Co kupić psu i kotu po choinkę - zwierzęcy poradnik prezentowy!

Święta to czas życzliwości, miłości, dawania, dzielenia się dobrem i swoisty rodzaj podziękowań, celebracji za to, co przeżyło się w ciągu minionego roku. Nasze psy i koty są tego wszystkiego częścią i z roku na rok ich opiekunowie są coraz bardziej świadomi, że to pełnoprawni członkowie rodziny, którzy również zasługują na prezenty. To niełatwy wybór, a lawirowanie między krzykliwymi hasłami, kolorowymi pudełkami, zachęcającymi chwytami marketingowymi wcale nie jest łatwe. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę prezentów, jakie możecie podarować pod choinkę swojemu psu lub kotu, w końcu zasługuje na to, jak nikt inny, bo jest z opiekunem w dobrych i złych chwilach.
Pomysły na świąteczny prezent dla psa:
1. Zabawka węchowa — węszenie to jedna z najbardziej podstawowych i pierwotnych potrzeb psa. Jest mu to potrzebne pod względem behawioralnym, a na co dzień to fakt dość mocno zaniedbywany. Ludzie w dzisiejszych czasach bardzo się spieszą, wszędzie biegną, nie dają psu na spacerze powąchać, eksplorować okolicy. Psi nos na pierwszą analizę zapachu potrzebuje od kilku do kilkunastu sekund. Węszenie męczy psa nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Prezent sprawdzi się dla każdego psiaka. Szczenięta, psy dorosłe, psy starsze — lękowe, reaktywne, z wieczną chęcią do pracy. W węszeniu za smakołykami każdy znajdzie ukojenie.
2. Zabawki na jedzenie: mogę to być różnego rodzaju kongi do wypełniania jedzeniem, maty do lizania, zabawki z rowkami, dziurkami, skrytkami — ważne, by były to zabawki wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów, które łatwo utrzymać w odpowiedniej higienie. Zabawa tego typu akcesoriami sprawia, że psiak się relaksuje, wycisza, zajmuje na dłużej niż pięć minut. Lizanie i zdobywanie pożywienia to kolejne ważne aspekty psiego behawioryzmu. Aby psu było trudniej wydobyć jedzenie z zabawki, można włożyć zabawkę na kilka minut do zamrażarki, jednak z tym trzeba uważać, żeby przypadkiem zbyt zimny posiłek nie doprowadził do przeziębienia gardła pupila. Zabawki tego typu są wielofunkcyjne. Psy mogą je gryźć, żuć, aportować. Konsumpcja posiłku zostaje spowolniona, psi mózg jest stymulowany do działania, bo zwierzak musi pomyśleć, w jaki sposób i z której strony dostać się do jedzenia.
3. Piłka z piszczałką lub bez — z piłki ucieszy się absolutnie każdy pies! Przyjemność z żucia, aportowania, biegania za piłeczką. To zapewnienie pupilowi rozrywki i ruchu. W zależności od upodobań zwierzaka i opiekuna — piłeczka może mieć lub nie mieć piszczałki.
4. Pluszak świąteczny — pluszak z motywem świątecznym to uroczy prezent, który sprawi zwierzakowi wiele radości! Pluszakiem można się z psem przeciągać, bawić w aportowanie, dać do samodzielnej zabawy, przytulania. Tego typu pluszaki produkowane są w wielu wzorach i rozmiarach, tak aby każdy psiak znalazł coś dla siebie.
5. Gra edukacyjna — zabawka ma za zadanie stymulować rozwój umysłowy psa, uczyć go samodzielności w podejmowaniu decyzji i myślenia. Taka zabawa to połączenie pracy umysłowej i węchowej, więc w bardzo pozytywny sposób wpływa na psa — męczy, rozwija i stymuluje. Zadaniem psa jest przesuwanie elementów po planszy tak, aby odkryć kolejne miejsca, w których zostały ukryte smakołyki.
6. Wartościowe przysmaki — przysmaki z dobrym składem, zdrowe, smaczne i bezpieczne. Może to być suszone mięso, pyszne wilgotne kiełbaski, które można pociąć na małe kawałki i zrobić z nich przysmaki treningowe. Naturalne ciastka bez chemii i ulepszaczy smaku, ale każdego psa chyba najbardziej na świecie ucieszą gryzaki, które zajmą je na dłużej. W tym całym świątecznym zgiełku i chaosie pomogą się psu wyciszyć, pobyć na chwilę samemu ze sobą. Podawanie psom gryzaków ma wiele plusów: zaspokaja się ich potrzebę żucia, jest zwyczajnie przyjemne dla psa, ogranicza przyrost płytki nazębnej. Wybierając gryzaki dla psa, trzeba pamiętać, że musimy dobierać je pod preferencję i możliwości zwierzaka. Nie kupimy gryzaka z serka himalajskiego psiemu seniorowi, który ma problemy z gryzieniem, nie kupimy też mięciutkiego jelita wieprzowego psu, który połyka gryzaki w trzy sekundy. Przysłowie: mierzyć siły na zamiary ma tu całkiem dobre zastosowanie, gdyby je odwrócić: mierzyć zamiary na siły.
