Cieczka u suczki - wszystko, co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać

Co to jest cieczka?
Cieczka to potoczne nazewnictwo rui u suk, to tak jakby okres/miesiączka, jednakże nie występuje tak jak w przypadku kobiet co miesiąc. Czas między rujami jest znacznie dłuższy. Suczki miewają cieczkę przeważnie dwa razy do roku. Ruja u suk składa się z czterech różnych etapów, a pierwsza cieczka pojawia się kiedy zwierzak osiągnie dojrzałość płciową.
Kiedy suczka będzie mieć pierwszą cieczkę?
Pierwsza ruja zazwyczaj pojawia się między 6-12 miesiącem życia psa, ale jest to zależne od rasy oraz wielkości zwierzęcia. U psów ras małych pierwsza ruja może wystąpić już w wieku około 4 miesięcy, natomiast suki raz dużych i olbrzymich pierwszej cieczki mogą dostać dopiero po 20-24 miesiącu życia. Po wystąpieniu pierwszej cieczki, o ile nie zostanie poddane kastracji, zwierzak wchodzi w okres regularnych cykli płciowych.
Ile czasu trwa cieczka?
Okres rui u psa jest zależny od kilku czynników, ale przyjmuje się, że cieczka może trwać od 2 do 4 tygodni i jest to czas, w którym nie powinniśmy martwić się plamieniem czy innymi objawami związanymi z cieczką. Po upływie 4 tygodni, jeśli suczka nadal krwawi, budzi zainteresowanie niekastrowanych samców, należy udać się do weterynarza na badania i ewentualne podanie leków wyciszających.
Jak długo suczka krwawi w trakcie cieczki?
Krwawienie występuje w czasie 7-10 dni w okresie, w którym organizm przygotowuje się na zapłodnienie. W tym czasie suczka nie dopuszcza do siebie samców i nie jest chętna do interakcji z nimi.
Jak długo suczka będzie mieć cieczki?
W przeciwieństwie do kobiet, które w pewnym wieku przechodzą menopauzę, u psów taki stan nie występuje. Suczki, o ile nie zostaną wykastrowane, będą mieć regularne cieczki do końca życia, chociaż czas między kolejnymi rujami ulega wydłużeniu.
Jakie są objawy cieczki?
Pierwszym i zasadniczym objawem tego, że nasz pies ma cieczkę, jest oczywiście krwawienie. Plamki krwi możemy zaobserwować na podłodze, legowisku czy pościeli. W tym czasie warto korzystać z zabezpieczeń w postaci majtek na cieczkę, z wymiennymi wkładkami. Kolejnym objawem rui jest obrzęk sromu, czyli prościej mówiąc napuchnięcie zewnętrznych organów rozrodczych. Suczka będzie również oddawać mocz częściej niż zwykle, może mieć zmienny apetyt, od całkowitego jego braku po nadmierne łaknienie i chęć zjedzenia wszystkiego, co znajdzie w zasięgu pyska. Dodatkowo zwierzak będzie bardzo często się wylizywać, tudzież czyścić okolice intymne. Behawioralnymi objawami rui może być fakt, że suczka jest drażliwa, niespokojna, może mieć humory w postaci nagłych przypływów miłości, lub wręcz odwrotnie, w ogóle nie będzie chciała kontaktu. Bywa również tak, że zwierzak jest bardzo senny i najchętniej przesypiałby całe dnie. Zdarza się, że suczki w okresie rui będą naskakiwać na inne psy i wykonywać ruchy kopulacyjne, bez względu na to, czy towarzysz jest psem, czy suczką. W pierwszym etapie rui suczki są niedostępne, odganiają od siebie potencjalnych partnerów, po około 7-10 dniach to nastawienie się zmienia i pies jest bardzo chętny na interakcję z samcami. To okres, w którym trzeba szczególnie uważać, aby przypadkiem nie doszło do zapłodnienia i niechcianej ciąży. W schroniskach jest masa psów czekających na adopcję, lepiej nie przyczyniać się do powstawania większej bezdomności.
Jak uniknąć niechcianej ciąży u suczki?
Jeżeli suczka nie jest psem hodowlanym, warto pomyśleć o kastracji, w odpowiednim wieku. Kastracja polega na operacyjnym usunięciu macicy wraz z jajnikami. W ten sposób odbieramy zwierzakowi możliwość posiadania potomstwa. Mitem jest, że każda suczka powinna mieć choć raz w życiu szczeniaki. Zabieg kastracji, prócz tego, że odbiera możliwość płodzenia potomstwa, ma szereg innych korzyści dla organizmu. Pierwszą jest zniesienie ryzyka zachorowania na ropomacicze, o którym pisaliśmy tutaj, drugą zaś zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe — w przypadku macicy i jajników jest to 100%, natomiast w przypadku listwy mlecznej jest to uzależnione od tego, w jakim wieku i po ilu cieczkach zabieg kastracji zostanie wykonany. Kastracje może przejść suczka jeszcze przed pierwszą cieczką, jednak to tyczy się tylko raz małych i średnich. Suki ras dużych, ze względu na kości i stawy powinny być kastrowane w po pierwszej, a najlepiej po drugiej cieczce. Jeżeli jesteśmy opiekunem suki lękliwej, nie zaleca się kastracji do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości emocjonalnej, czyli wieku mniej więcej 3-4 lat. Najlepszy termin i sposób kastracji ustalisz ze swoim weterynarzem. Istnieją bowiem dwa sposoby na dokonanie zabiegu — jest to kastracja laparoskopowa — przy tego rodzaju zabiegu zwierzak dochodzi do siebie znacznie szybciej, ma tylko dwa mikroskopijne nacięcia. I kastracja tradycyjna, czyli nacięcie jest większe i zwierzak nieco dłużej dochodzi do siebie.