Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co mówi kot? Kocia mowa ciała

2021-04-08
Co mówi kot? Kocia mowa ciała

 

Koty zyskały reputację trudnych do odczytania, ale to nie ich wina - po prostu komunikują się inaczej niż ludzie. Swoją postawą, ogonem, uszami, oczami, wąsami i odgłosami powiedzą ci, czy czują się dobrze, czy nie. Głównym wnioskiem jest to, że język ciała i zachowania kota powinny być traktowane jako część jednego, dużego obrazu. Korzystając z kontekstu całej sytuacji, próbując spojrzeć na nią z punktu widzenia kota i szukając subtelnych wskazówek w mowie ciała, będziesz miał doskonałą szansę na zrozumienie tego co zwierzę chce Ci przekazać.

 

Koty to zagadka - chcą uwagi, ale lepiej ich nie osaczać. Lubią się bawić, ale też drapią bez ostrzeżenia. Poza tym, w przeciwieństwie do psów, koty nie lubią wykonywania poleceń. Udowodniono, że koty są w stanie nauczyć się podobnie jak psy, podawania łapki czy położenia się na komendę ale przestrzeganie cudzych zasad nie leży w ich kociej naturze. Oznacza to, że do nas należy interpretacja ich niekiedy dziwacznego zachowania czy dźwięków jakie wydają, aby zrozumieć, co dzieje się w ich uroczych główkach.

Zrozumienie kociej mowy ciała nie jest takie proste i wszystko zależy od sytuacji w jakiej zwierzę się znalazło. Kontekst odgrywa ogromną rolę w dekodowaniu mowy ciała kota.

Kiedy kot się wyciąga, dobrowolnie się odsłania - to pokazuje, że nie czuje się zagrożony. Ruchy jego ciała są sprężyste i miękkie, postawa wydaje się rozluźniona i zrelaksowana. Jeżeli kot nagle się zatrzymuje i zastyga w bezruchu, możesz być pewny, że zdecydowanie nie czuje się komfortowo, bo coś go zaniepokoiło.
Przestraszony kot może przykucnąć nisko nad ziemią, by w każdej chwili być gotowym na to, by zmienić kierunek, w którym zmierzał.

Warto pamiętać, że ewolucja nie oszczędziła naszych mruczących przyjaciół i postawiła je w pozycji zarówno drapieżników jak i ofiar. Kiedy koty napotykają na jakieś zagrożenie, czują się jak potencjalna zdobycz i się boją.

Jest duża różnica między kotem wyciągającym się po relaksującej drzemce, a kotem, który wygina grzbiet po to, by wizualnie się powiększyć i jakoś odstraszyć od siebie potencjalne zagrożenie.
Kiedy kot jest przestraszony lub zły do ​​tego stopnia, że jest w stanie stanąć do walki, często na różne sposoby próbuje uzyskać wrażenie powiększenia ciała, aby stać się bardziej przerażającym dla potencjalnego napastnika.
Klasycznym przykładem jest sytuacja, w której kot odchyla się do góry i stoi bokiem do zagrożenia, czyli wygina grzbiet w łuk i sierść na nim się puszy - w tej pozycji kot komunikuje, że jest przerażony i gotowy do ewentualnego ataku.


Ważna jest również orientacja ciała. Koty przewidują swoje zamiary i następne ruchy, zwracając swoje ciało w kierunku, w którym prawdopodobnie pójdą. Jeśli kot stoi bokiem do innego zwierzęcia/obiektu, człowieka, istnieje prawdopodobieństwo, że niekoniecznie czuje się bezpieczny i rozważa ewentualną ucieczkę. Przy pozycji bocznej kot ma tę zaletę, że może szybko wystartować, jeśli dojdzie do pościgu.

Natomiast jeśli kot zwrócony jest pyszczkiem bezpośrednio w Twoją stronę, oznacza to szczere zainteresowanie i otwartość na Twoją atencję.

