Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Choinka przy kocie, czyli jak uniknąć świątecznej katastrofy 

2021-12-09
Choinka przy kocie, czyli jak uniknąć świątecznej katastrofy 

Choinka — większość z nas czytając to słowo, wyobraża sobie pięknie pachnące, kolorowe i bogato udekorowane drzewko postawione w kącie pokoju. Światełka, bombki, połyskujące zawieszki, piórka, cukierki w mieniących się papierkach to bardzo mocno przyciąga koci wzrok. Większość kotów jest żądna przygód, pełne są ciekawości świata, nowych obiektów, ludzi i bardzo chcą je poznać. Nie inaczej jest w przypadku samego drzewka jak i ozdób, które się na nim znajdują. Choinka przyniesiona do domu i obwieszona ozdobami stanowi niemałe zagrożenie dla kota i nie chodzi tu o zabezpieczenie samego drzewka (choć jest to miły efekt uboczny naszych starań), tylko naszego ukochanego kociego towarzysza.

 

Ludzie często zadają sobie pytanie: jak zabezpieczyć choinkę przed kotem? To pytanie powinno być jednak odwrócone i brzmieć: jak uchronić kota przed starciem z drzewkiem?
Niektórzy z kocich opiekunów zabierają się do tego ze złej strony, najpierw powiemy Wam czego absolutnie nie robić! W Internecie można znaleźć wiele metod na to jak zniechęcić kota do interesowania się choinką, a jedną z nich jest strasznie zwierzaka drzewkiem, by przez awersję wywołać w nim niechęć do obiektu. Tego absolutnie nigdy nie robimy! Metody awersyjne są ostatecznością, a jeśli żaden z pomysłów, który przedstawimy, nie zadziała to najlepszym rozwiązaniem, jest zrezygnowanie ze świątecznego drzewka na rzecz np. wieńca, który można powiesić na ścianie. 

Zacznijmy od tego, jakie zagrożenia dla kota mogą wiązać się z przyniesieniem do domu drzewka bożonarodzeniowego:  

  • Błyskotki, kolorowe sznurki, jadalne ozdoby (cukierki, orzechy, gwiazdki anyżu), małe elementy zawieszone na drzewku powodują ryzyko zakrztuszenia się przez kota lub problemów z niedrożnością jelit, niestrawnością po zjedzeniu przedmiotu.
  • Żywica i igły sosnowe — spożycie ich może być dla kota niebezpieczne, do tego żywica wklejona w sierść czy opuszki łapek nie jest niczym przyjemnym.  
  • Światłka elektryczne stwarzają ryzyko porażenia prądem lub poparzenia.
  • Szklane ozdoby, metalowe haczyki stwarzają zagrożenie zranienia się przez kota. Zwłaszcza szklane bombki, które strącone przez zwierzaka mogą się rozbić. Koty bardzo dobrze się wspinają i niestety istnieje ryzyko, że kiedy będą to robić na drzewku bożonarodzeniowym, przewrócą choinkę, uszkadzając ją, niszcząc ozdoby, a przy okazji narażają się na urazy i zranienia. 
  • Niektóre koty mogą pomylić doniczkę z ziemią, w której umieszczona jest żywa choinka, z kuwetą i tam załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. 

Skoro już wiemy jakie zagrożenia czekają na naszego kota, w związku pojawieniem się w domu choinki to teraz  zastanówmy się, jak możemy tego uniknąć. 

1. Metoda małych kroczków 

Większość kotów nie przepada za zmianami wprowadzanymi w ich rytmie dnia czy otoczeniu, a niestety pojawienie się choinki jest diametralną zmianą w życiu zwierzaka i musi on do tej sytuacji zwyczajnie przywyknąć. Zanim przystąpimy do dekoracji drzewka, warto zostawić je na minimum kilka godzin, do kilku dni w takiej formie, w jakiej je przynieśliśmy, aby kot mógł się z nim oswoić, zobaczyć, że nie jest niczym interesującym. 

2. Upewnij się, że wszystkie Twoje ozdoby choinkowe są bezpieczne. 

Najlepiej nie wieszać na drzewku szklanych bombek. Mając kota, warto zainwestować w plastikowe, papierowe lub drewniane ozdoby. Nigdy nie używaj go wieszania ozdób metalowych haczyków, do tego celu lepiej sprawdzą się te plastikowe, lub krótkie, sizalowe sznurki, które przymocują ozdoby ciasno do gałązek. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji dekoracji choinkowych bombki, do których masz duży sentyment i są w Twojej rodzinie od lat, lepiej zostawić je w pudełku niż wieszać je i narażać na potencjalne uszkodzenie.Należy również zwrócić uwagę na stojak lub doniczkę, do jakich wstawiona jest nasza choinka, musi być on stabilny i odpowiednio ciężki, aby utrzymać drzewko w pionie. Warto rozważyć również przymocowanie choinki do ściany, karnisza lub sufitu przy użyciu niewielkiego haku, aby zminimalizować ryzyko upadku. 

