Co musisz wiedzieć, zanim adoptujesz psa?

Przyprowadzenie do domu dorosłego psa lub psiego seniora różni się od sprowadzenia do domu szczeniaka. Wszystko ma swoje wady i zalety. Powinieneś wiedzieć, czego się spodziewać przez kilka pierwszych tygodni, po przybyciu do domu nowego przyjaciela.
Im lepiej jesteś przygotowany, tym płynniejsza będzie zmiana.
Przygotowanie do wprowadzenia psa do domu:
Przed adopcją upewnij się, że masz wyznaczone miejsca, w których pies może czuć się bezpiecznie i swobodnie, a Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony. Pies powinien mieć dostęp do legowiska, misek na pożywienie i wodę oraz zabawek.
Jeśli Twój pies ma ulubiony przedmiot (np. zabawkę czy kocyk) z domu tymczasowego lub schroniska, dowiedz się, czy możesz go zabrać ze sobą w momencie adopcji. Dzięki temu Twój dom będzie dla zwierzęcia mniej obcy i zredukujesz jego stres związany ze zmianą otoczenia.
Czego potrzebujesz:
Będziesz potrzebował kilku podstawowych artykułów dla psa z wyprzedzeniem, abyś nie musiał biec do sklepu w ostatniej chwili.
- Legowisko i klatka dla psa (jeśli używasz lub planujesz używać)
- Miski na żywność i wodę
- Zabawki
- Karma dopasowana do potrzeb psa
- Obroża lub szelki, adresówka i smycz, linka treningowa
- Teczka lub segregator na dokumentację medyczną zwierzęcia
Przygotuj obrożę i identyfikator z numerem telefonu. Zabierz je ze sobą, gdy będziesz odbierać psa ze schroniska lub fundacji.
W najgorszym przypadku, jeśli pies ucieknie z różnych względów (przestraszy się, pogoni za zwierzyną itp.), prawdopodobnie nie będzie w stanie znaleźć drogi do domu.
Pamiętaj, że pies będzie w nieznanym miejscu i może być zestresowany lub przestraszony. Zachowaj szczególną ostrożność i przez pierwszych kilka tygodni po adopcji nie puszczaj go ze smyczy, chyba że na ogrodzonym i odpowiednio zabezpieczonym terenie. Jeśli chcesz dać zwierzęciu więcej wolności, zainwestuj w długą linkę treningową - w ten sposób będziesz mieć psa pod kontrolą, kiedy on swobodnie będzie eksplorować teren.
Zmiana żywienia:
Dowiedz się, jaką karmę jadł pies w schronisku lub fundacji i upewnij się, że masz jej wystarczającą ilość na dwa do trzech tygodni. Jeśli planujesz zmienić karmę, odczekaj co najmniej tydzień po adopcji przed wprowadzeniem nowej diety. Stopniowo przechodź na nową żywność, przez mniej więcej dwa tygodnie, i obserwuj, jak reaguje na nią psiak.
Zarówno stres, jak i zmiana diety, mogą powodować rozstrój żołądka i biegunkę. Zwróć uwagę na te lub inne objawy, z których wiele może być również spowodowanych stresem.
Nawiąż więź ze swoim psem:
Pierwsze kilka dni powinieneś spędzić na budowaniu więzi ze swoim psem, ale też daj mu trochę wytchnienia, nie rób niczego na siłę. Jeśli chce spędzić czas w klatce lub na swoim legowisku, a nie z Tobą, pozwól mu to zrobić.
Możesz jednak zachęcić psa do interakcji z Tobą, używając przysmaków lub zabawek - pokazując mu, że fajnie jest być z Tobą i wiąże się to tylko z przyjemnością. W większości przypadków adopcyjnych nie wiesz, co przeżył zwierzak, zanim trafił do Twojego domu.