Kot leżący na plecach i pokazujący brzuszek to uroczy obrazek, który może sugerować, że zwierzak jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Zazwyczaj tak właśnie jest, ale czasami ten stan może okazać się pułapką. Należy pamiętać, że mowę ciała zwierzęcia należy czytać całościowo, a nie wybierając sobie jeden z aspektów.
Ostrożność podczas interakcji z kotem jest zwykle najlepszą i najważniejszą zasadą.
Wiele osób, gdy dowie się, że kot, który pokazuje mięciutki brzuszek, czuje się bezpieczny, może poczuć nieodpartą chęć pogłaskania go po nim. Odsłonięty brzuch to oznaka komfortu i zaufania, ale niekoniecznie jest zaproszeniem do pieszczot. Niewiele kotów lubi być dotykanych po brzuchu, o czym dość łatwo się przekonać, ponieważ mruczek potrafi dobitnie człowieka o tym poinformować, drapiąc go ostrymi pazurami, a nawet dotkliwie kąsając.

Ogon to pierwsza część ciała, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc rozpoznać nastrój, w jakim znajduje się nasz pupil. Ogon, który jest wysoko uniesiony, skierowany pionowo do góry wskazuje, że kot czuje się pewnie i w jego mniemaniu nic mu nie zagraża, a ogon, który dodatkowo prócz wysokiego uniesienia jest jeszcze napuszony, może wskazywać na to, że kot jest zdenerwowany lub czuje się zagrożony i w ten sposób próbuje powiększyć obrys ciała, by odstraszyć potencjalnego wroga.

Natomiast ogon zwrócony ku dołowi sugeruje, iż zwierzę jest zaniepokojone, lub wręcz się boi. Bardzo przerażony kot może nie tylko mieć opuszczony ogon, może go chować między nogi, ma to na celu przedstawienie agresorowi, możliwie najmniejszego celu, a przynajmniej niezwracanie uwagi na sprężystą, puszystą kitę.

Dlaczego koty machają ogonami?
Zazwyczaj kiedy ogon kota porusza się powoli, a zwłaszcza jego końcówka oznacza to, że zwierzak jest pobudzony, podekscytowany lub zaciekawiony. W tym wypadku jest dokładnie tak jak z poprzednimi sygnałami - wszystko zależy od kontekstu sytuacji, w jakiej kot się znalazł.

Pozycja uszu to kolejne czynnik, na który powinniśmy zwracać uwagę, chcąc rozpoznać nastrój naszego zwierzęcia.
Kiedy kocie uszy stoją i zwrócone są swoim delikatnym wnętrzem niemal na wprost, oznacza to tylko tyle, że kot jest zrelaksowany i spokojny, chociaż… Uszy w takiej pozycji mogą sugerować zaciekawienie daną sytuacją, czujność lub chęć do zabawy - dodając do tego pozostałe czynniki kociego języka ciała, prawdopodobnie będziemy w stanie ocenić, o co chodzi kotu.
Natomiast kot, który kładzie uszy po sobie, czyli przytula je swojej głowy, tak, że niemal znikają, próbuje Ci powiedzieć, że albo jest przerażony, albo gotowy do ataku. Z reguły koty nie są agresywne bez powodu, zwykle chęć ugryzienia czy podrapania wynika właśnie ze strachu.

Postawa kota, ogon i uszy prawdopodobnie powiedzą Ci wszystko na temat jego nastroju, ale jeśli nadal nie masz pewności, co pupil chce Ci przekazać, wystarczy spojrzeć w jego oczy. Kiedy kot komuś ufa i czuje się w jego towarzystwie dobrze, może powoli mrugać. Oznacza to, że nie musi stale kontrolować sytuacji i nie wyczuwa żadnego zagrożenia.

Kocie źrenice to kolejny dobry sposób na stwierdzenie, jak bardzo jest zrelaksowany lub pobudzony. Kiedy źrenice kota są duże i rozszerzone, oznacza to, że zwierzę w jakiś sposób jest stymulowane. Jednak rozszerzone źrenice mogą również wskazywać na strach, podekscytowanie lub złość, chęć zabawy, chęć upolowania ptaszka, którego widzi za oknem - ponownie, najważniejszy jest kontekst.


