Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy kot może pić mleko?

2022-12-19
Czy kot może pić mleko?

Gdy mówimy o podawaniu kotu mleka, większość z nas z automatu myśli o mleku krowim. Nie jest ono dla kotów zdrowe, ponieważ nie zapewnia wszystkich składników odżywczych, których zwierzak potrzebuje, zwłaszcza jeśli spożywane jest zamiast pełnowartościowego posiłku.  Dodatkowo większość kotów nie toleruje laktozy, ponieważ nie mają enzymu potrzebnego do jej trawienia. Ten enzym to laktaza. Oznacza to tyle, że jeśli podamy kotu krowie mleko, może to spowodować podobne objawy jak u osób z nietolerancją laktozy:  biegunka, wymioty i bóle brzucha. Mleko zawiera również duże ilości tłuszczu i spożywane w nadmiarze może prowadzić do przybierania na wadze i rozstroju żołądka kota.

 

Czy kocięta mogą pić mleko?

Podobnie jak dorosłe koty, kocięta nie powinny spożywać mleka krowiego. Kocięta piją mleko matki, dopóki matka nie odstawi ich od piersi. Jedynym momentem, w którym możesz potrzebować karmienia kociąt mlekiem, jest karmienie butelką, jeśli kotka odrzuci swoje dzieci, lub zostaną osierocone. W takim przypadku zdecydowanie również nie wolno podawać mleka krowiego. Należy skorzystać z dostępnych na rynku gotowych mieszanek dla kociąt, które ma odpowiednią równowagę składników odżywczych.

Jakie rodzaje mleka mogą pić koty?

Jeśli chcesz poczęstować swojego kociego przyjaciela odrobiną mleka, najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego mleka dla kotów w sklepie zoologicznym. Produkty te zazwyczaj zawierają znacznie mniej laktozy lub są całkowicie jej pozbawione, dzięki czemu zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się biegunki lub alergii. Należy pamiętać, że w specjalnym mleku dla kotów nadal jest dość dużo tłuszczu, dlatego należy je traktować jako przysmak podawany w niewielkich ilościach. Czy koty mogą pić kozie mleko?Podobnie jak z mlekiem krowim, nie jest to dobry pomysł. Kozie mleko zawiera mniej laktozy i jest łatwiejsze do strawienia, nawet dla kotów z  jej nietolerancją, ale wciąż ją zawiera, więc istnieje ryzyko wystąpienia biegunki i bólów brzucha. Mleko kozie ma również niższą zawartość tłuszczu niż mleko krowie, ale cały czas nie jest go pozbawione i jeśli już bardzo chcemy poczęstować kota tym przysmakiem, róbmy to z głową i w małych ilościach.

Czy koty mogą pić mleko migdałowe?

Mleko migdałowe jest bezpieczne dla kotów, jeśli jest podawane w małych ilościach, ponieważ migdały nie są toksyczne dla kotów. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów mleka, głównym problemem związanym z piciem mleka migdałowego przez koty jest wysoka zawartość kalorii. Przeciętny kot o wadze 4,5 kg potrzebuje około 200 kalorii dziennie, a jedna filiżanka mleka migdałowego ma około 100 kalorii!
Ponadto niektóre rodzaje mleka migdałowego są słodzone, tzn. zawierają dodane cukry, które mogą prowadzić do otyłości i próchnicy. Należy również unikać sztucznych słodzików, takich jak ksylitol, ponieważ związek ten jest wysoce toksyczny dla kotów.

Czy koty mogą pić mleko sojowe?

Soja jest również bezpieczna dla kotów i faktycznie znajduje się w wielu komercyjnych karmach dla kotów jako źródło białka, jednak soja jest jednym z głównych alergenów pokarmowych u wielu zwierząt domowych, dlatego mleka sojowego nie należy podawać kotom, ze względów bezpieczeństwa. 

Co koty mogą pić zamiast mleka? 

Woda. Woda jest tu jedyną poprawną odpowiedzią. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. Woda to życie, to wiadomo nie od dziś — spożywanie odpowiedniej ilości tego płynu pomaga zachować odpowiednią równowagę, wypłukuje z organizmu toksyny, pomaga przy termoregulacji, wspomaga pracę nerek, z którymi koty bardzo często mają kłopoty. Aby zachęcić kotka do picia wody, dobrym rozwiązaniem jest rozstawienie po domu kilku miseczek z płynem lub zakup fontanny dla kotów, ponieważ wiele kotów lubi z nich pić. Innym doskonałym sposobem zapewnienia kotu odpowiedniego nawodnienia jest karmienie go wysokomięsną mokrą karmą. Koty większość wody, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania pobierają wraz z pokarmem. Oprócz czystej wody koty mogą bezpiecznie spożywać domowy bulion mięsny, bez przypraw oraz soli.

Podsumowanie w pigułce: 

  • Większość kotów nie toleruje laktozy, co oznacza, że ​​mleko może powodować problemy trawienne, takie jak biegunka i wymioty.
  • Mleko zawiera również tłuszcze, które mogą powodować otyłość i próchnicę.
  • Specjalne mleko dla kotów, mleko kozie i mleko migdałowe mogą być bezpieczniejszymi opcjami ze względu na niższy poziom laktozy, ale nadal zawierają tłuszcze i powinny być podawane tylko w niewielkich ilościach.
  • Woda to najlepszy napój dla Twojego kociego towarzysza.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące mleka i innych produktów mlecznych, najlepszym źródłem informacji jest Twój lekarz weterynarii.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-30
Polecam goraco! Na pewno skorzystam jeszcze nie raz! ❤️
2023-01-11
super
pixelpixel