Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego koty kochają kocimiętkę?

2021-03-04
Dlaczego koty kochają kocimiętkę?

 

Niewiele rzeczy stymuluje kota tak bardzo jak kocimiętka. Kontakt z tym zielem może ujawnić nową stronę kociej osobowości. Wiele kotów oszaleje, czując zapach tej rośliny, kocimiętka wśród kociarzy ma reputację substancji narkotycznej, ponieważ na krótki okres czasu odurza zwierzę. Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy bezpiecznie jest ją podać swojemu zwierzakowi. Podawanie kocimiętki w małych dawkach nie szkodzi. Używanie ziela jako urozmaicenia dnia kota może być całkiem dobre dla jego zdrowia emocjonalnego - łagodzi stres i wywołuje uczucie euforii. 

 

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka lub Nepeta cataria to pospolite ziele należące do rodziny mięty. Ta roślina jest bardzo prosta w uprawie, w momencie kwitnienia dość łatwo pomylić ją z lawendą. W ziołolecznictwie roślina ta uznawana jest za skuteczną we wspomaganiu leczenia przeziębień oraz suchego kaszlu. Olejki eteryczne wydzielane przez ziele to bardzo popularny składnik niektórych naturalnych sprayów odstraszających owady.  

Jak działa kocimiętka?

Koty mają dodatkowy organ zapachowy zwany gruczołem lemieszowo-nosowym w podniebieniu (narząd Jacobsona). To umożliwia przenoszenie zapachów zebranych w nosie i pyszczku do mózgu.
Nepetalakton to olejek eteryczny znajdujący się w liściach kocimiętki, który może powodować zmiany w zachowaniu kotów.
Kocimiętka naśladuje zapach kocich hormonów płciowych, dlatego zwierzęta często wykazują zachowania typowe dla rui (zarówno kotki jak i kocury).
Inne koty będą wykazywać zachowania, takie jak pobudzenie, a czasem nawet agresja. W przypadku kotów, które mają pozytywne doświadczenia z kocimiętką, może pomóc  to zmniejszyć niepokój, i stres. Niektórzy weterynarze zalecają stosowanie kocimiętki, aby złagodzić lęk separacyjny, jeśli Twój kot będzie sam w domu przez dłuższy czas, lub lęk przed podróżą czy w trakcie przyzwyczajania kota do transportera, nowego miejsca zamieszkania czy nowego drapaka.

Czy kocimiętka działa na wszystkie koty?

Nie wszystkie koty reagują na substancję czynną zawartą w kocimiętce. Badania weterynaryjne sugerują, że około 70% kotów będzie na nią reagować.  Istnieją również dowody na to, że reakcja kota na kocimiętkę jest dominującą cechą opartą na genetyce. 

Jak długo działa kocimiętka? 

Efekty działania kocimiętki będą miały różną długość, w zależności od kota. Zwykle zachowania związane z wąchaniem kocimiętki trwają około 10 minut, a następnie stopniowo zanikają. Aby kociak ponownie zaczął odczuwać efekty działania ziela, może minąć około 30 minut, zanim organizm wróci do stanu poprzedniego i zabawa może zacząć się od nowa.

Czy kocimiętka jest odpowiednia dla kociąt? 

Kocimiętka nie jest szkodliwa dla kociąt, ale większość kotów nie reaguje na nią, dopóki nie osiągną wieku 9 miesięcy do 1 roku. Może zdarzyć się również tak, że na początku kocimiętka nie będzie robić wrażenia na zwierzęciu, a dopiero z biegiem lat kot stanie się na jej zapach bardziej podatny. 

Czy kot może jeść kocimiętkę i jest to dla niego bezpieczne? 

Jak najbardziej koty mogą spożywać kocimiętkę, może to być nawet bardzo korzystne dla ich układu pokarmowego. Roślina ta czasami jest stosowana nawet  u ludzi ze względu na jej właściwości przeciwbiegunkowe. Mając to na uwadze, ważne jest, aby zapobiegać spożyciu przez kota dużych ilości kocimiętki, ponieważ może to powodować u niego zaparcia. 

Czy koty mogą przedawkować kocimiętkę?

Tak. Zbyt duża ilość kocimiętki może powodować problemy zdrowotne, takie jak: wymioty, biegunka, zawroty głowy lub problemy z chodzeniem. Dlatego należy stosować ją z umiarem.  Świeża kocimiętka jest silniejsza niż forma suszona. Zaleca się również unikanie silnie skoncentrowanych olejków z kocimiętki ze względu na ich moc.

Jak używać kocimiętki?

Kocimiętka występuje w kilku formach:

  • Świeża kocimiętka - np. z własnej uprawy
  • Suszona kocimiętka
  • Kocimiętka w sprayu 

Spraye z kocimiętką są dobrym rozwiązaniem dla kotów, które lubią zjadać kawałki roślin, dzięki temu unikniesz rozstrój żołądka po spożyciu sporej ilości rośliny. Możesz spryskać ulubioną zabawkę kota, drapak lub legowisko. Analogicznie sytuacja wygląda z kocimiętką suszoną - można posypać nią legowisko lub drapak, włożyć odrobinę do ulubionej zabawki - minusem suszonego ziela jest bałagan, który po sobie zostawia.

Kocimiętka jako narzędzie treningowe!

Kreatywni właściciele kotów mogą używać kocimiętki jako nagrody lub zachęty do wzmacniania pożądanych zachowań swojego kota.
Spryskanie drapaka lub potarcie wysuszoną kocimiętką o drapak może zachęcić kota do użycia na nim pazurów kiedy będzie musiał je naostrzyć - tym sposobem Twoja kanapa czy ulubiony fotel uniknął spotkania z destrukcyjną siłą zwierzęcia. Spryskanie zabawki, lub włożenie do niej suszonej kocimiętki może zachęcić kota do ćwiczeń - aktywności fizycznej, dzięki której zapobiegniemy otyłości, która ma katastrofalne skutki zdrowotne.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-30
Polecam goraco! Na pewno skorzystam jeszcze nie raz! ❤️
2023-02-23
Polecam towar zamówiony w sobotę wieczorem w środę rano już odebrałam .
pixelpixel