Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Alergia u kota - objawy, przyczyny, jak sobie z nią radzić

2021-05-27
Alergia u kota - objawy, przyczyny, jak sobie z nią radzić


Układ odpornościowy kota reaguje, gdy jest narażony na coś, na co jest uczulony, wytwarzając przeciwciała, nawet jeśli substancja nie jest szkodliwa. Przeciwciała mają na celu poinformowanie organizmu, że coś go atakuje i są zwykle używane do zwalczania takich rzeczy jak infekcje. Alergen traktowany jest jak intruz, którego trzeba zniszczyć co prowadzi do powstania stanu zapalnego, o różnym stopniu nasilenia. W zależności od rodzaju alergii, jakie ma kot, objawy mogą być różne, od drażniących po zagrażające życiu.

 

Oznaki alergii u kotów

 • Świąd skóry, wnętrza uszu, błon śluzowych pyszczka
 • Wypadanie włosów
 • Trudności w oddychaniu
 • Zaczerwienienie lub podrażnienie skóry
 • Obrzęki
 • Kichanie
 • Wymioty lub krztuszenie się
 • Kaszel
 • Świszczący oddech
 • Katar
 • Biegunka
 • Wylizywanie, wygryzanie łap
 • Wylizywanie, wygryzanie sierści na brzuchu czy w okolicy ogona

Koty z alergią będą wykazywać różne objawy, ale objawy wpływające na oddychanie są najpoważniejsze. Ze względu na reakcję organizmu na alergen kot może mieć trudności w oddychaniu z powodu obrzęku pyszczka, gardła lub nosa. Ten obrzęk może być poważny i powodować kaszel (zwłaszcza jeśli kot ma już astmę), krztuszenie się, świszczący oddech, a nawet zapaść i ostatecznie śmierć, jeśli nie zostanie szybko rozwiązany. Tlen jest niezbędny do życia, więc jeśli kot nie może oddychać z powodu alergii, jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Oprócz problemów z oddychaniem kot może mieć katar i intensywnie kichać, jeśli jest narażony na coś, na co jest uczulony. Alergeny mogą podrażniać błony śluzowe i powodować takie objawy.

Świąd, wypadanie włosów, zaczerwienienie i podrażnienie skóry oraz wygryzanie łap lub ogona mogą również występować u kota z alergią. Objawy te są bardzo częste u kotów z alergiami na pchły, pokarmy i inne alergie środowiskowe. Alergeny powodują podrażnienie i stan zapalny, co powoduje silny, uporczywy świąd, który koty próbują zredukować drapaniem lub wygryzaniem się, próbując złagodzić dyskomfort. Skutkuje to wypadaniem włosów, a czasem nawet otwartymi ranami, których skutkiem mogą być wtórne zakażenia bakteryjne.

Objawy alergii od strony przewodu pokarmowego to wymioty i biegunka w związku z tym kot będzie chudł, do organizmu nie będą dostarczane odpowiednie składniki odżywcze, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu, w których chorób, których podłożem będzie właśnie alergia.

Jakie są przyczyny alergii u kotów?

Istnieje wiele rzeczy, na które koty mogą być uczulone, a większość z nich można łatwo znaleźć w naszych domach i wokół nich. W niektórych sytuacjach może to utrudnić wyeliminowanie przyczyny alergii kota.

 • Pyłki: pyłki drzew, kurzu, trawy, chwastów i zarodniki pleśni mogą powodować alergie u kotów. Te alergeny środowiskowe są trudne do kontrolowania i praktycznie niemożliwe do wyeliminowania.
 • Pokarm: alergie pokarmowe to najczęstszy rodzaj alergii u kotów. Istnieje wiele rodzajów pokarmów, na które kot może być uczulony, ale najczęstszymi winowajcami są białka zwierzęce, takie jak kurczak, wołowina, ryby i jajka.
 • Pchły: to jedna z najczęstszych przyczyn alergii u kotów, ukąszenia pcheł powodują u kotów drażniące reakcje alergiczne, w tym wypadanie włosów, zaczerwienienie i swędzenie. Nawet koty przebywające tylko w domu mogą mieć pchły, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie ich przeciwko tym pasożytom, pamiętając, by NIE UŻYWAĆ środków z permetryną, która dla kotów jest toksyczna i może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jeśli mamy psa i zabezpieczamy go przeciwko pchłom i kleszczom, również należy unikać preparatów z tym składnikiem.
 • Leki: te najczęściej wywołują ostre reakcje alergiczne.
 • Żwirek: częstym powodem alergii u kota bywa nieodpowiedni żwirek - wiele kotów ma alergię na substancje zapachowe dodawane do żwirków, albo na żwirek sylikonowy. Warto wybierać w takim wypadku jak najbardziej naturalne żwirki, dla komfortu pupila. 
 • Środki czyszczące: petergenty, środki do czyszczenia podłóg i spraye dezynfekujące mogą powodować alergie u kotów.
 • Perfumy: mocne perfumy i wody kolońskie mogą same w sobie irytować, ale niektóre koty mają na nie alergię. Alergeny wziewne są częstymi przyczynami alergii u kotów.
 • Dym: podobnie jak inne środki do inhalacji, niektóre koty są uczulone na papierosy i inne rodzaje dymu.
 • Różne powierzchnie: tkaniny, gumy i tworzywa sztuczne to wszystkie rodzaje powierzchni, na które kot może być uczulony. Niektóre materiały, z których wykonane są legowiska, naczynia do karmienia i maty podłogowe mogą stanowić problem dla kotów, które mają alergię na konkretny składnik użyty do ich produkcji.

Jak diagnozuje się alergię u kota? 

Ustalenie, na co kot jest uczulony, może być trudne. Dieta eliminacyjna, zmiana środków czystości na jak najbardziej naturalne, wymiana miseczek, z których kot pobiera pokarm i wodę - to może być konieczne, aby odkryć, co powoduje reakcję alergiczną, jeśli nie jest to oczywiste. Istnieją również różne testy alergiczne wykonywane z krwi, lub próby skórne do wykrywania niektórych rodzajów alergenów. Takie testy wykonywane są w gabinecie weterynaryjnym.

Leczenie
W zależności od rodzaju alergii Twojego kota leczenie będzie się różnić. Eliminacja alergenu ze środowiska kota jest idealna do leczenia alergii, ale oczywiście nie zawsze jest możliwa. Czasami w zależności od nasilenia objawów i przyczyny alergii, dla Twojego kota może być skazane regularne podawanie leków lub włączenie terapii przeciwalergicznej, ustalonej przez lekarza weterynarii.

Jak zapobiegać alergii u kota?

Nie ma sposobu, aby zapobiec rozwojowi alergii u kota, ale często można pomóc ograniczyć jego ekspozycję na alergeny. Utrzymywanie czystości w domu, używanie bezpyłowego i bezzapachowego żwirku dla kotów, nieużywanie nadmiernej ilości perfum i dezodorantów, zakaz palenia w domu, stosowanie regularnych środków zapobiegających pchłom oraz używanie metalowych lub ceramicznych naczyń na karmę i wodę może pomóc w zapobieganiu alergii u kota. Jeśli zauważysz u kota oznaki alergii, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem. Niestety popularne i najbardziej oczywiste objawy alergii wcale nie muszą nią być i mogą sygnalizować opiekunowi poważniejszy problem zdrowotny u pupila.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 280 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-30
Polecam goraco! Na pewno skorzystam jeszcze nie raz! ❤️
2022-11-07
Kontakt super, przesyłka dotarła szybko :-)
pixelpixel