7. Nowe, solidne akcesoria spacerowe — jest to prezent trochę dla psa, trochę dla opiekuna… Psom tak naprawdę bez różnicy, czy mają obrożę w kolorze różowym, zielonym, fioletowym w pomarańczowe groszki czy całkiem czarną. Trzeba pamiętać o tym, iż nowe szelki, obroża i smycz muszą być dostosowane do psa, nie odwrotnie. Kolor schodzi na drugi plan, jest to jedynie preferencja estetyczna opiekuna. Obroża czy szelki? Jaka smycz będzie najlepsza? Wystarczy kliknąć link kryjący się pod tymi pytaniami. Wybierając nowe akcesoria spacerowe dla psa, musimy zwrócić uwagę na solidność wykonania i bezpieczeństwo użytkowania.
8. Wygodne legowisko dopasowane do potrzeb psa: psy przesypiają większą część doby, zapotrzebowanie na sen będzie zmieniać się wraz z wiekiem zwierzaka i jego stanem fizycznym. Szczenięta i psy starsze zdecydowanie śpią więcej niż psy młode i w sile wieku. Wybierając legowisko, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, o czym pisaliśmy w artykule na temat dobierania legowiska pod potrzeby psa. Komfort, wygoda, łatwość prania i dezynfekcji to najważniejsze aspekty, które musimy wziąć pod uwagę. Każdy psiak doceni wygodne łóżko, w którym może odpocząć, poczuć się bezpieczne i zregenerować siły, aby być gotowym na wspólne aktywności!
9. Stojak na miski — posiadanie swoich własnych misek to must have każdego psa. Miski powinny być ustawione w bezpieczny dla psa miejscu z dala od ciągu komunikacyjnego w domu lub mieszkaniu. To ważne, aby pies czuł się bezpiecznie, spożywając posiłek. Stojak na miski to funkcjonalne, estetyczne i pomysłowe rozwiązanie. Dzięki podwyższeniu, na którym znajdują się miski, pies podczas jedzenia przyjmuje bardziej naturalną pozycję, która odciąża jego stawy i mięśnie przełyku. Tego typu stojaki polecane są szczególnie psom, którym trudno jest pobierać pokarm z miski położonej na podłodze. Każdy psiak doceni taki prezent, w końcu codziennie będzie dostawał w nim pożywienie, a jak wiadomo dla większości psów, jedzenie to sens życia. Poradnik dotyczący wyboru odpowiedniej miski dla psa, znajdziesz tutaj: klik.
Pomysły na prezent dla kota:
1. Interaktywna zabawka — piłka, która porusza się sama, ma dzwoneczki i piórka — zachęci większość kotów do aktywności, do symulacji polowania i niesamowitej zabawy. Koty to energiczne i bystre zwierzaki i wbrew zwyczajowemu myśleniu — nie są do końca bezobsługowe. Koty również mają swoje potrzeby gatunkowe, których my jako ich opiekunowie musimy pilnować. Zapewnienie zwierzakowi rozrywki i aktywności fizycznej oraz umysłowej leży w naszej gestii. Piłka, która sama porusza się po podłodze ciekawi kota. Zwierzak może za nią ganiać i bawić się, dopóki w zabawce nie wyczerpie się bateria.
2. Wędka z piórkami — zabawka, którą kocha większość kociaków. Piórka łaskoczą delikatne łapki, drażnią wrażliwe wibrysy, a zabawka poruszana ręką człowieka zachęca kota do polowania na nią. W ten sposób symulowany jest łańcuch łowiecki, a tym samym zaspokajana jest jedna z najważniejszych behawioralnych potrzeb kota. Każdy mruczek będzie zadowolony, kiedy pod choinką znajdzie się dla niego taki prezent.
3. Myszka/piłeczka z kocimiętką — zabawki z kocimiętką są bardzo popularne wśród opiekunów kotów i zazwyczaj okazują się bardzo trafionym prezentem, choć nie wszystkie koty reagują na zapach ziela. W takim wypadku proponujemy zamienić zabawki z kocimiętką na te z walerianą.
4. Nowy drapak ekologiczny — Do stworzenia drapaka wykorzystano wysokiej jakości tekturę, materiał uwielbiany przez koty właśnie do drapania. Drapak składa się z wielu warstw tektury, które zostały ze sobą sklejone bezpiecznym dla zwierząt klejem. Dzięki wysokiej jakości użytych materiałów oraz odpowiedniemu kształtowi, drapak jest stabilny i trwały. Może pełnić funkcję drapaka, kryjówki, legowiska.
