Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego oczy kotów świecą w ciemności - wszystko o kocim wzroku

2021-06-04
Dlaczego oczy kotów świecą w ciemności - wszystko o kocim wzroku

To, jak działa wzrok kota, jest od dawna tematem badań, a wyniki są naprawdę zdumiewające. Chociaż koty nie potrafią docenić wszystkich kolorów, które doceniają ludzie, ich świat nie jest całkowicie czarno-biały. W rzeczywistości koty żyją w bardzo kolorowym świecie.

Kolor jest rozpoznawany przez komórki nerwowe w oku. Siatkówka oka ma dwa główne typy komórek – pręciki i czopki. Zdolność do rozróżniania kolorów zależy od obecności specjalnych komórek wrażliwych na kolory. Ludzkie i kocie oczy mają trzy rodzaje czopków, które mogą identyfikować kombinacje czerwieni, błękitu i zieleni. Ludzie mają 10 razy więcej czopków niż koty. Z obserwacji naukowych wynika, że ​​koty w związku z tym mają znacznie mniejsze spektrum widzenia barw. Niektórzy naukowcy uważają, że koty widzą tylko kolor niebieski i szary, podczas gdy inni uważają, że widzą również kolor żółty, podobnie jak psy.

Tak jak czopki są odpowiedzialne za rozróżnianie kolorów, tak i pręciki mają do wykonania specjalną pracę. Pręciki wykrywają poziom natężenia światła, co pomaga oku przesłać do mózgu informację o tym, że jakiś przedmiot, osoba czy zwierzę, się porusza. Koty mają więcej pręcików niż ludzie, co daje im przewagę, jeśli chodzi o widzenie w słabym świetle lub identyfikację poruszających się obiektów.
Jeśli chodzi o ostrość widzenia u naszych kocich przyjaciół, są oni krótkowzroczni. Patrząc na przedmiot z tej samej odległości, może on wydawać się nam ostry, ale zamazany dla naszych kotów. Na przykład, jeśli człowiek widzi wyraźnie obiekt z odległości 30 metrów, kotu będzie wydawał się rozmazany. W rzeczywistości obiekt nie będzie wydawał się ostry, dopóki kot nie znajdzie się znacznie bliżej niego, tzn. około 6 metrów od niego.

Aby zrekompensować te drobne braki, koty mają inne zalety jeśli chodzi o wzrok. Koty mają oczy bardziej osadzone po bokach głowy, co pozwala im na szerszy zakres widzenia peryferyjnego niż ludziom. Kompromisem jest mniejszy zakres ostrości wzroku, więc koty nie mają takiej percepcji głębi jak my.
Ponadto koty mają eliptyczne źrenice, które rozszerzają się maksymalnie, dzięki czemu mogą uchwycić więcej światła. Koty mają również więcej pręcików w siatkówce niż ich ludzcy przyjaciele. Pręciki odpowiadają za wykrywanie nawet niewielkich ruchów na dużych odległościach. Tak więc w porównaniu z ludźmi koty lepiej widzą w słabym świetle (zmierzch i świt) i dokładniej wykrywają ruch. Okazuje się, że koty są też znacznie lepsze od ludzi, jeśli chodzi o śledzenie szybko poruszających się obiektów. W szczególności ich doskonałe widzenie w nocy pozwala im lepiej uchwycić ruch w ciemności. Koty mają też szersze pole widzenia niż my. Daje im to lepsze widzenie peryferyjne około 200 stopni, w porównaniu do 180 stopni człowieka.

Wiedza o tym, jak i co widzi Twój kot, pomoże Ci dokonać dla niego dobrych wyborów. Na przykład podczas zakupów zabawek należy pamiętać o spektrum barw, jakie dostrzega kot. Bardziej spodobają mu się żółte i niebieskie zabawki niż czerwone. Zrozumiesz też, dlaczego kot potrafi nagle zerwać się z miejsca i pobiec w tylko sobie znanym kierunku - prawdopodobnie zarejestrował jakiś niewielki ruch i postanowił rzucić się w pogoń. Będziesz także wiedział, że aby przyciągnąć jego pełną uwagę, powinieneś stanąć bezpośrednio przed nim, gdzie jego ostrość widzenia jest największa.

Dlaczego kocie oczy świecą w ciemności?

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że koty uchwyciły blask zachodzącego słońca w ich oczach i utrzymywały go bezpiecznie do rana. Starożytni Grecy wierzyli, że w oczach znajduje się źródło światła, które przypomina lśniący ogień.
Wszystkie oczy odbijają światło, ale niektóre oczy mają specjalną strukturę odblaskową zwaną tapetum lucidum - błonę odblaskową, która sprawia wrażenie świecenia w ciemności. Tapetum lucidum to pewnego rodzaju małe lustro znajdujące się w tylnej części gałki ocznej u wielu nocnych łowców - nie tylko u naszych domowych kotów.

Kiedy światło wpada do kociego oka, przemierza konkretną ścieżkę. Część światła pada bezpośrednio na siatkówkę, warstwę z tyłu gałki ocznej zawierającą komórki wrażliwe na światło. Te komórki fotoreceptorowe wyzwalają impulsy nerwowe, które przechodzą przez nerw wzrokowy do mózgu, gdzie powstaje obraz.

Część światła przechodzi przez siatkówkę lub wokół niej i uderza w błonę odblaskową. Błona odblaskowa odbija światło z powrotem przez siatkówkę, co zwiększa ilość światła docierającego do fotoreceptorów. Dzięki temu koty widzą w ciemności lepiej niż ludzie. Tapetum lucidum, znajdujące się pomiędzy nerwem wzrokowym a siatkówką, działa jak lustro, odbijając światło i umożliwiając pręcikom i czopkom kolejną okazję do wychwytywania ograniczonej ilości światła dostępnej w nocy. Ta anatomiczna cecha, okazuje się być atutem zwierząt, które najlepiej polują o świcie i zmierzchu, została przekazana udomowionemu kotu przez jego przodków.

Oczy większości kotów mają tendencję do świecenia na jasnozielony kolor, ale oczy kotów syjamskich bardzo często odbijają światło w taki sposób, że wydają się świecić na jasno żółto. Specyficzny kolor blasku różni się w zależności od zwierzęcia i ilości cynku lub ryboflawiny obecnej w komórkach pigmentowych w tapetum lucidum. Cynk jest metalem, a ryboflawina jest aminokwasem i oba działają jako czynniki odblaskowe. U psów i fretek komórki zawierają więcej cynku zaś u kotów ryboflawiny.

Wzrok kota kontra słuch: który zmysł jest silniejszy?

Przy wszystkich niesamowitych cechach kociego widzenia możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że wzrok kota nie jest jego najostrzejszym zmysłem: to jego słuch. Zmysł słuchu kota jest tak wyrafinowany, że kot z odległości ok. 1 metra od źródła dźwięku może określić położenie ofiary z dokładnością do kilku centymetrów w ciągu zaledwie sześciu setnych sekundy. Koty mogą również słyszeć dźwięki z dużej odległości, a także wykrywać najmniejsze różnice w dźwięku nawet do jednej dziesiątej tonu, co pomaga im zidentyfikować rodzaj i wielkość ofiary emitującej dźwięk.
Istnieje wiele mitów i nieporozumień dotyczących kotów i chociaż biologia wyjaśnia wiele z tego, co jest tak tajemnicze w tym, jak postrzegają świat, wciąż istnieje wiele osobliwych zachowań kotów, które czynią je tajemniczymi stworzeniami, które wszyscy kochamy.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-27
Wszystko sprawnie i szybko
2023-01-11
Szybko i sprawnie
pixelpixel