata masy ciała, wychudzenie, pogorszenie jakości okrywy włosowej i koprofagia.
3. Pasożyty
Pasożyty jelitowe również potrzebują pożywienia, jeśli Twój pies je ma, musi konkurować z nimi o składniki odżywcze. W miarę dojrzewania pasożytów pies otrzymuje mniej składników odżywczych i kompensuje to sobie, spożywając odchody swoje, innych psów lub dzikiej zwierzyny.
4. Stany powodujące wzmożony apetyt
Niektóre choroby, takie jak cukrzyca i problemy z tarczycą, mogą spowodować wzmożenie apetytu u Twojego psa. Podobnie jest z niektórymi lekami — np. sterydy sprawiają, iż zwierzę może odczuwać głód mimo wcześniejszego spożycia posiłku. Głód bardzo często bywa bodźcem do zjadania odchodów.
5. Inne braki
Możliwe, że Twój pies może mieć niedobór kwasu solnego. Kwas solny bierze udział w procesie rozkładania białek. Jeżeli w żołądku pupila nie ma jego wystarczającej ilości lub jego stężenie nie będzie odpowiednie, może mieć on bardzo duże problemy ze strawieniem pokarmu, przez co będzie szukał innych źródeł składników odżywczych, żeby uzupełnić je w organizmie.
6. Złe wchłanianie
Każdy stan, który prowadzi do słabego wchłaniania składników odżywczych, może prowadzić do zjadania stolca. Zwierze może uciekać się do zjadania własnych odchodów, próbując odzyskać jak najwięcej z tego, co zjadło, a co w procesie trawienia nie wchłonęło się odpowiednio.
7. Niedożywienie
Upewnij się, że regularnie karmisz swojego psa wystarczającą ilością pokarmu. Jeśli Twój pies traci na wadze, mimo iż podajesz mu karmę regularnie, zweryfikuj czy sypiesz do miski odpowiednią ilość. Być może porcja, którą otrzymuje, jest dla niego za mała względem potrzeb energetycznych. Głodny pies będzie szukał innych źródeł pożywienia. Oprócz kradzieży ze stołu, mogą to być znalezione na spacerze resztki albo właśnie odchody.
Teraz, gdy omówiliśmy niektóre z możliwych powodów zdrowotnych, przez które Twój pies może zjadać kupy, przejdźmy do możliwych przyczyn behawioralnych.
1. Szczenięta
Szczenięta są ciekawskie, a poznawanie otoczenia jest ważną częścią ich rozwoju. Nie jest niczym niezwykłym, że jedzą wiele rzeczy, w tym kupę, w ramach eksploracji świata, w którym żyją. Dobra wiadomość jest taka, że większość szczeniąt wyrasta z etapu jedzenia kupy.
2. Instynkt
Psy są naturalnymi padlinożercami, procesy gnilne toczące się w odchodach bardzo przypominają zwierzęciu padlinę, co stanowi dla niego bardzo apetyczny kąsek. Kupa nam śmierdzi, ale dla naszych psów pachnie i nęci je niesamowicie.
3. Poszukiwanie uwagi
Psy nas kochają i chcą naszej uwagi. Może się to wydawać dziwne, ale dla niektórych psów wpadanie w kłopoty jest doskonałą formą zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. Dwa w jednym — radość z pozyskania Twojej atencji i mała uczta.
4. Przyjście na świat w pseudohodowli
To smutna prawda, ale psy, którym przyszło urodzić się w niesprzyjających warunkach, gdzie brakowało im pokarmu, mają większą tendencję, pod względem behawioralnym, do konsumpcji odchodów.
5. Błędny trening czystości
Pies, który był karany za załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych w domu bardzo często woli pozbyć się problemu przez zjedzenie odchodów, aniżeli narazić się na gniew opiekuna. To forma posprzątanie po sobie — nie ma kupy, nie ma powodu do tego, by właściciel się denerwował.
6. Naśladownictwo
Psy są doskonałymi obserwatorami i perfekcyjnie uczą się od siebie. Zazwyczaj nauka tych złych rzeczy przychodzi im znacznie łatwiej niż tych dobrych. Jeśli masz młodszego psa, może on przejąć nawyk konsumpcji odchodów od starszego psa. Psu czasami uczą się tego od swoich matek, które sprzątają po szczeniętach w ramach utrzymania kojca w czystości.
Jak powstrzymać psa przed jedzeniem kupy?
Przede wszystkim należy wykluczyć problemy zdrowotne u naszego pupila, które mogą prowadzić do takich, a nie innych upodobań żywieniowych. Jeśli mamy już pewność, że nasz zwierzak jest zdrowy, koniecznie należy go odrobaczyć. Upewnij się, że podajesz zwierzęciu odpowiednią, dopasowaną do jego potrzeb karmę, zawierającą wysokiej jakości białko zwierzęce. Psy raz na jakiś czas lubią sobie zjeść coś śmierdzącego, taka już ich natura — możesz zaspokoić tę potrzebę, podając zwierzęciu żwacze wołowe lub baranie, które są bogate w witaminy z grupy B. Jeśli jesteś opiekunem psa śmieciarza, który pochłania wszystko, co napotka na swojej drodze, istnieją dwa rozwiązania: nauczenie pupila komendy zostaw, co wymaga dużo cierpliwości i konsekwencji, albo wyprowadzanie czworonoga na spacer w fizjologicznym kagańcu.
Dlaczego mój pies nie powinien jeść kupy?
Oprócz tego, że jest po prostu obrzydliwe, jest kilka dobrych powodów, dla których powinieneś zniechęcać swojego psa do jedzenia odchodów. Najważniejsza kwestia — pasożyty wewnętrzne — nie chcemy przecież, by nasz pupil padł ich ofiarą. W stolcu innych psów czy dzikich zwierząt znajdują się pasożyty lub ich jaja, co może doprowadzić do ich inwazji w organizmie naszego czworonoga. Kupa zawiera także dużo bakterii. Chociaż wiele z nich jest zabijanych przez kwas żołądkowy, niektóre przeżyją i mogą spowodować, iż psiak się rozchoruje. Ponadto, jeśli Twój pies ma problemy z jamą ustną, rany, psujące się zęby, to te bakterie mogą spowodować poważne szkody. Nie zapominaj, że wiele psów, zwłaszcza szczeniąt, może polizać Cię po twarzy — to oczywiście nie jest higieniczne i może powodować poważne choroby u niektórych osób, zwłaszcza dzieci.
Czy koprofagia jest normalna?
Tak, jest to całkiem naturalne w królestwie zwierząt i nie tylko psy mają takie upodobania. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozwalać psu na konsumpcję odchodów, ponieważ stwarza to zagrożenie zarówno dla ich zdrowia, jak i dla zdrowia człowieka. Najważniejsze jest, aby najpierw udać się do weterynarza, by wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne, które mogą się przyczyniać do takiego. Kiedy wraz z weterynarzem wykluczysz medyczne przyczyny koprofagii, dobrze jest skonsultować się z behawiorystą i sprawdzić, czy problem nie leży w psychice zwierzęcia. Czasami jednak nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzić się z upodobaniami naszego psa, nauczyć go komendy zostaw lub wyprowadzać na spacer w kagańcu i odrobaczać przynajmniej cztery razy do roku. Taka już psia natura...