5. Kartonowy domek — nie od dziś wiadomo, że koty kochają kartony, a dlaczego? Tego możecie dowiedzieć się z tego artykułu, w którym wszystko dokładnie wyjaśniliśmy: klik. Nie masz pomysłu na prezent dla swojego kota? Daj mu karton, zrób z niego domek, zapakuj w świąteczny papier i gotowe — kot szczęśliwy. Ma kryjówkę przed świątecznym szaleństwem i może w spokoju wypoczywać.
6. Kocimiętka w sprayu — to idealny preparat dla kotów lękowych, bojących się nowych rzeczy w domu, nowych pomieszczeń — sprawdzi się jako spray adaptacyjny, pod warunkiem że kot jest wrażliwy na kocimiętkę. Jeśli kot nie potrafi jeszcze korzystać z kuwety, to mgiełka będzie przydatna do nauki załatwiania się w kuwecie. Jeżeli kot nie lubi podróżować lub odczuwa lęk przed wejściem do swojego transportera, to kocimiętka ułatwi mu sprawę i zwierzak w trakcie transportu będzie zdecydowanie bardziej zrelaksowany niż zwykle. Kocimiętka nie działa na wszystkie koty, o czym pisaliśmy w tym artykule: klik. Dodatkowym atutem kocimiętki jest to, że odstrasza niektóre owady takie jak muchy czy komary, oraz szczury nie cierpią jej zapachu.
7. Przysmaki liofilizowane — to ostatnio hit wśród osób posiadających koty. Proces liofilizowania polega na usunięciu wody z zamrożonego produktu przez sublimację lodu — oznacza to, że lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną, z pominięciem stanu ciekłego. Dzięki temu przysmak traci 90% swojej masy, ale zachowuje wszystko, co najlepsze — naturalny smak i aromat. Takie przysmaki bardzo łatwo podzielić na mniejsze części. Kot może również zajadać się takimi smakołykami samodzielnie. Każdy mruczek doceni smak i jakoś przysmaków poddanych procesowi liofilizacji. Jest to poniekąd ekskluzywna przekąska dla pupila z królewskim podniebieniem.
8. Mata do lizania i musy: podobnie jak w przypadku psów, koty bardzo lubią korzystać z mat do lizania. Używanie języka bardzo je relaksuje, redukuje stres. Na taką matę warto wylać sosik lub mus przeznaczony dla kotów i zwierzak znika na kilka minut. To doskonałe zajęcie dla pupila, pozwala zapanować nad nudą i frustracją. Zlizywanie ulubionych przysmaków lub mokrej karmy z maty to dla kota czysta przyjemność i jego brzuszek na pewno za to opiekunowi podziękuje.
Najlepszym prezentem zarówno dla psa, jak i kota będzie tak zwany Quality time. Dla naszych zwierząt nie jest ważna kolejna miska, para wyszukanych szelek, kilogram ciastek czy zabawka, którą pobawi się pięć minut i zostawi. Dla psów i kotów liczymy się my, ich opiekunowie. Chcą być zawsze blisko nas, patrzeć co robimy, dostać od nas trochę uwagi, czułości — podaruj swojemu zwierzakowi mnóstwo czasu, zajmij się tylko nim i jego potrzebami. Kota drap za uchem, baw się z nim wędką. Psa zabierz na długi spacer, wykonajcie dodatkowy trening lub zwyczajnie spędźcie ten czas razem przed telewizorem.
Najlepszym co możesz ofiarować swojemu psu lub kotu, jest coś, co może nie koniecznie będzie dla niego przyjemne, ale zdecydowanie sprawi, że będziecie mogli cieszyć się sobą dłużej. Zabierz zwierzaka do weterynarza na komplet badań! Profilaktyka jest zdecydowanie lepsza niż leczenie poważnych chorób, które dzięki cyklicznym badaniom można w porę wykryć. Morfologia z rozmazem, biochemia, panel wątrobowy, panel hormonalny, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej — to wszystko może wydawać się absurdalne, drogie, niepotrzebne, bo zwierzak wygląda zdrowo. Nic bardziej mylnego, takie coroczne badanie może nam powiedzieć wiele o stanie zdrowia ukochanego zwierzaka i w porę zareagować na pierwsze symptomy choroby. Kocham, więc badam — niech to hasło przyświeca każdemu opiekunowi zwierząt domowych bez względu na porę roku. Okres świąt skłania do przemyśleń, pochylenia się nad wieloma sprawami, ta może być kolejną, wartą rozważenia.