Musisz ustalić rutynę, która dla zwierząt jest kluczowa, by czuły się bezpieczne, oraz ustalić zasady panujące w domu i konsekwentnie ich przestrzegać.
Rozpocznij szkolenie:
Trening powinien rozpocząć się od momentu, w którym pies pojawi się w domu, ale najlepiej robić to powoli, małymi krokami.
Może zdarzyć się tak, że pies będzie potrzebował treningu czystości od podstaw, bo wcześniej nie był tego nauczony lub żył w miejscu, gdzie mógł się załatwiać tam, gdzie akurat stał. W pierwszych kilku tygodniach od adopcji psu może przydarzyć się kilka wypadków związanych z załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu - nie denerwuj się wtedy i nie karz psa.
Najpierw popracuj nad podstawowymi komendami i chodzeniem na luźnej smyczy, oraz przywołaniem, a następnie przejdź do sztuczek i zaawansowanego treningu. Przede wszystkim pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Jeśli coś nie idzie po Twojej myśli, zrób dwa kroki w tył nim zrobisz jeden na przód, być może metoda nauki, którą obrałeś, nie jest odpowiednia dla Tego psa.
Umów się na wizytę u weterynarza:
Zabierz psa do weterynarza w ciągu kilku dni po adopcji. Dobrym pomysłem jest nawiązanie relacji z jednym weterynarzem i wczesne otwarcie linii komunikacji. W ten sposób, jeśli Twój pies zachoruje, weterynarz będzie miał wcześniej lepszy obraz jego ogólnego stanu zdrowia.
Schronisko lub fundacja powinna przekazać Ci pełną dokumentację medyczną zwierzęcia w momencie adopcji, pamiętaj, aby zabrać ją na swoją pierwszą wizytę u weterynarza.
Pozwól swojemu psu dostosować się do Twojego stylu życia:
Pamiętaj, że Twój nowo adoptowany pies może zachowywać się w Twoim domu inaczej niż w schronisku lub domu tymczasowym. Długa rozmowa z pracownikami schroniska lub opiekunami tymczasowymi może dać Ci wyobrażenie o jego osobowości i zwyczajach. Jednak gdy pies przyjdzie z Tobą do domu, nie ma pewności, jak się zachowa.
Mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące, zanim pies pokaże swoją prawdziwą osobowość. Bądź cierpliwy i kochający, ale też konsekwentny. Upewnij się, że spełniasz wszystkie psie potrzeby, takie jak stymulacja umysłowa, ruch na świeżym powietrzu z dużą dawką węszenia, i dajesz mu wystarczającą ilość uwagi. Wszystkie te rzeczy wspierają długie, zdrowe i szczęśliwe życie razem.
Zapobieganie problemom z psem po adopcji
Jeśli masz dzieci, postaraj się, aby spotkały się z psem, zanim przyprowadzisz go do domu. Przedstaw dzieciom psa w spokojnym otoczeniu, zachowaj kontrolę, trzymając psa na smyczy i nie zostawiaj dzieci samych z psem bez nadzoru.
Będziesz także chciał ustalić ze swoimi dziećmi zasady życia z psem pod jednym dachem. Na przykład należy uczyć małe dzieci, aby nie biegały za psem, nie bawiły się jego zabawkami ani nie ciągnęły za ogon lub uszy. Nauczenie dzieci, jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu psów, ułatwi wspólne życie.
Nie planuj żadnych większych wypraw, remontów ani zmian w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy od adopcji. Ten okres przejściowy powinien być jak najbardziej bezstresowy. Jeśli nie radzisz sobie z jakimś zachowaniem Twojego psa lub widzisz, że zwierzę ma z czymś problem - skonsultuj się z behawiorystą, który podpowie Ci, jak pracować z psem, by wasz konfort życia był lepszy.
Pamiętaj: adoptując psa, nie zmienisz całego świata, ale cały świat zmieni się dla niego, a Ty staniesz się jego centrum, ewentualnie Twoja kuchnia.