Kocie wąsy nie powiedzą ci zbyt wiele o jego nastroju, ale mogą stanowić pomocną wskazówkę. Przerażone koty zwykle zbliżają wąsy do pyszczka, kładąc je po sobie tak jak w przypadku uszu. To zachowanie jest kolejnym przykładem na to, że kot, który się boi, próbuje stać się jak najmniejszy, wręcz niewidoczny.


Chociaż odgłosy wydawane przez kota - tak zwana wokalizacja - nie są same w sobie mową ciała, są najbardziej jawnym sposobem wyrażania uczuć przez kota.


Co sprawia, że ​​kot mruczy?
Większość ludzi odbiera mruczenie jako dobry znak, ale w rzeczywistości, podobnie jak większość innych wskaźników, nie jest to gwarantowane. Mruczenie to oznaka przyjemności - to najbardziej oczywisty sposób na stwierdzenie, kiedy kot jest szczęśliwy. Jednak koty mogą również mruczeć, gdy odczuwają ból! Wielu ludzi zauważa, że ​​koty mruczą, gdy są kontuzjowane lub źle się czują.


Kiedy kot chce, abyś zrozumiał, że czuje się zagrożony, może przejść przez serię odgłosów, których intensywność wzrasta wraz ze wzrostem dyskomfortu. Najpierw słychać warknięcie. Warczący kot ostrzega Cię, abyś się wycofał. Następny jest syk: dlaczego koty syczą? Syczenie oznacza, że ​​kot czuje się zagrożony i może przygotowywać się do walki lub ucieczki; Syczenie to także bardzo skuteczny sposób na pokazanie potencjalnemu agresorowi, że jest gotowy do podjęcia ewentualnej walki.


Kolejny dźwięk wydawany przez koty jest dość trudny do opisania, zwykle opisywany jest jako ćwierkanie lub pykanie. Kot będzie ćwierkać/pykać, jeśli w pobliżu znajduje się potencjalna ofiara, której nie może zaatakować. Na przykład, jeśli twój kot ćwierka przy oknie, może zobaczyć ptaka, którego chciałby upolować, ale przez barierę w postaci okna nie ma takiej możliwości. Ćwierkanie zazwyczaj wskazuje na to, że kot jest podekscytowany, czasami na granicy z frustracją.


Dlaczego mój kot ciągle miauczy?
Miauczenie jest jednym z najbardziej niejednoznacznych rodzajów wokalizacji kota, ponieważ kot miauczy z wielu powodów. Miauczenie może znaczyć prawie wszystko, od głodu po zwykłą chęć rozmowy z opiekunem, zwrócenie na siebie jego uwagi. Podobnie jak większość innych sygnałów składających się na mowę ciała kota miauczenie powinno być analizowane jako część szerszego obrazu sytuacji. Ciągłe miauczenie może jednak wskazywać, że coś jest nie tak. Jeśli kot nie przestaje miauczeć i wydaje się zaniepokojony, zdenerwowany, lub podejrzewasz, że coś może go boleć, czas na wizytę u weterynarza. Jeśli natomiast kot miauczy codziennie, nawet kiedy jest najedzony i wszystkie inne jego potrzeby są zaspokojone, istnieje prawdopodobieństwo, że Twój kot zwyczajnie jest gadułą i lubi miauczeć zupełnie bez powodu - niektóre rasy kotów są bardziej gadatliwe od innych.

Najważniejszy wniosek płynący z powyższego tekstu jest następujący: odczytanie mowy ciała kota nie jest łatwe i znaczenie poszczególnych sygnałów, jakie zwierzę wysyła do otoczenia, musimy analizować pod kątem sytuacji, w jakiej kot się znajduje.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-30
Polecam goraco! Na pewno skorzystam jeszcze nie raz! ❤️
2023-01-11
Szybko i sprawnie
pixelpixel