Apteczka pierwszej pomocy dla zwierząt

Kiedy Twój zwierzak dozna urazu, zatruje się lub zacznie wykazywać pierwsze oznaki choroby wiedza o tym, jak udzielić mu pomocy (oraz czego definitywnie nie robić) może mieć duży wpływ na to jak szybko dojdzie do siebie. Dodatkowo mając podstawową wiedzę w zakresie pierwszej pomocy, zaoszczędzisz sobie stresu, bo procedury są jasno określonym planem działania, którego możesz przestrzegać kiedy pojawi się problem. Niezależnie od tego, czy brałeś lub planujesz wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, nadal musisz mieć pod ręką odpowiedni sprzęt, aby móc działać. Bez tego nawet najlepiej wyszkolony człowiek, z dużą dawką wiedzy nie zrobi praktycznie nic.
Masz już skompletowaną apteczkę? Koniecznie sprawdź swoje zapasy i termin przydatności leków. Może kompletnie nie wiesz jak się zabrać za zorganizowanie apteczki i co powinno się w niej znaleźć? Przygotowaliśmy listę niezbędnych artykułów pierwszej pomocy, która powinna zostać umieszczona w każdej podstawowej wersji apteczki dla naszych czworonożnych przyjaciół.
W zależności od rasy i historii medycznej możesz również potrzebować dodatkowych przedmiotów, które nie znajdują się na naszej liście. Dlatego skontaktuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że indywidualna apteczka Twojego zwierzaka jest tak kompletna.
Lista rzeczy jakie powinny znaleźć się w apteczce:
- Książeczka zdrowia zwierzaka - w niej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat zwierzęcia - odrobaczenia, szczepienia, historia choroby, przebyte urazy i zabiegi.
- Numer telefonu do najbliższej całodobowej lecznicy dla zwierząt - w trakcie kiedy twój zwierzak uległ wypadkowi, odczuwa ból, cierpi - zazwyczaj nie ma się głowy do tego, by szukać takich informacji, dobrze jest mieć taki nr. pod ręką.
- Kaganiec weterynaryjny - nawet najłagodniejszy zwierzak, który odczuwa ból, jest w szoku, może zacząć gryźć. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest równie ważne co jego.
- Sól fizjologiczna - przyda się do oczyszczenia ran z piasku i innych zanieczyszczeń. Fantastycznie sprawdzi się do przepłukania oczu po intensywnych zabawach w piasku, co zapobiegnie podrażnieniom, a nawet uszkodzeniom delikatnych struktur oka.
- Środek do dezynfekcji ran: Octanisept, roztwór wody z jodyną czy inny delikatny środek. Nigdy nie używaj wody utlenionej do dezynfekcji ran - utrudnia proces gojenia.
- Proszek tamujący krwawienia - często się zdarza, że nasz pies w trakcie spaceru zerwie sobie paznokieć, nie jest to poważna rana, ale zazwyczaj okropnie krwawi, dlatego w apteczce warto mieć proszek do tamowania krwawień, już w kilka sekund może ono zostać zahamowane. To samo tyczy się urazu uszu. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z raną ucha u psa, wie jak bardzo dramatycznie może to wyglądać. Uszy są bardzo mocno ukrwione.
- Zestaw bandaży i jałowych opatrunków w różnych rozmiarach - bandaże prócz do zabezpieczenia ran i innych urazów mogą się sprawdzić zamiennie dla kagańca, do zabezpieczenia pyszczka zwierzęcia by w trakcie udzielania mu pomocy nie zrobił nam krzywdy.
- Taśma medyczna - przydatna do zabezpieczenia opatrunków przed przesuwaniem się.
- Bandaż samoprzylepny - dostępne są różne warianty jeśli chodzi o kolory i rozmiary. Należy je dobrać do wielkości swojego zwierzaka.
- Woda utleniona - jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł coś, czego nie powinien jeść, woda utleniona doskonale sprawdzi się jako substancja prowokująca wymioty. Nie należy wywoływać wymiotów, jeśli podejrzewasz, że zwierzę zjadło coś o ostrych końcach, w takim wypadku może dojść do poważnego zranienia przełyku od środka. Dodatkowo nie wolno wywoływać wymiotów jeśli zwierzę połknęło substancję żrącą. Woda utleniona doskonale sprawdzi się np. w przypadku zjedzenia przez psa czekolady, ksylitolu, rodzynek, winogron i innych nieodpowiednich dla nich pokarmów - im szybciej od zjedzenia, tym lepiej.
- Pinceta – do usunięcia np. drzazgi czy szkła z opuszki łapy.
- Narzędzie do usuwania kleszczy - na rynku dostępny jest szereg różnych narzędzi, od plastikowych kart po specjalne kopytka. Należy je dobrać pod swoje preferencje w sposobie usuwania tych pasożytów.
- Nożyczki z zaokrąglonymi końcami – przydadzą się do odcięcia bandaża albo wycięcia sierści wokół rany, lub wycięcia sierści z między palców psa, jeśli np. w trakcie spaceru wdepnie w żywicę, która sklei włosy i zacznie twardnieć, co sprawi psu duży dyskomfort w trakcie chodzenia.
- Sterylne rękawiczki - najlepiej kilka par dla pewności – nasze bezpieczeństwo w trakcie udzielania zwierzęciu pierwszej pomocy również jest bardzo ważne. Używając rękawiczek przed przystąpieniem do wszelkich czynności uchroni nas przed bakteriami lub grzybami.
- Latarka – czasami potrzebne jest dodatkowe źródło światła, by sprawdzić, czy coś nie utkwiło w oku, gardle lub podniebieniu naszego zwierzaka.
- Kilka strzykawek - np. po to, by nabrać do niej sól fizjologiczną i pod ciśnieniem przepłukać ranę, lub do podania rozpuszczonej w wodzie tabletki.
- Termometr - żeby sprawdzić, czy zwierzak nie ma gorączki, lub temperatura nie jest zaniżona. Obniżona temperatura ciała może np. sugerować krwotok wewnętrzny.
- Koc termiczny - przydatny w trakcie przewożenia zwierzęcia do gabinetu weterynaryjnego, aby utrzymać jego ciało w odpowiedniej temperaturze.
- Naturalny balsam łagodzący podrażnienia i lekkie otarcia skóry na łapach, brzuchu i innych delikatnych miejscach na ciele zwierzaka.
- Węgiel aktywowany - doskonały w przypadku zatruć pokarmowych oraz biegunek. Węgiel ma właściwości absorbujące toksyny.
- Nifuroksazyd - przydatny przy biegunkach mających ostry przebieg.
- Elektrolity i minerały do rozpuszczenia w wodzie.
- Olej parafinowy - przydatny w przypadku zaparć.
- Aviomarin - przydatny jeśli nasz zwierzak ma problemy z podróżowaniem samochodem.
- Altacet - na stłuczenia i obrzęki.
- Zapas leków, które zwierzę przyjmuje codziennie.
Należy pamiętać, że pierwsza pomoc udzielana zwierzęciu nie jest substytutem profesjonalnej opieki weterynaryjnej i w każdym przypadku zagrożenia zdrowia i życia zwierzęcia konieczna jest wizyta w lecznicy.