Dlaczego pies linieje i co z tym zrobić?

Dlaczego mój pies linieje?
Psy funkcjonują na zasadzie sezonowości, zmieniając swoje zachowania zgodnie z porami roku i warunkami atmosferycznymi.
Historycznie jest to znacznie bardziej oczywiste z racji tego, iż w przeszłości zdecydowanie inaczej podchodzono do warunków bytowych, w jakich powinien funkcjonować pies, zwłaszcza w przypadku psów pracujących, które były hodowane do określonych zadań. W dzisiejszych czasach większość psów pracujących stała się zwierzętami towarzyszącymi, ale nie zatraciła swoich instynktów.
Na przykład psy zaprzęgowe rozwijają grubszą sierść w zimie i linieją intensywniej gdy dni stają się cieplejsze wiosną i latem.
Obecnie psy spędzają więcej czasu w ogrzewanych pomieszczeniach, co oznacza, że ta sezonowość w pewnym sensie zostaje przerwana. Dla wielu psów nie jest to zbyt duży problem, ale niektóre rasy, takie jak Bernardyn, Golden Retriever, Labrador czy Husky potrafią przechodzić proces intensywnego zrzucania sierści przez cały rok.
Jak można powstrzymać linienie?
Nie ma sposobu, aby zatrzymać linienie, jest to naturalna kolej rzeczy, ale regularna pielęgnacja okrywy może pomóc w utrzymaniu sierści w dobrej kondycji. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj sierści ma Twój pies, aby znaleźć właściwy sposób na jej pielęgnację:
- Psy bez podszerstka - krótka, przylegająca do ciała i wymagająca minimalnej pielęgnacji. Rasy o gładkiej sierści to np. wyżeł węgierski, pinczer, doberman czy bulterier.
- Sierść z podszerstkiem- ten typ okrywy włosowej składa się z podszerstka i włosa okrywowego, wiosną oraz latem podszerstek jest cieńszy, a jesienią i zimą grubszy i gęstszy. Psy te wymagają dość regularnego szczotkowania, aby usunąć podszerstek, by ten nie zbił się tuż przy skórze. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli sierść się sfilcuje, to skóra nie będzie miała możliwości oddychania. Pod sfilcowanym podszerstkiem potrafią tworzyć się stany zapalne i odparzenia. Dodatkowo jeśli sfilcowana sierść wejdzie w kontakt z wodą, bardzo ciężko będzie jej wyschnąć co może doprowadzić do grzybicy. Rasy z podwójną okrywą włosową to między innymi: Owczarek niemiecki, Husky, Akita Inu, Labrador, Samojed itp.
- Sierść szorstka - szorstka warstwa nawierzchniowa z miękką sierścią pod spodem. Szorstki włos należy regularnie trymować, ponieważ jest on martwym tworem i nie pełni dla organizmu zwierzęcia żadnej funkcji. Nie ogrzewa ciała. Psy z tym rodzajem okrywy to między innymi: Jamnik Szorstkowłosy, Pinczer małpi, West highland terrier, Foksterier szorstkowłosy.
- Sierść wełnista- puszysta i kręcona, wełnista sierść szybko rośnie, łatwo się kołtuni, dlatego wymaga regularnej, nawet codziennej pielęgnacji. Przez to, że włos jest poskręcany, jeśli już wypadnie, to zatrzymuje się między innymi włosami, przez co może się wydawać, że psy z tym typem sierści nie linieją. Owszem zrzucają włos, ale w dużo mniejszym stopniu niż pozostałe psy. Do ras posiadających włos wełnisty należą: Pudle - od Pudla toy po Pudla Królewskiego. Rasy to pudel, Lagotto Romagnolo czy Bichon Frise.
- Sierść jedwabista - jest najbardziej podatna na kołtuny i plątanie się, co może być bolesne dla Twojego psa. Wymaga najbardziej regularnej pielęgnacji, zarówno szczotkowania, jak i mycia. Rasy to Yorkshire Terrier, Shih tzu i Chart afgański.
Co jeszcze może powodować linienie u psa?
Większość przypadków wypadania sierści jest całkowicie naturalna i nie ma się czym martwić. Ale jest kilka innych powodów, przez które Twój pies może nadmiernie tracić włosy.
