Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy kot może mieć trądzik?

2021-08-27
Czy kot może mieć trądzik?

Podobnie jak u ludzi, trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe wokół gruczołów łojowych kota są zatkane. Poza wiedzą, że mieszki włosowe zostają zablokowane, niewiele wiadomo na temat tego stanu. Badania wykazały, że trądzik na brodzie rozwija się z powodu keratynizacji mieszków włosowych. Jeśli dodatkowa keratyna – białko znajdujące się w zewnętrznej warstwie skóry – zostanie uwięziona w mieszkach włosowych, tworzą się zaskórniki zwane potocznie wągrami. Krosty lub pryszcze podskórne mogą tworzyć się, jeśli bakterie zakażą zaskórniki, wyglądają one podobnie do trądziku u ludzi. Wydaje się, że choroba nie ma związku z wiekiem, rasą lub płcią kotów dotkniętych trądzikiem, ale niektóre źródła podają, że z powodu hormonów statystycznie występuje on częściej u kotów w wieku od roku do czterech lat.

Objawy trądziku u kota:

Główną oznaką trądziku u kota jest pojawienie się tak zwanego brudnego podbródka, szczególnie widocznego u kotów o jasnym lub białym umaszczeniu. Te małe czarne plamki zwane są zaskórnikami. Z reguły wągry najczęściej pojawia się na brodzie, ale mogą być widoczne również na górnej i dolnej wardze. Jeśli zaskórniki zostaną zainfekowane, zmieniają się w opuchnięte, zapalne guzki, które mogą pękać i się sączyć. Płyn, który wydobywa się z pękniętych krost to zazwyczaj treść ropna, która zasychając, tworzy skorupę, co dla kota jest bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem. Zwierzak będzie usilnie próbował pozbyć się tej skorupy, ocierając się o meble, opiekuna lub drapiąc się w brodę, lub wargi własnymi kończynami. To zazwyczaj doprowadza do zdarcia strupa i powstania zlanej w jedno, sączącej się powierzchni. To zdecydowanie wydłuża czas leczenia i może skutkować poważniejszymi infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi, dlatego tak ważna jest reakcja, dopóki zauważone zmiany są niewielkie.

Przyczyny trądziku podbródka kota:

 • Chociaż ta choroba jest słabo poznana, kilka potencjalnych czynników może przyczyniać się do powstawania nieestetycznych zaskórników, w tym:
 • Złe nawyki pielęgnacyjne
 • Nadaktywne gruczoły łojowe
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej
 • Wrażliwość na żywność lub chemikalia
 • Słaby układ odpornościowy
 • Kontaktowe lub atopowe zapalenie skóry spowodowane alergiami
 • Jednoczesna infekcja lub choroba
 • Dobór nieodpowiednich misek dla zwierzaka i niewystarczająca dbałość o ich czystość.

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn powstania trądziku u kota jest używanie plastikowych misek do wody i jedzenia. Początkowo sądzono, że to alergia kontaktowa na tworzywo, z jakiego wykonane są miski, ale obecnie wiadomo, że to nadmierna ilość bakterii znajdujących się w plastikowych naczyniach prowadzi do rozwoju trądziku. Miski z tworzywa sztucznego są znacznie trudniejsze w utrzymaniu czystości aniżeli te ceramiczne, szklane lub ze stali nierdzewnej, ponieważ drobne otarcia w plastikowych miskach bardzo łatwo stają się siedliskiem bakterii niemal niemożliwych do całkowitego usunięcia.

Jak zdiagnozować trądzik u kota?

Jeśli u kota pojawiły się zaskórniki lub wypryski na brodzie, konieczna jest wizyta u weterynarza w celu zapobieżenia dalszej progresji. Podczas wizyty weterynarz prawdopodobnie wykluczy wiele potencjalnych problemów, takich jak świerzbowce, pchły, infekcje grzybicze oraz alergie. Oprócz dokładnego badania fizykalnego weterynarz może wykonać zeskrobinę skóry w celu sprawdzenia, czy nie żyją w niej roztocza, cytologię skóry w celu wykrycia bakterii, drożdży lub dermatofitów, aby wykluczyć grzybicę.
Jeśli rany wydają się podejrzane i nie mają typowego wyglądu dla trądziku, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci biopsję, aby wykluczyć choroby o podłożu immunologicznym lub nowotworowym.

Jak leczy się trądzik u kota?


Większość zabiegów, jakie wykonywane są, aby wyleczyć trądzik u kota, opiera się na poprawie higieny w celu opanowania stanu zapalnego i wyeliminowania patogennych bakterii. Oprócz zamiany plastikowych naczyń na nieporowaty materiał i codziennego ich mycia można wykonywać takie czynności jak:

 • Delikatne oczyszczanie zmienionego chorobowo obszaru dwa razy dziennie łagodnym środkiem przeznaczonym dla zwierząt, zawierającym nadtlenek benzoilu, chlorheksydynę lub szamponem przeciwłojotokowym, który pomoże w przepłukaniu mieszków włosowych.
 • Wzbogacenie diety kota w kwasy Omega-3 i 6, aby poprawić ogólny stan skóry i sierści.
 • Jeśli trądzik kota rozwinął się do punktu, w którym musiał interweniować lekarz weterynarii, zwierzak zapewne otrzyma szereg leków do stosowania. Mogą one obejmować: antybiotyki ogólnoustrojowe w postaci kapsułek, tabletek, płynu lub zastrzyku, miejscowe antybiotyki do stosowania na skórę, zastrzyki steroidowe lub tabletki łagodzące stany zapalne i świąd, szampon, chusteczki lub środek czyszczący antybakteryjny i przeciwgrzybiczy ze sterydem łagodzącym.

Jak zapobiegać trądzikowi u kota?

Jak wspomniano, jednym z najlepszych sposobów zapobiegania trądzikowi u kota jest przejście z plastikowych misek na ceramiczne, szklane lub ze stali nierdzewnej. Podejmij kroki, aby zminimalizować stres kota i zadbaj o dobrą pielęgnację, aby jego skóra i sierść były w dobrej kondycji, co zmniejszy ryzyko zatkania mieszków włosowych.
Chociaż trądzik u kota jest zagadkowym stanem, który może być trudny do zwalczenia, dobre nawyki higieniczne i szybka interwencja mogą pomóc w oczyszczeniu zaskórników u kota. Bardzo ważne jest również to by porozmawiać z weterynarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia domowymi sposobami na własną rękę, ponieważ wiele ludzkich produktów przeznaczonych do leczenia trądziku, jest dla kotów toksycznych.

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-02
Mata węchowa świetna, pies bardzo zadowolony.
2023-04-29
Bardzo sprawna wysyłka
pixelpixel