3. Zamontuj system alarmowy na choince.

Powieś kilka dzwonków na dolnych gałęziach, posłużą one jako system wczesnego reagowania i zaalarmują Cię jeśli kot będzie dobierać się do drzewa, mimo zastosowania wszystkich środków ostrożności. A skoro już jesteśmy w temacie dekorowania choinki... Zrezygnuj z ozdób z brokatem, połknięcie jego cząstek przez kota może powodować poważne uszkodzenia jelit.  

4. Zabezpiecz przewody od lampek choinkowych! 

Z niewyjaśnionych przyczyn koty bardzo ciągnie do przedmiotów zasilanych elektrycznością dlatego, aby uniknąć porażenia prądem, lepiej zabezpieczyć główny kabel światełek rurką PCV lub owijką do rur, z gąbki. Zarówno rurki PCV jak i owijki dostępne są w sklepach budowlanych. Zawsze wyłączaj światełka kiedy wychodzisz. 

5. Wykorzystaj moc odwracania uwagi 

Zajmij kota zabawnymi (i mniej destrukcyjnymi) rzeczami. Kup zwierzakowi nowe zabawki, zaoferuj komfortowe pudełko (każdy wie, że koty kochają pudełka, a dlaczego? Tego dowiecie się tutaj), baw się z nim częściej, wszystko by odwracać jego uwagę od drzewka i sprawić, że nie będzie dla niego atrakcyjne. 

6. Ogranicz kotu dostęp do choinki. 

Jeśli to możliwe nie wpuszczaj kota do pokoju, w którym jest choinka, jeśli cię w nim nie ma.  Czasami jednak nawet Twoja obecność nie powstrzyma kota przez wspinaniem się na drzewko czy zainteresowaniem ozdobami. 

7. Zakryj podstawę/ stojak 

Jeśli zdecydowałeś się na prawdziwe drzewko, zakryj jego podstawę tak, aby kot nie miał dostępu do wody, którą podlewasz drzewko. W stojącej wodzie bardzo szybko rozwijają się bakterie, a to może skutkować poważnymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Dodatkowo jeśli używasz doniczki z ziemią, dzięki przykryciu jej w odpowiedni sposób unikniesz tego, że kot pomyli ją z kuwetą. Nikt nie chce przecież spędzać świąt przy aromatach kocich odchodów.

8. Zarządzaj przestrzenią 

Trzymaj drzewko z dala od mebli, z których kot mógłby na nie wskoczyć, najlepiej postawić je pod ścianą, w rogu pokoju. W ten sposób ograniczysz dostęp do drzewa do niewielkiej powierzchni. Nie umieszczaj w pobliżu choinki zabawek z kocimiętką, nie wkładaj ich też do prezentów bożonarodzeniowych dla kota, w przeciwnym razie, mimo zastosowania najlepszych zabezpieczeń, kota będzie ciągnąć do choinki i tego co jest pod nią.

9. Użyj środków odstraszających kota od choinki. 

Na rynku dostępny jest szereg preparatów mających zniechęcić zwierzęta do przebywania w konkretnych miejscach, jednak na początek lepiej spróbować naturalnych sposobów. Koty nie przepadają za zapachem cytrusów. Powieszenie na choince skórek z pomarańczy może przynieść zamierzony efekt i mruczek będzie trzymać od niej z daleka. Istnieje również teoria, że szyszki spryskane octem jabłkowym również spełniają taką funkcję.

Kolejną metodą na zniechęcenie kota do ataku na bożonarodzeniowe drzewko jest ułożenie na podłodze wokół niego folii aluminiowej. Koty bardzo nie lubią czuć pod łapkami jej dotyku, poza tym folia wydaje nieprzyjemny dla kota dźwięk. Na rynku istnieją również plastikowe maty z wypustkami, które mają zniechęcić kota do zbliżania się do choinki. Mruczki mają bardzo wrażliwe poduszki łap i takie maty sprawiają, że nie czują się do końca komfortowo, wchodząc w interakcję z drzewkiem i jego otoczeniem.  

 

Stosując się do powyższych rad, istnieje duża szansa, że zarówno choinka jak i kot, przeżyją święta w spokoju i harmonii. Nie ma powodu, dla którego miłośnicy kotów mieliby rezygnować z posiadania choinki. Wystarczy kilka drobnych poprawek wprowadzonych do rutyny i można cieszyć się świętami wraz ze swoim zwierzakiem. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-02
Mata węchowa świetna, pies bardzo zadowolony.
2023-01-04
Tak jak ostatnio szybko i bez komplikacji. Pozdrawiam
pixelpixel