Dieta
Zmiana diety może spowodować utratę sierści u Twojego psa. Czasami dzieje się tak, ponieważ dzięki zmianie karmy na lepszą jakościowo, pies wyhodował zdrowszy włos, a gorszy zwyczajnie zrzucił. Analogicznie jeśli dieta psu nie służy intensywne linienie, może być oznaką, że pożywienie nie dostarcza zwierzęciu wystarczająco dużo składników odżywczych. Wypadanie sierści może być również spowodowane alergią na karmę, która wywołuje swędzenie skóry, w związku z czym pies się intensywnie drapie lub wygryza swędzące miejsca.
Stres i niepokój
U wrażliwych psów może to prowadzić do utraty sierści na całym ciele lub w określonych obszarach ciała. Intensywne linienie często ustaje, gdy pies przyzwyczai się do nowej sytuacji.
Pasożyty
Twój pies może również tracić sierść, jeśli ma pasożyty, zwłaszcza pchły, świerzb lub nużeńce.
Niektóre psy z inwazją pcheł dostają silnej reakcji alergicznej, która objawia się silnym świądem, do tego stopnia, że pies bardzo intensywnie się drapie, wygryza swędzące miejsca, co powoduje wypadanie słowa i stan zapalny skóry. Ta przypadłość nazywana jest alergicznym pchlim zapaleniem skóry (APZS).
Najlepiej zbadać psa u weterynarza, jeśli:
- Świąd dotyka takich miejsc na ciele zwierzęcia jak: łapy, uszy, zad, oraz pysk - może to być oznaką pojawienia się świerzbu, nużycy lub inwazji pcheł.
- Zauważysz plackowate ubytki sierści w określonych miejscach - może to sugerować wiele chorób dermatologicznych takich jak np. grzybica.
- Skóra między palcami łap jest zaczerwieniona i na włosach pojawia się brązowy nalot (objaw malassezji - dotyczy to też brązowych, brunatnych zacieków wkoło oczu i warg, zmiany te najbardziej widoczne są na psach z białym kolorem sierści)
- Skóra psa jest zaczerwieniona i w wyniku świądu pojawiają się na niej rany. Jest to prosta droga do pojawienia wtórnych zakażeń bakteryjnych.
Choroby hormonalne
Intensywne linienie może być również oznaką nieprawidłowości hormonalnych w organizmie zwierzęcia. Taki stan rzeczy uwidoczni tylko badanie krwi wykonane w gabinecie weterynaryjnym. Choroby przyczyniające się do linienia to między innymi: Choroba Addisona, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Coushinga czy zespół feminizujący samców.
Jak radzić sobie z linieniem?
Linienia nie zatrzymasz, ale istnieje wiele sposobów na to, by sobie z tym poradzić. Najważniejsza jest regularna pielęgnacja, czyli czesanie i kąpiele.
Każdy pies ma niepowtarzalną sierść. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią szczotkę do danego rodzaju okrywy.
- Szczotka z włosia naturalnego lub syntetycznego to doskonały wybór do każdego rodzaju sierści. Doskonale zbiera z sierści brud i tłuszcz oraz martwy naskórek. Rozprowadza ochronny łój po całej długości włosa, dzięki czemu jest mniej podatny na uszkodzenia.
- Szczotki druciane są idealnym wyborem dla psów z sierścią wełnistą lub włosem silnie skręconym. Taka szczotka fantastycznie sprawdzi się również do rozczesania kołtunów.
- Szczotka typu zgrzebło - nie polecana dla psów z bardzo krótką sierścią bez podszerstka, może podrapać skórę psa. Najlepiej sprawdza się dla psów z podwójną okrywą włosową i dla psów szorstkowłoscyh, perfekcyjnie usuwa martwy włos.
- Gumowe szczotki fantastycznie sprawdzają się w wyczesywaniu sierści psów z gładkim i krótkim włosem, są idealne do masażu skóry każdego psa i przydają się w kąpieli. Tego typu szczotka pomaga usunąć martwy naskórek i włosy. Wiele psów uwielbia uczucie w trakcie używania gumowej szczotki, która działa jak delikatny masażer.
Czy są psy, które nie linieją?
Niektóre rasy, takie jak Pudle czy Yorki są często postrzegane jako psy nieliniejące. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ nadal linieją, ale o wiele mniej niż inne rasy. Dlatego też zyskały reputację psów dla alergików i dlatego i są często krzyżowane z innymi rasami, przyczyniając się do powstawania nowych ras kundelków. Istnieją też rasy psów bezwłosych: Nagi pies meksykański czy Grzywacz chiński - ale czy tak naprawdę jesteśmy uczuleni na sierść? Nie. To białko zawarte w naskórku zrzucanym przez pupila uczula, nie jego sierść.
Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie z pielęgnacją sierści psa, najprostszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty- psiego fryzjera - groomera.